حماس و تضمین امنیت آوارگان در رفح را به بحث گذاشتند

۲۱ دقجو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل.
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل.
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، صبح روز یکشنبه ٢٢ بهمن با یکدیگر تلفنی گفت‌وگو کردند.
طبق بیانیه کاخ سفید، جو بایدن در این تماس بر «هدف مشترک» دو کشور مبنی بر شکست حماس و تضمین امنیت بلندمدت اسرائیل و مردمش تاکید کرد.
تلاش‌های جاری برای تضمین آزادی گروگان‌های باقیمانده در اسارت حماس از دیگر موضوع‌های مورد گفت‌وگو در تماس میان رهبران آمریکا و اسرائیل بود.
طبق بیانیه، رئیس جمهوری آمریکا بر لزوم سرمایه‌گذاری بر روی پیشرفت‌های حاصل‌شده در مذاکرات به منظور تضمین آزادی همه گروگان‌ها در اسرع وقت تاکید کرد.
جو بایدن در این تماس همچنین خواستار اقدامات فوری و مشخص به منظور افزایش میزان کمک‌های بشردوستانه تحویلی به «غیرنظامیان بی‌گناه» فلسطینی شد.
رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر تصریح کرد که عملیات نظامی در رفح نباید بدون برنامه‌ای معتبر و قابل‌اجرا برای تضمین امنیت و حمایت از بیش از یک میلیون آواره فلسطینی پناه‌گرفته در این منطقه ادامه یابد.
جو بایدن و بنیامین نتانیاهو در گفت‌وگوی صبح یکشنبه خود توافق کردند که در تماس نزدیک با یکدیگر باقی بمانند.
این اولین تماس بایدن با نتانیاهو پس از آن است که او پاسخ اسرائیل در غزه را «بیش از حد» توصیف کرد.
جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده.
بایدن پاسخ نظامی اسرائیل در غزه را «بیش از حد» دانست
بنیامین نتانیاهو صبح یکشنبه در مصاحبه‌ای با کانال خبری فاکس نیوز گفته بود از زمان این اظهارنظر بایدن در روز پنجشنبه با رئیس جمهوری آمریکا سخن نگفته و اینکه نمی‌داند منظور او از این عبارت چه چیزی است.
نخست‌وزیر اسرائیل در مصاحبه‌ای دیگر با شبکه خبری ای‌بی‌سی نیوز و در پاسخ به پرسشی درباره اینکه چه تعداد از گروگان‌ها هنوز زنده هستند، گفته بود: «به اندازه کافی برای توجیه تلاش‌هایی که در حال انجام آن هستیم.»

منبع:صدای آمریکا