واشنگتن‌ فری‌بیکن: تحویل پول‌های بلوکه شده به رژیم ایران سرکوب‌ها را تشدید می‌کند

دولت بایدن راه را برای پرداخت ۵۰۰ میلیون دلار به رژیم ایران، باز کرده است. حمید حسینی دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق می‌گوید در سفری که وزیر خارجه عراق به واشنگتن داشت، آمریکا اجازه داده که ۵۰۰ میلیون دلار از بدهی برق عراق به ایران پرداخت شود.
به نوشته کیهان لندن، واشنگتن‌ فری‌بیکن در گزارشی می‌نویسد در شرایطی که دولت جو بایدن ادعا می‌کند توافق اتمی را کنار گذاشته اما پرداخت این مبلغ ادعایی نشان می‌دهد که درها را برای دادن امتیازات بیشتر به تهران به عنوان بخشی از یک توافق جدید باز می‌گذارد.
جمهوریخواهان می‌گویند این پول رژیم ایران را در سرکوب معترضان و همچنین ارائه تجهیزات نظامی به روسیه که علیه اوکراین در جنگ است کمک می‌کند.
وزارت خارجه آمریکا که باید معافیت‌هایی از این نوع تحریم‌ها را تأیید کند، این گزارش را تأیید یا رد نکرد و در عوض، واشنگتن فری‌بیکن را به وزارت خزانه‌داری آمریکا ارجاع داده است. همچنین سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز به سؤالاتی درباره اینکه آیا این پرداخت در مذاکرات اخیر با دولت عراق افزایش یافته یا نه، پاسخی نداد.
سناتور تد کروز یکی از اعضای کمیته روابط خارجی سنا، می‌گوید: «دولت بایدن به ایران اجازه داده میلیاردها دلار با لغو تحریم‌های نفتی به دست آورد و اکنون دوباره میلیاردها دلار برای آیت‌الله می‌فرستد… این اقدامات آشکار، علنی و غیرقابل انکار، امنیت و جان آمریکایی‌ها را به خطر می‌اندازد.»
تد کروز همچنین گفت «این پول رژیم ایران را قادر می‌سازد تا روسیه را در جنگ همه‌جانبه علیه اوکراین تقویت کند. دولت اعتراف می‌کند که جمهوری اسلامی همدست شماره یک روسیه است. این به شما نشان می‌دهد که در واقع اولویت‌های آنها چیست.»
اتحاد برخی دولتمردان عراق با جمهوری اسلامی این نگرانی‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا را که جمهوریخواهان در آن اکثری دارند برانگیخته است.
نمایندگان کنگره و سناتورهای آمریکایی پیش از این هشدار داده بودند که عراق به حکومتی تابع جمهوری اسلامی تبدیل شده و تهدید کرده‌اند که بیش از نیم میلیارد دلار از کمک‌های امنیتی ایالات متحده به بغداد را کاهش خواهند داد.
با توجه به نیاز عراق به ایران برای تأمین برق و سایر خدمات، پول‌های بلوکه شده ایران مدت‌ها نقطه اختلاف در روابط ایالات متحده و عراق بوده است. وزارت خارجه آمریکا بارها معافیت‌های تحریمی را برای عراق تمدید کرده است که اجازه می‌دهد بخشی از بدهی‌های خود به ایران را پرداخت کند.
دولت ترامپ نیز معافیت‌هایی را به عراق می‌داده است، اگرچه آنها را تشویق می‌کرد که برای تأمین برق و گاز منابع جدید را جایگزین کنند.
آمریکا در زمان ترامپ (نوامبر سال ۲۰۱۸ چند ماه پس از خروج ایالات متحده از برجام در هشتم ماه مه ۲۰۱۸) هشت کشور از جمله ژاپن، هند، کره‌جنوبی و چین را به صورت مشروط از تحریم‌های نفتی ایران معاف کرده بود.
دولت بایدن چندین بار این معافیت‌ها را از جمله در مارس ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ تمدید کرد که هر معافیت به عراق اجازه می‌داد برای مدت ۱۲۰ روز بدون تحریم، برق از ایران وارد کند.
عراق مقامات آمریکایی را برای تداوم معافیت‌ها زیر فشار قرار داده و مدعی است که اگر نتواند به‌موقع بدهی‌های خود را به ایران پرداخت کند، با کمبود برق مواجه خواهد شد. به احتمال زیاد این نگرانی‌ها در ماه گذشته و زمانی که هیئت عراقی برای دیدار با مقامات وزارت خارجه و دولت بایدن در واشنگتن بود، مطرح شده است.
 

منبع:پژواک ایران