نتانیاهو خواستار تخلیه جمعیت «رفح» در جنوب غزه قبل از تهاجم زمینی اسرائیل شد

نخست‌وزیر اسرائیل می‌گوید به ارتش دستور داده است تا طرحی را برای تخلیه مردم رفح در جنوب نوار غزه قبل از حمله احتمالی اسرائیل به این شهر آماده کند.
بنیامین نتانیاهو روز جمعه ۲۰ بهمن پس از انتقادهای بین‌المللی از طرح اسرائیل برای حمله به شهر شلوغ مرزی مصر این برنامه را اعلام کرد.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اسرائیل می‌گوید رفح آخرین پایگاه باقی‌مانده حماس است و باید برای تکمیل طرح جنگی خود علیه این گروه افراطی، نیرو اعزام کند.
حماس از سوی اتحادیه اروپا، ایالات متحده آمریکا و چند کشور دیگر غربی گروهی تروریستی قلمداد می‌شود.
تخمین زده می‌شود که ۱.۵ میلیون فلسطینی پس از فرار از جنگ در مناطق دیگر غزه، در شهر رفح ساکن شده‌اند.
آقای نتانیاهو گفت که یک «عملیات گسترده» در رفح لازم است.
او افزود که از مقامات امنیتی خواسته است یک «طرح دوگانه» ارائه کنند که شامل تخلیه غیرنظامیان و عملیات نظامی برای «نابودی» واحدهای باقی‌مانده حماس می‌شود.
نخست‌وزیر اسرائیل در جمع سربازان این کشور
نخست‌وزیر اسرائیل به ارتش دستور داد برای ورود به شهر پر‌ازدحام «رفح» آماده شود
بمباران اهدافی در شهر رفح
اسرائیل اوایل روز جمعه اهدافی را در رفح بمباران کرد. این حمله ساعاتی پس از آن صورت گرفت که مقامات دولت بایدن و آژانس‌های امدادرسان، به اسرائیل درباره گسترش حمله زمینی به شهر رفح هشدار دادند.
اسرائیل در حملات هوایی شامگاه پنجشنبه و روز جمعه خود دو ساختمان مسکونی را در رفح هدف قرار داد، و همزمان دو محل دیگر در مرکز غزه بمباران شدند؛ از جمله یک مهدکودک که به پناهگاه آوارگان فلسطینی تبدیل شده بود.
به گفته خبرنگاران آسوشیتدپرس که شاهد انتقال اجساد به بیمارستان‌ها بودند، ۲۲ نفر در این حمله کشته شدند.
جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، روز پنجشنبه گفت رفتار اسرائیل در جنگ، که با حمله مرگبار حماس در ۱۵ مهرماه آغاز شد، «بیش از حد» است.
این شدیدترین انتقاد ایالات متحده از متحد نزدیک خود و ابراز نگرانی در مورد افزایش تلفات غیرنظامیان در غزه تاکنون است.
وزارت بهداشت غزه که تحت کنترل حماس است، روز جمعه اعلام کرد که تعداد قربانیان فلسطینی اکنون به ۲۸ هزار نفر نزدیک شده است که حدود دو سوم آن‌ها زن و کودک هستند.
این گروه آمار تلفات غیرنظامیان و شبه‌نظامیان خود را به تفکیک اعلام نمی‌کند.
جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی، گفته است حمله زمینی اسرائیل به رفح «چیزی نیست که ما از آن حمایت کنیم».
تصویری از میزان تخریب غزه به‌دنبال حملات تلافی‌جویانه اسرائیل به گروه حماس
انتقاد گروه‌های حقوق بشری فلسطینی از سازمان ملل؛ بایدن پاسخ نظامی اسرائیل را «بیش از حد» خواند
مقامات آژانس‌های امدادرسان نیز نسبت به احتمال حمله به رفح هشدار دادند.
کاترین راسل، رئیس صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، گفت: «ما به آخرین بیمارستان‌ها، سرپناه‌ها، بازارها و سیستم‌های آبی باقی‌مانده غزه نیاز داریم تا فعال بمانند. بدون آن‌ها، گرسنگی و بیماری سر به فلک می‌کشد و جان کودکان بیشتری را می‌گیرد».
با توجه به این‌که جنگ اکنون وارد پنجمین ماه خود شده است، عملیات نیروی زمینی اسرائیل همچنان بر شهر خان یونس در شمال رفح متمرکز است، اما آقای نتانیاهو بارها گفته که شهر «رفح» هدف بعدی خواهد بود و این باعث ایجاد وحشت در میان صدها هزار آواره شده است.
سخنان نخست‌وزیر اسرائیل همچنین مصر را نگران کرده که گفته است هرگونه عملیات زمینی در منطقه رفح یا جابجایی گسترده در آن سوی مرز، پیمان صلح ۴۰ ساله این کشور با اسرائیل را به خطر خواهد انداخت.
مرز غزه- مصر در رفح که عمدتاً بسته است، همچنین نقطه اصلی ورود کمک‌های بشردوستانه به این باریکه است.

منبع:رادیو فردا