حکم قطع انگشتان یک متهم دیگر در بهداری اوین اجرا شد

یک پایگاه حقوق بشری از اجرای حکم قطع چهار انگشت یک زندانی متهم به «سرقت» در بهداری زندان اوین خبر داد.

شبکه حقوق بشر کردستان روز جمعه ۱۸ شهریور به نقل از یک منبع مطلع نوشت که چهار انگشت دست راست این زندانی به نام مرتضی جلیلی، در روز دوشنبه ۱۴ شهریور و «با استفاده از دستگاه گیوتین» قطع شده است.

مرتضی جلیلی، ۲۸ ساله و اهل اسلام‌شهر در استان تهران از حدود ۷ سال پیش در زندان تهران بزرگ به سر می‌برد.

بر اساس این گزارش، از وضعیت یعقوب فاضلی، یک زندانی دیگر محکوم به قطع عضو که پیشتر همراه با جلیلی به زندان رجایی‌شهر کرج انتقال یافته بود، اطلاعی در دست نیست.

عکس مربوط به اجرای حکم قطع انگشتان دست یک سارق در مشهد در ملاء عام است
بیشتر در این باره:

عفو بین‌الملل: مقامات ایران باید به دلیل قطع انگشتان دو زندانی مورد حسابرسی قرار گیرند

در خردادماه، سازمان‌های حقوق بشری نسبت به خطر اجرای حکم قطع عضو ۸ زندانی هشدار داده بودند که دو تن از این زندانیان، مرتضی جلیلی و یعقوب فاضلی کوشکی بود.

این اولین بار نیست که دستگاه قضایی جمهوری اسلامی حکم قطع عضو متهمان را اجرا می‌کند.

ماه گذشته، خبر اجرای حکم قطع عضو یک زندانی دیگر به نام بهروز مرادی در زندان اوین تهران منتشر شده بود.

همچنین سازمان عفو بین‌الملل در هفتم مرداد اعلام کرد ماموران زندان اوین چهار انگشت دست راست دو زندانی به نام برات حسینی و پویا ترابی را با استفاده از دستگاه گیوتین قطع کردند.

دیانا الطحاوی، معاون مدیر دفتر خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل،‌ در این زمینه گفته است: «این قطع عضوها به ویژه نمایش وحشت انگیزی از هجمه مقامات ایرانی نسبت به حقوق بشر و کرامت انسانی است.»

او تاکید کرده است: «مجازات قطع عضو شکنجه با مهر قضایی و بنابر این یک جرم بین‌المللی است و همه کسانی که در دستور یا اجرای این نوع مجازات‌های بدنی‌نقش داشته‌اند باید به صورت منصفانه محاکمه شوند».

منبع:رادیو فردا