روزنامه «دیلی میل»: جذب شیعیان و خلافکارهای بریتانیا توسط سپاه پاسداران برای حمله به مخالفان رژیم ایران و جاسوسی از یهودی‌ها

-روزنامه «دیلی‌ میل» شنبه نهم فوریه (۲۱ بهمن‌ماه) گزارش داد که جمهوری اسلامی از مسلمانان بریتانیایی که برای زیارت اماکن مذهبی به خاورمیانه سفر می‌کنند، برای جاسوسی از یهودیان و مخالفان رژیم در انگلیس نیرو جذب می‌کند.
-بر اساس این گزارش که منابع آن اسرائیلی هستند، عوامل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با هدف دریافت اطلاعات و یا جذب نیرو خود را به شیعیانی که از بریتانیا برای زیارت اماکن مذهبی به عراق و سوریه سفر کرده‌اند نزدیک می‌کنند.
-مقامات اسرائیلی و بریتانیایی بطور جداگانه به «دیلی میل» گفته‌اند عوامل سپاه از شهروندان شیعه انگلیسی خواسته‌اند وقتی به کشورشان بازمی‌گردند اطلاعاتی در مورد یهودیان برجسته بریتانیایی یا اهدافی مانند کنیسه‌ها جمع‌آوری کنند.
-کارشناسان همچنین هشدار داده‌اند که برخی ایرانیانی که به عنوان دانشجوی بین‌المللی با بورسیه دولتی برای تحصیل به دانشگاه‌های انگلیس می‌روند نیز جاسوس هستند.
 
شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ برابر با ۱۰ فوریه ۲۰۲۴
 
 
روزنامه «دیلی‌ میل» شنبه نهم فوریه (۲۱ بهمن‌ماه) گزارش داد که جمهوری اسلامی از مسلمانان بریتانیایی که برای زیارت اماکن مذهبی به خاورمیانه سفر می‌کنند، برای جاسوسی از یهودیان و مخالفان رژیم در انگلیس نیرو جذب می‌کند.
حمل پرچم با آرم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جریان تجمع حمایت از فلسطین در لندن
بر اساس این گزارش که منابع آن اسرائیلی هستند عوامل سپاه پاسداران با هدف دریافت اطلاعات و یا جذب نیرو خود را به شیعیانی که از بریتانیا برای زیارت اماکن مذهبی به عراق و سوریه سفر کرده‌اند نزدیک می‌کنند.
مقامات اسرائیلی و بریتانیایی بطور جداگانه به «دیلی میل» گفته‌اند عوامل سپاه از شهروندان شیعه انگلیسی خواسته‌اند وقتی به کشورشان بازمی‌گردند اطلاعاتی در مورد یهودیان برجسته بریتانیایی یا اهدافی مانند کنیسه‌ها جمع‌آوری کنند.
برخی از مخالفان رژیم ایران که در بریتانیا ساکن‌اند و حکومت آنها را متهم می‌کند که به اعتراضات در ایران دامن می‌زنند از اهداف جاسوسی عوامل سپاه هستند.
 
یک مقام اسرائیلی می‌گوید پس از عملیات مرگبار حماس در «هفت اکتبر» بیش از حد معمول به دولت انگلیس در مورد حملات احتمالی توسط عوامل سپاه یا دستیاران آنها هشدار داده‌اند.
یک منبع می‌گوید: «ما از تعداد مأموران وابسته به رژیم ایران در داخل اروپا و انگلیس اطلاعی نداریم.»
کارشناسان همچنین هشدار داده‌اند که برخی ایرانیانی که به عنوان دانشجوی بین‌المللی با بورسیه دولتی برای تحصیل به دانشگاه‌های انگلیس می‌روند نیز جاسوس هستند.
کسری اعرابی عضو اندیشکده «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» می‌گوید: «عوامل سپاه برای جذب نیرو در بریتانیا معمولاً روی افرادی که سکولار  یا مخالف رژیم آیت‌الله‌ها هستند، تمرکز نمی‌کنند. اما شیعیان بریتانیایی که از پاکستان، عراق و لبنان می‌آیند، در مراسم اربعین در کربلا، که سالانه ۲۰ میلیون زائر را به خود جذب می‌کند، گزینه آنها به شمار می‌روند.»
 
گفتنی است که اکثر مسلمانان بریتانیا سنّی‌مذهب هستند اما تخمین زده می‌شود که حدود ۴۰۰ هزار شیعه در این کشور زندگی می‌کنند.
یک منبع دولتی به «دیلی میل» می‌گوید: «سپاه برای ترور یا ربودن افراد در بریتانیا اغلب از شبکه‌های خلافکار استفاده می‌کند» اما یک منبع دیگر معتقد است: «اطلاعات جمع‌آوری شده توسط جاسوسان انگلیسی ممکن است برای انجام این حملات مورد استفاده قرار بگیرد… دلیل اینکه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از شبکه‌های خلافکار برای انجام کار در این کشور استفاده می‌کند این است که خوشبختانه عملیات جاسوسی برای آنها در خاک انگلیس بسیار سخت است.»
این روزنامه با اشاره به توطئه عوامل جمهوری اسلامی برای کشتن دو مجری شبکه «ایران اینتنرنشنال» در ادامه گزارش می‌نویسد: «یک قاچاقچی مستقر در بریتانیا، حدود ۲۰۰ هزار پوند از سپاه پاسداران برای ترور دو روزنامه‌نگار که برای این شبکه کار می‌کردند دریافت کرده است.»
پیش از این دیوید کامرون وزیر خارجه بریتانیا در مصاحبه با روزنامه «تلگراف» تهدید جمهوری اسلامی را یکی از پنج بحران بزرگی خواند که در کنار جنگ روسیه علیه اوکراین، درگیری‌های خاورمیانه، تروریسم و تغییرات اقلیمی، «شرایط بسیار سختی را در جهان ایجاد کرده است.»
 

منبع:کیهان لندن