هشدار رئیس نشست امنیتی مونیخ نسبت به حمله روسیه به خاک ناتو

رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ می‌گوید اگر پوتین در جنگ اوکراین شکست نخورد، امکان حمله او به جمهوری مولداوی یا کشورهای بالتیک نیز وجود دارد. دولت آلمان می‌گوید در صورت سقوط کی‌یف ۱۰ میلیون پناهنده به اتحادیه اروپا خواهند آمد.

کریستوف هویسگن، رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ نسبت به حمله روسیه به خاک ناتو هشدار داد. هویسگن در گفتگو با روزنامه "راینیشه‌پست" دوسلدورف و "گنرال آنتسایگر" بن اظهار داشت: «در صورتی که پوتین در جنگ [علیه اوکراین] متحمل شکست نشود، باید انتظار این را داشته باشیم که به جمهوری مولداوی یا کشورهای بالتیک نیز حمله کند.»

بیشتر بخوانید: اسلواکی: ورود اوکراین به ناتو می‌تواند منجر به جنگ جهانی سوم شود

به گفته هویسگن، هدف ولادیمیر پوتین، [برپایی] "روسیه بزرگ در داخل مرزهای اتحاد جماهیر شوروی سابق، یک امپراتوری جهانی روسیه است که او در آن مانند یک تزار حکومت ‌کند."

بیشتر بخوانید: آلمان‌ با لهستان و هلند یک کریدور نظامی جدید ایجاد می‌کند

سفیر سابق آلمان در سازمان ملل متحد در ادامه یادآور شد: «پوتین باید این را دریابد که استراتژی او هیچ پیشرفتی ندارد، این تنها زمانی رخ می‌دهد که ببیند نمی‌تواند در این جنگ پیروز شود.»

حمله روسیه با استفاده از پهپاد ایرانی به خارکیف؛ هفت کشته شامل ۳ کودک

در همین حال، خبرها از وقوع آتش‌سوزی عظیم در خارکیف حکایت دارند. اوله سینهوبوف، فرماندار خارکیف اعلام کرده است که شمار تلفات در پی حمله ویرانگر پهپادی روسیه به خاک اوکراین، به سرعت در حال افزایش است.

به گفته او در جریان حمله هواپیمای بی‌سرنشین روسیه به شهر خارکیف اوکراین، هفت غیرنظامی کشته شدند که در میان آن‌ها ۳ کودک (۴ ساله، ۷ ساله و یک نوزاد) دیده می‌شود.

اخبار اولیه از کشته شدن تنها یک نفر حکایت داشتند. بر اساس اعلام رسانه‌های اوکراینی این حمله که اواخر روز جمعه با پهپادهای شاهد ساخت حکومت ایران به خارکیف صورت گرفته، یک پمپ‌‌بنزین را هدف قرار داده و در جریان آن، آتش به حدود ۱۵ خانه مجاور سرایت کرده است و ۵۰ نفر خانه‌های خود را ترک کرده‌‌اند.

تصاویر و ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، شعله‌های آتش در چندین ساختمان و تخریب گسترده آ‌نها را نشان می دهند.

دولت آلمان: اگر روسیه در جنگ پیروز شود، میلیون‌ها پناهنده به آلمان خواهند آمد

بر اساس یک گزارش مطبوعاتی، ارزیابی دولت آلمان حاکی از آن است که در صورت سقوط اوکراین، حدود ده میلیون نفر دیگر این کشور را ترک خواهند کرد.

به گزارش "ولت آم زونتاگ" به نقل از محافل امنیتی و نمایندگان پارلمان آلمان، در چنین حالتی، اکثریت قریب به اتفاق پناهجویان عازم کشورهای اروپای غربی خواهند شد و یکی از کشورهای مقصد آن‌ها آلمان خواهد بود.

بیشتر بخوانید: موج عظیم پناهجویی؛ چالش بزرگ دولت آلمان

رودریش کیزوتر، نماینده حزب دمکرات مسیحی (CDU) در امور سیاست خارجی، با اشاره به این موضوع از کشورهای حامی اوکراین خواسته است که با توجه به تردید کنونی ایالات متحده در حمایت از اوکراین، کمک‌های نظامی خود به کی‌یف را به میزان قابل توجهی افزایش دهند.

بیشتر بخوانید: صدراعظم آلمان جنگ اوکراین را "بسیار طولانی" ارزیابی می‌کند

جرالد کناوس، جامعه‌شناس، پژوهشگر در زمینه مهاجرت ومدیر اندیشكده ابتكار ثبات اروپایی (ESI) در خصوص مهاجرت دسته‌جمعی در صورت فروپاشی اوکراین می‌گوید: «اگر اوکراین در جنگ شکست بخورد، ممکن است بیش از ده میلیون پناهنده به اتحادیه اروپا بیایند. این بزرگ‌ترین بحران پناهندگان در اروپا از دهه ۱۹۴۰ است.»

 

منبع:دویچه‌وله