احیای طرح ساخت پل میان بحرین و قطر / 40 کیلومتر پل با هزینه 3 میلیارد دلار

 
احیای طرح ساخت پل میان بحرین و قطر  / 40 کیلومتر پل با هزینه 3 میلیارد دلار
این پل به طول 40 کیلومتر، سفر زمینی میان بحرین و قطر را از 4 ساعت فعلی (با عبور از خاک عربستان سعودی) به 30 دقیقه کاهش می دهد. 
بحرین و قطر از احیای طرح ساخت پل میان دو کشور خبر دادند.
به گزارش عصرایران به نقل از سایت خبری "الحره"، این پل به طول 40 کیلومتر، بحرین و قطر را از راه دریا (جنوب خلیج فارس) به هم متصل می کند.
برآورد هزینه ساخت این پل بین 3 تا 4 میلیارد دلار اعلام شده است.
 پل جدید، سفر زمینی میان بحرین و قطر را از 4 ساعت فعلی (با عبور از خاک عربستان سعودی) به 30 دقیقه کاهش می دهد. 
با وجود طراحی این پل اما این پروژه در سال 2008 به دلیل طراحی دوباره با تاخیر روبه رو شد تا علاوه بر جاده خودروهای سبک و سنگین، شامل راه آهن هم باشد.
نقشه قطر و بحرین - جزایر حوار نزدیک قطر متعلق به بحرین هستند
قطر و بحرین
دو دهه قبل برای اولین بار خبر برنامه ساخت پل برای اتصال زمینی بحرین و قطر منتشر شد.
این پل قرار است دو کشور بحرین و قطر را از راه دریا به هم متصل کند.  درصورت ساخت، این طولانی ترین پل دریایی جهان خواهد بود.
 این خبر بعد از دیدار نخست وزیران بحرین و قطر در منامه مطرح شد.
این برای اولین در چند سال اخیر است که نخست وزیران بحرین و قطر باهم دیدار مستقیم کاری برگزار می کنند.
در این دیدار شاهزاده سلمان بن حمد آل خلیفه (ولیعهد و نخست وزیر بحرین) و شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی (نخست وزیر و وزیر خارجه قطر) روز جمعه (دیروز)‌ باهم گفتگو داشتند. بعد از این دیدار ، دو طرف بیانیه ای مشترک منتشر کردند که بر گسترش روابط تاکید کرد.
در بیانیه آمده است در این دیدار طرح ساخت پل قطر – بحرین نیز مورد گفتگو قرار گرفت. همچنین به دستگاه های مسوول در دو کشور اعلام شد برای تکمیل برنامه ریزی ها و آغاز اجرای طرح اقدام کنند.
همزمان پادشاه بحرین و امیرقطر هم دیروز جمعه تلفنی گفتگو کردند.
بحرین جزیره ای در نزدیکی ساحل عربستان سعودی و با اندک فاصله ای به قطر هم نزدیک است.
بحرین با پل دریایی به خاک عربستان سعودی متصل می شود. پل ملک فهد میان بحرین و عربستان  25 کیلومتر طول دارد. این پروژه یک میلیارد دلار هزینه داشت و  در آذر  1365 افتتاح شد.
پل ملک فهد میان عربستان سعودی و بحرین
پل ملک فهد
سال گذشته میلادی، دو کشور بحرین و قطر بعد از قطع روابط و اختلافات شدید،‌ ازسرگیری و عادی سازی کامل روابط را اعلام کردند.
بحرین در کنار عربستان سعودی، مصر و امارات در سال 2017 روابط با قطر را به طور کامل قطع و این کشور را تحریم و محاصره همه جانبه کردند.
اخراج شهروندان قطری و ممنوعیت هر گونه ارتباط با قطر و بستن مرزهای دریایی ،‌زمینی و هوایی برای شهروندان و هواپیماهای قطری از جمله این اقدامات بود.
 طرح پل بارها به دلایل مختلف متوقف شد. بحرین و قطر دارای اختلافات متعددی بودند. دولت بحرین ، قطر را به دخالت در امور داخلی خود از طریق حمایت از مخالفان و جاسوسی متهم می کند. اختلاف بر سر مرزهای دریایی و مالکیت برای جزایر مرزی از دیگر موضوعات پتنش در روابط منامه – دوحه است.
 دو کشور در نهایت از طریق مراجعه به دادگاه بین المللی لاهه ، اختلافات مرزی خود را در سال 2001 حل کردند.
یکی از مهمترین احکام این دادگاه درباره اعلام مالکیت بحرین بر جزایر حوار است که در نزدیکی قطر هستند.
بحرین و قطر
 همان سال دو کشور از پیگیری پیشنهاد ساخت پل قطر – بحرین خبر دادند و آن را پل محبت نامیدند تا جزیره بحرین را به شبه جزیره قطر متصل سازد.
جزیره بحرین به وسیله پل ملک فهد به خاک عربستان سعودی متصل است و تنها مرز زمینی این کشور به شمار می آید.
قطر هم شبه جزیره است و تنها از جنوب با عربستان سعودی اتصال دارد. این پل می تواند مرز زمینی جدیدی را برای قطر ایجاد کند. 
همچنین قراردادی امضا شد تا مالکیت این پل به صورت مساوی در اختیار دو کشور باشد.
توافقامه ساخت پل 2008 امضا شد و قرار شد مراحل ساخت پل در ابتدای سال 2010 آغاز و تا سال 2015 تکمیل شود اما نشد. 

در سال 2010 روابط میان دو کشور به دنبال بازداشت شماری از صیادان بحرینی توسط قطر، دچار تنش شد.  قطر انها را به ورود غیرقانونی به آب های خود متهم کرده بود. در آن سال با میانجیگری امیر کویت ، صیادان بحرینی بازداشتی در قطر عفو و ازاد شدند.
 در سال 2011 هم بحرین از پوشش خبری شبکه قطری الجزیره انگلیسی از اعتراضات این کشور به شدت انتقاد کرد.  در سال 2017  با محاصره و تحریم قطر از سوی 4 کشور از جمله بحرین، دشمنی و اختلاف به اوج خود رسید.

منبع:عصر ایران