اعتراض شماری از فعالان مدنی به بازداشت و محکومیت فریبا کمال آبادی و مهوش ثابت دو شهروند بهائی


شماری از فعالان مدنی در بیانیه‌ای بازداشت و حکم زندان فریبا کمال آبادی ۶۰ ساله و مهوش ثابت ۷۰ ساله دو شهروند بهائی را محکوم کردند.

در این بیانیه به سابقه زندان این دو شهروند که از فعالان سرشناس جامعه بهایی هستند، اشاره شده است. آنها پیشتر هم در سال ۱۳۸۷ به ده سال زندان محکوم شده بودند و در سال ۹۷ آزاد شدند.

این دو مرداد ۱۴۰۱ بار دیگر بازداشت شدند و یکبار دیگر به حکم سنگین محکوم شدند.

در این بیانیه آمده که خانم ثابت دچار بیماری‌های متعدد است که در اثر زندان طولانی ایجاد شده. همچنین خانم کمال‌آبادی به‌دلیل محکومیت پیشین، بزرگ شدن فرزندان و ازدواج و تولد نوه‌هایش را ندیده است. او اکنون دوباره به ده سال زندان محکو شده است.

بیانیه در پایان گفته: «ایراد اتهامات بی‌اساس و بی‌پایه به آنان و صدور حکمی اینچنین سنگین و ناعادلانه علیه آنها را محکوم می‌کنیم. این دو زن روزهای زیادی از عمرشان را به جرم بهائی بودن در زندان‌ها سپری کرده‌اند. هیچ‌کس نباید به صرف اعتقادات و دینش مورد آزار، اذیت و یا پیگرد قرار بگیرد.»

جمهوری اسلامی از بدو تاسیس شدیدا بهائی‌ها را سرکوب کرده و برخی از آنها را اعدام کرد، و شماری دیگر به زندان‌های طویل‌المدت و در مواردی اموالشان مصادره و کسب و کارشان تنها به‌دلیل بهایی بودن تعطیل شد.

منبع:پژواک ایران