معاون وزیر ارتباطات : رمزارزها ابزاری برای دور زدن تحریم هستند

جمهوری اسلامی نشستی را با عنوان «نخستین اجلاس جهانی انجمن‌های رمزارز دنیا و فعالان حوزه بلاکچین» با عنوان «تکنوبلاک» امروز پنجشنبه ۱۳ امرداد در مرکز همایش‌های بین‌المللی صداوسیمای حکومتی در تهران برگزار کرد. این نشست با حضور نمایندگانی از برخی کشورهای منطقه و همسو با جمهوری اسلامی مثل روسیه برگزار شده است.

رضا باقری اصل معاون امور دولت، مجلس و استان‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سخنانی در این «اجلاس جهانی» با بیان اینکه ایران دو و نیم تا هشت میلیون کاربر در حوزه رمزارز دارد گفته که «شاید نگاه مردم، حفظ یا ایجاد تبادل سبد دارایی‌های رمزارزی باشد؛ اما همچنین می‌توان از این ابزار برای دور زدن تحریم‌ها استفاده کرد.»

معاون وزارت ارتباطات در ادامه با «مزیت» خواندن رمزارزها برای دور زدن تحریم‌ها گفته که «در کنار این مزیت‌ها، بیم‌هایی نیز وجود دارد. بنابراین در کنار منافع باید نگاهی به مضرات داشت، زیرا بدون کنترل‌ مضرات، امکان رشد، با مشکل مواجه خواهد شد.»

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین افزایش مصرف برق برای ماینینگ یا استخراج رمزارز را نیز تأیید کرده و گفته که «در کشور ما ماینینگ قانونی ۲۰۰ و در حوزه غیرقانونی تا ۲۰۰۰ مگاوات هم برای صنعت استخراج، مصرف می‌شود و این فناوری اقبال عمومی دارد. به همین دلیل در این زمینه مقرراتی داشتیم. سال گذشته یک کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال تشکیل شد و به لطف وزیر اقتصاد و نیرو در دوره گذشته، مصوبه‌ای به تصویب کمیسیون رسید که امیدواریم تصویب شود. البته مایننیگ جنبه کوچکی از چیزی است که از این فناوری انتظار داریم.»

منبع:پژواک ایران