لیبراسیون : معترضان در ایران حجاب اجباری را به عنوان نماد دینی و سیاسی هدف گرفته‌اند

روزنامۀ لیبراسیون در بررسی اعتراض های خیابانی در ایران پس از مرگ مهسا (ژینا) امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد تهران، مصاحبه‌ای با آزاده کیان، جامعه‌شناس ایرانی مقیم فرانسه انجام داده که گفته است : قتل مهسا امینی و دستگیری سینماگران نشان می‌دهد که ابراهیم رئیسی دست گشت ارشاد را برای سرکوب کاملاً باز گذاشته است و این نشان دهندۀ طالبانی شدن قدرت در ایران است.
به گفتۀ آزاده کیان با روی کار آمدن ابراهیم رئیسی در حقیقت طالبان در ایران به قدرت رسیده‌اند. او می گوید : تمام وزرای رئیسی از اعضای سپاه پاسداران، محافل اطلاعاتی قدرت و مجریان قتل عام چهار هزار زندانی سیاسی در سال ٦٧ در ایران هستند. آزاده کیان سپس تأکید کرده است که قوای سه گانۀ کشور اکنون در کنترل جریان افراطی مورد حمایت رهبر حکومت اسلامی، علی خامنه‌ای، است.

وی در جای دیگری از سخنانش افزوده است که تظاهرات و اعتراض‌های جاری در ایران حجاب را بمثابه نماد دینی و سیاسی نشانه گرفته‌‌اند و تظاهرکنندگان در شعارهای خود علاوه بر حجاب رهبر و رژیم اسلامی ایران را آماج قرار می دهند. به گفتۀ جامعه شناس فرانسوی از نو ارادۀ اقدام جمعی در ایران شکل گرفته است که در عین حال با سرکوب خشن حکومت روبرو است. آزاده کیان سپس افزوده است که امروز بار دیگر رژیم اسلامی به روی تظاهرکنندگان شلیک می‌کند، چون می‌ترسد.

لیبراسیون در مطلب جداگانه‌ای با اشاره به شعار مرکزی اعتراض های خیابانی ایران در دفاع از "زن، زندگی، آزادی" افزوده است که مهسا (ژینا) امینی که در سن بیست و دوسالگی در بازداشتگاه گشت ارشاد جان خود را از دست داد به یک نماد قدرتمند جدید علیه بی‌عدالتی و بی‌رحمی رژیم اسلامی ایران بدل شده است.

در روزنامۀ فیگارو نیز، ژورژ مالبرونو پرسیده است : آیا با مرگ فجیع مهسا امینی، رژیم اسلامی به پای خود شلیک کرده است؟ خبرنگار فیگارو به این مناسبت با فرید وحید، پژوهشگر ایرانی در بنیاد "ژان ژورس" در پاریس گفتگو کرده است. پژوهشگر ایرانی گفته است که محافظه کاران رژیم اسلامی معتقدند که اگر در زمینۀ حجاب اجباری کوتاه بیایند، ناچارند در دیگر زمینه‌ها نیز عقب‌نشینی کنند و به همین دلیل است که ابراهیم رئیسی از زمان روی کار آمدن فشارها را بر زنان و فعالان زن تشدید کرده است.

فیگارو در ادامه افزوده است که مرگ مهسا (ژینا) امینی همزمان است با وضعیت شکنندۀ قدرت در ایران. یعنی : شکنندگی وضعیت سلامتی علی خامنه‌ای و بن بست مذاکرات برای دستیابی به توافق اتمی با ایران. فرید وحید، پژوهشگر ایرانی نیز، با اشاره به این دو موضوع بر شکنندگی اوضاع رژیم اسلامی تأکید کرده است. او سپس افزوده است که اعتراض های جاری شکاف میان جامعه و قدرت را تشدید می کنند که خود مرحله‌ای ضروری در روند طولانی تغییرات اساسی در ایران است.

منبع:رادیو فرانسه