صدور حکم «اعدام در ملاء عام» برای دو نفر از متهمان پرونده شاهچراغ

دادگاه انقلاب شیراز دو نفر از متهمان پرونده «شاهچراغ» را به «اعدام در ملاء عام» و سه نفر دیگر را به «مجازات‌های سنگین حبس» محکوم کرد.
کاظم موسوی، رئیس کل دادگستری استان فارس، روز شنبه، ۲۷ اسفند اتهام دو متهم اول این پرونده را «افساد فی‌الارض»، «بَغی» و «اقدام علیه امنیت کشور» عنوان کرد.

موسوی در ادامه با تکرار گفته سایر مقامات جمهوری اسلامی مبنی بر «تروریستی» بودن حمله به شاهچراغ گفت که این دو نفر در «مسلح‌سازی، تدارکات، پشتیبانی و هدایت عامل اصلی حمله تروریستی به شکل مستقیم دخالت داشتند و یکی از این عوامل به نام محمدرامز رشیدی در اعترافات خود به تحویل اسلحه، همراهی با عامل اصلی ترور جهت شناسایی کامل محیطی حرم شاهچراغ پیش از حمله و همچنین در شب حادثه، اسکان او و ارتباط مکرر و اخذ دستور از سرکرده داعش اعتراف کرده است.»

در حمله مسلحانه به حرم شاهچراغ در شیراز در روز چهارم آبان، مصادف با چهلمین روز مرگ مهسا امینی و اوج اعتراضات «زن، زندگی،‌ آزادی» در کشور، ۱۳ نفر کشته و ۳۰ نفر زخمی و مجروح شدند.

گروه داعش مسئولیت حمله به شاهچراغ را پذیرفت و عامل اصلی حمله در حرم از پای درآمد، و حکومت در این ماه‌ها از این حادثه با عنوان «حمله تروریستی» یاد کرده است.

دادگاه انقلاب هر پنج متهم پرونده مذکور را از «اتباع خارجی و عضو گروه تروریستی داعش» معرفی کرده است.

۱۲ روز بعد از رویداد شاهچراغ، وزارت اطلاعات اعلام کرد که ۲۶ تبعه خارجی را در ارتباط با آن حمله دستگیر کرده که عمدتا شهروندان جمهوری آذربایجان، تاجیکستان و افغانستان بودند.

وزارت اطلاعات افزوده بود که عنصر اصلی هدایت و هماهنگ‌کننده حمله در ایران، شهروند جمهوری آذربایجان بود.

رئیس کل دادگستری استان فارس همچنین از محکومیت سه تن دیگر از متهمان این پرونده به «مجازات‌های سنگین حبس» خبر داد و گفت: «متهم دیگر این پرونده محمد رحمانی که از سرپل‌های گروه داعش در تهران بود به ۲۵ سال حبس، مصطفی جان‌امانی به دلیل عضویت و حمایت از این گروه به ۱۵ سال و یک روز و حمیدالله کابلی دیگر عضو دستگیرشده نیز به پنج سال حبس محکوم شده‌اند.»

منبع:پژواک ایران