ارتش اسرائیل مدعی کشف یکی از تونل‌های حماس زیر مقر سازمان ملل در غزه شد

سرباز اسرائیلی در یکی از تونل‌های کشف‌شده حماس در نوار غزه
 

ارتش اسرائیل می‌گوید شبکه یکی از تونل‌های گروه حماس در نوار غزه را که بخشی از آن زیر مقر سازمان ملل متحد قرار دارد شناسایی کرده است.

به گفته ارتش اسرائیل این تونل صدها متر طول دارد و نشان می‌دهد که حماس از آژانس سازمان ملل متحد برای پناهندگان فلسطینی «سوءاستفاده» می‌کرد. اسرائیل پیش از این مدعی شده بود که برخی از کارکنان این نهاد وابسته به سازمان ملل عاملان حماس بودند. 

در مقابل فلسطینی‌ها بر این باور هستند که اسرائیل با پخش اطلاعات جعلی قصد دارد به آژانس سازمان ملل برای پناهندگان فلسطینی آسیب بزند. حدود ۱۳ هزار نفر برای این نهاد در نوار غزه کار می‌کردند. 

مقر آژانس سازمان ملل متحد برای پناهندگان فلسطینی در شهر غزه قرار دارد. اسرائیل قسمت‌های شمالی و مرکزی نوار غزه را در هفته‌های ابتدایی جنگ اشغال کرد. صدها هزار نفر در همین راستا مجبور به ترک محل سکونت خود شدند. 

ارتش اسرائیل شماری از خبرنگاران را برای بازدیدی کنترل شده به داخل تونل کشف‌شده در غزه برد. نظامیان اسرائیل از این تونل که در عمق ۱۸ متری احداث شده است به عنوان مرکز کنترل اطلاعاتی و فرماندهی عملیات حماس یاد می‌کنند.

آژانس سازمان ملل برای پناهندگان فلسطینی در بیانیه‌ای اعلام کرد که مقر خود در شهر غزه را در روز ۱۲ اکتبر یعنی پنج روز پس از آغاز جنگ به اجبار تخلیه کرده است. این نهاد افزده است که به همین دلیل امکان تائید یا رد ادعاهای اسرائیل و یا اظهارنظر درباره آنها را ندارد. 

گروه حماس ادعاهای اسرائیل مبنی بر استفاده از زیرساخت‌های غیرنظامی برای اهداف نظامی را رد کرده است.

منبع:یورو نیوز