PEZHVAKEIRAN.COM وضعیت متشنج ایستگاه‌های مترو؛ درگیری آتش‌به اختیارها با شهروندان
 

وضعیت متشنج ایستگاه‌های مترو؛ درگیری آتش‌به اختیارها با شهروندان

خبرنامه امیرکبیر نوشته است فضای مترو تئاتر شهر بسیار متشنج است و عده ای از نیروهای آتش به اختیار با مردم درگیر شده و شعارهایی علیه زنان بی‌حجاب سر می‌دهند.

خبرنامه امیرکبیر نوشته است فضای مترو تئاتر شهر بسیار متشنج است و عده ای از نیروهای آتش به اختیار با مردم درگیر شده و شعارهایی علیه زنان بی‌حجاب سر می‌دهند.

کانال «خبرنامه امیرکبیر» گزارش داده است که از ساعات اولیه صبح روز یکشنبه ۲۸آبان۱۴۰۲، به‌دلیل حضور نیروهای وابسته به حکومت که در حمایت از حماس در حد فاصل چهارراه ولیعصر تا میدان انقلاب تجمع کرده‌اند، عملا امکان حضور و تردد در دو ایستگاه مترو میدان انقلاب و تئاترشهر میسر نیست و قطارها در این دو ایستگاه توقف ندارند.

این خبرنامه نوشته است که «فضای مترو تئاتر شهر بسیار متشنج است و عده ای از نیروهای آتش به اختیار با مردم درگیر شده و شعارهایی علیه زنان بی‌حجاب سر می‌دهند.»

«ایران‌وایر» در گزارشی مفصل از حضور نیروهای امنیتی و لباس‌شخصی در ایستگاه متروی تئاتر شهر خبر داده و از فیلم‌برداری «غیرقانونی» از مسافران مترو با کمک نیروی انتظامی، روایت‌هایی منتشر کرده است.

چند رسانه در ایران نیز در روزهای گذشته، از «افزایش حضور حجاب‌بان‌ها در ایستگاه‌های مترو در تهران» و «فیلم‌برداری از مسافران با کمک نیروهای فراجا» با هدف اعمال حجاب اجباری گزارش دادند.

خبرنامه امیرکبیر اولین‌بار ۱۲آبان از استقرار گسترده نیروهایی «حجاب‌بان»، شامل بیش از یکصد زن و مرد در ایستگاه مترو تئاتر شهر و چهار راه ولیعصر، و «برخوردهای خشونت‌آمیز» این نیروها با زنان گزارش داده بود.

این کانال فعالان دانشجویی روز شنبه ۲۹آبان تاکید کرد که «نهادهای امنیتی، در یک ماه اخیر تمرکز شدیدی در مسیر چهارراه ولیعصر تا میدان انقلاب داشته‌اند» و «یکی از اهداف» تجمع روز شنبه نیروهای حکومتی در این منطقه از پایتخت نیز «تشدید برخورد» با زنانی بوده که از حجاب اجباری سر باز می‌زنند.

این مجموعه خبری دانشجویی با تاکید بر اینکه تلاش‌های جمهوری اسلانی برای تشدید برخورد با زنان با پوشش اختیاری بی‌نتیجه بوده، نوشته است «در عمل حتی نتوانسته نافرمانی مدنی زنان در حدفاصل میدان انقلاب تا چهارراه ولیعصر را با گروه حجاب‌بان "سفیران هدایت" کنترل کند.»

روزنامه اینترنتی «فراز» به نقل از «هادی زند»، مدیر ارتباطات و روابط بین‌الملل شرکت بهره‌برداری مترو تهران، مدعی شده گروهی  که تحت عنوان «سفیران هدایت» در ایستگاه‌های پر تردد متروی تهران مستقر شده‌اند، از «نیروهای مترو تهران نیستند.» و «ما اصلا در مترو حجاب بان نداریم.»

به گفته آقای زند، «یگان حفاظت مترو» در مترو حاضرند، که «کاور دارند و پشتش نوشته که این‌ها نیروی مترو هستند و در زمینه‌های مختلف کار می‌کنند، از دست‌فروشی و بساط‌گستری تا کودکان کار و نظم و امنیت مترو.»

مدیر ارتباطات شرکت بهره‌برداری مترو تهران در پاسخ به این سوال که «چرا در ماه‌ها اخیر حوادث زیادی در مترو رخ داده» است، گفت: «کسانی که روی مترو زوم کرده‌اند، باید پاسخ بدهند چرا می‌خواهند مترو را زیر ذره‌بین ببرند.»

این مقام شرکت مترو تهران، اتفاق‌های تلخ رخ داده در مترو تهران، از‌جمله آنچه منجر به جان‌باختن آرمیتا گراوند و مرگ او شد را، «حادثه» نامیده و گفته است: «مترو یک وسیله خدمت‌رسان عمومی است. اتفاق خوب در آن می‌افتد. اتفاقات حادثه‌ای هم ممکن است در آن بیفتد. ممکن است پله‌برقی ما خاموش شود یا ممکن است مسافری دچار حادثه شود.»

در‌حالی‌که پیش‌از این اعلام شده بود نیروهای حجاب‌بان با حقوق ماهیانه هفت میلیون تومان در استخدام شهرداری تهران هستند، روز ۲۰آبان۱۴۰۲، «علیرضا زاکانی»، شهردار تهران، در گفت‌وگو با خبرگزاری موج اعلام کرد «حجاب‌بان‌ها هزینه‌ای برای شهرداری ندارند» و از «مجموعه‌های مردمی خودجوش هستند.»

شهردار تهران ضمن تایید حضور گسترده حجاب‌بان در ایستگاه‌های مترو گفته است «این‌ها موضوع امر به معروف و نهی از منکر است که هر‌کسی می‌تواند انجام دهد.»

در همین حال «محمدعلی ابطحی»، رییس دفتر و معاون پارلمانی رییس‌جمهوری اسلامی در دولت «محمد خاتمی»، با انتشار عکس نیروهای حجاب‌بان در مترو تهران در شبکه اجتماعی «ایکس» (توییتر سابق)، آن را تشکیل «دالان وحشت» خواند.

شمار زیادی از کاربران نیز این وضعیت را شبیه به «تونل وحشت» سربازان عراق در اردوگاه‌های اسارت دوران جنگ دانستند.

هم‌زمان «علی شریفی زارچی»، استادی که به‌خاطر انتقاداتش از دانشگاه صنعتی شریف اخراج شده است نیز، در شبکه اجتماعی ایکس، با اشاره به برنامه‌های اقتصادی کشورهای منطقه، نوشت: در همین زمان «دغدغه‌ این‌ها تبدیل مترو به تونل وحشت، بستن کنسرت به‌خاطر نوازنده‌ خانم، انتصاب پدرزن و خالص‌سازی» است.

»علی مجتهدزاده»، وکیل دادگستری، نیز طی یادداشتی در روزنامه «هم‌میهن»، با اشاره به استقرار نیروهای حجاب‌بان در ایستگاه‌های مترو و برخی مناطق تهران، افزود که این نیروها درحالی «به حریم شهروندان وارد ‌می‌شوند»، که هویت و وابستگی سازمانی آن‌ها «نامشخص» است.

«موسی برزین خلیفه‌لو»، مشاور حقوقی «ایران‌وایر» تاکید کرده است که شهروندان حق دارند از نیروهایی که مشخص نیست وابسته به چه نهادی هستند، کارت شناسایی طلب کنند و باید مشخص شود این‌ها اساسا بر چه اساسی شهروندان را مورد اذیت‌و‌آزار قرار می‌دهند.

 

 

منبع:ایران وایر