PEZHVAKEIRAN.COM فرانسه برای مقابله با گرمایش سفرهای کوتاه هوایی را ممنوع کرد
 

فرانسه برای مقابله با گرمایش سفرهای کوتاه هوایی را ممنوع کرد

فرانسه در تلاش برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای کربنی، پروازهای کوتاه در مسیرهای داخلی که سفر با قطار در این مسیرها ممکن است را ممنوع کرده است.
به گزارش بی بی سی، این قانون دو سال پس از آن به اجرا گذاشته می‌شود که مجلس به طرحی رای داد که پرواز در مسیرهایی که امکان سفر میان آنها با قطار در کمتر از دو ساعت و نیم وجود دارد را ممنوع می‌کند.
این ممنوعیت شامل تقریبا همه پروازها میان پاریس و شهرهایی از جمله نانت، لیون و بوردو می‌شود هرچند پروازهای ارتباطی را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.
منتقدان این اقدام را «ممنوعیت نمادین» توصیف می‌کنند.
لورن دانسیل، سرپرست «گروه صنایع خطوط هوایی برای اروپا» (A4E)، به خبرگزاری فرانسه گفت که «ممنوعیت این سفرها تاثیری حداقلی» بر تولید دی اکسیدکربن خواهد داشت.
او افزود که دولت‌ها باید در عوض از «راه‌های واقعی و قابل توجه» برای حل این مشکل حمایت کنند.
خطوط هوایی در جهان به‌شدت از همه‌گیری کرونا ضربه خورده‌اند، به طوری که وبسایت «فلایت‌رادار۲۴» گزارش می‌دهد که شمار پروازها پارسال ۴۲ درصد از سال ۲۰۱۹ کمتر بود.
دولت فرانسه با درخواست‌هایی برای اعمال مقرراتی حتی شدیدتر روبرو بود.
«کنوانسیون شهروندان فرانسه در زمینه تغییر اقلیم» - که امانوئل مکرون رئیس جمهور این کشور در سال ۲۰۱۹ آن را تاسیس کرد و ۱۵۰ عضو از میان عموم مردم دارد - پیشنهاد کرده بود که پرواز در مسیرهایی که امکان سفر میان آنها در کمتر از ۴ ساعت با قطار وجود دارد لغو شود.
اما بعد از اعتراض بعضی مناطق و همچنین خطوط ار‌فرانس- کی‌ال‌ام، این به دو ساعت و نیم کاهش یافت.
 
گروه مصرف‌کنندگان فرانسوی «یو اف سی-کو شوازی» پیشتر از قانون‌گذاران خواسته بود همان پیشنهاد اولیه یعنی محدودیت چهار ساعتی را حفظ کنند.
این گروه گفت: «میزان دی اکسیدکربنی که یک هواپیما به طور متوسط برای هر مسافر منتشر می‎‌کند ۷۷ برابر قطار در همان مسیر است، با این حال قطار ارزان‌تر است و زمان هدر رفته هم به ۴۰ دقیقه محدود می‌شود.»
این گروه همچنین از شبکه راه‌آهن سراسری فرانسه خواست با اعمال تدابیری مانع گرانی سفر با قطار یا افت کیفیت سفر از طریق راه‌آهن شود.
 

منبع:بی بی سی