وزارت خارجه آمریکا اتهامات جمهوری‌اسلامی علیه الهه محمدی و نیلوفر حامدی را غیرواقعی خواند

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در واکنش به تعیین زمان دادگاه برای الهه محمدی و نیلوفر حامدی، دو روزنامه‌نگار زندانی، اتهامات این دو روزنامه‌نگار را «غیرواقعی» خواند و از جمهوری اسلامی خواست به بازداشت‌های خودسرانه و دادگاه‌های فرمایشی پایان دهد.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا سه‌شنبه در نشست خبری خود همچنین با اشاره به موج اعدام‌ها در ایران، از استفاده جمهوری‌اسلامی از ابزار اعدام به دنبال برگزاری دادگاه‌های فرمایشی ابراز نگرانی کرد.
الهه محمدی و نیلوفر حامدی که به دنبال انتشار اولین گزارش‌ها درباره رویدادهای مرتبط با ژینا (مهسا) امینی و کشته شدن او به اتهام «همکاری با دولت متخاصم آمریکا، اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه نظام» هشت ماه بازداشت موقت و بلاتکلیفی بودند، به ترتیب در روزهای هشتم و نهم خرداد محاکمه خواهند شد.
وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در آبان ماه سال گذشته در بیانیه‌ای مشترک، این دو روزنامه‌نگار را که به شکل اختصاری معرفی شده بودند، «وابسته» و «آموزش‌دیده سرویس‌های اطلاعاتی» خواندند.
نیلوفر حامدی، خبرنگار روزنامه شرق، در تاریخ ۳۱ شهریور سال گذشته، به دلیل انتشار عکس مهسا امینی در کما از سوی نیروهای حکومتی در خانه خود بازداشت شد.
الهه محمدی، خبرنگار روزنامه هم‌میهن هم یک هفته بعد، به دلیل انتشار گزارش‌هایی از مراسم خاکسپاری مهسا امینی در شهر سقز بازداشت شد.
این دو روزنامه‌نگار پس از چند بار جابه‌جایی بین زندان اوین تهران و قرچک ورامین در مدت بازداشت، در نهایت یازدهم اردیبهشت سال جاری همراه با تعدادی دیگر از متهمان سیاسی به زندان اوین منتقل شدند.
تاکید بر ادامه فشارها و نگرانی از اقدام‌های منطقه‌ای جمهوری‌اسلامی
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بخش دیگری از نشست خبری خود با اشاره به ادامه فشارهای ایالات‌متحده بر جمهوری اسلامی، تاکید کرد: «با قدرت به اعمال تحریم‌ها علیه حکومت ایران ادامه می‌دهیم و در اقدام علیه ناقضان تحریم، تردید نخواهیم کرد. به صورت مداوم و جدی به کشورهای مختلف نیز توصیه می‌کنیم از همکاری با ایران در زمینه‌هایی که موجب نقض تحریم‌های آمریکا می‌شود، خودداری کنند.»
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از اظهارنظر درباره گفته‌های وزیر دفاع اسرائیل مبنی بر اینکه ایران در حال تبدیل کشتی‌های تجاری به کشتی‌های جنگی است، خودداری کرد، اما گفت آمریکا مدت‌هاست که نگران فعالیت‌های جمهوری‌اسلامی در منطقه است.
 

منبع:پژواک ایران