گرهارد شرودر: مسکو آماده معامله بر سر اوکراین است


گرهارد شرودر صدراعظم اسبق آلمان که مناسبات بسیار نزدیکی با ولادیمیر پوتین دارد، یک هفته پس از سفر به مسکو و دیدار با پوتین، امروز در مصاحبه ای با هفته نامه اشترن و شبکه تلویزیونی آر تی ال اطمینان داد که مسکو تمایل به یافتن راه حل جنگ اوکراین از طریق گفت و گو و معامله است.

شرودر، در فاصله سال های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۵ در راس دولتی قرار داشت که از طریق ائتلاف دو حزب سوسیال دموکرات و سبزها تشکیل شد. او در نیمه دومین دور صدارت عظمای خود رقابت سیاسی را در انتخاباتی میان دوره ای به آنگلا مرکل باخت و از اندکی پس از آن با استفاده از دوستی قدیم خود با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه لابی گری برای صنایع نفت و گاز روسیه را در اروپا آغاز کرد.

صدراعظم اسبق آلمان به دلیل روابط نزدیک خود با پوتین پس از تجاوز نظامی روسیه به اوکراین در آلمان با انتقادهای شدید روبرو شد. او که پیش از صدراعظمی مدتی شهردار شهر هانوفر بود، پیرو همین انتقادها شهروندی افتخاری این شهر را از دست داد و بسیاری از سیاستمداران برجسته آلمان خواستار اخراج وی از حزب سوسیال دموکرات شدند.

سیاستمدار آلمانی و تاجر روسی!

گرهارد شرودر، عضو شورای بازرسان کنسرن گازپروم و نامزد عضویت در هیئت مدیره کنسرن روسنفت روسیه در نخستین هفته های حمله روسیه به اوکراین به ترکیه و از آنجا به مسکو سفر کرد و کوشید در نقش میانجی برای صلح ظاهر شود، اما این اقدام او به نتیجه ای نرسید و اعلام شد که در این سفر دولت آلمان هیچ نقشی نداشته است.

شرودر برای دومین بار یک هفته پیش به مسکو سفر کرد. در مورد این سفر تا روز چهارشنبه سوم اوت خبر مهمی منتشر نشد، اما امروز اشترن با انتشار مصاحبه صدراعظم اسبق، به او امکان داد تا یکبار دیگر در نقش میانجی صلح آشکار شود.

در مصاحبه با اشترن، گرهارد شرودر گفت: "توافقی که به تازگی بر سر صدور غلات از اوکراین میان طرفین جنگ حاصل شد، نخستین موفقیتی است که شاید به تدریج تا سطح اعلام آتش بس گسترش یابد".

او ضمن تایید این نکته که هفته پیش در کرملین با ولادیمیر پوتین دیدار داشته است، گفت: "خبر خوب این که کاخ کرملین خواستار گفت و گو و معامله بر سر آتش بس با اوکراین است".

جنگ اشتباه مسکو بود، اما....

وی در این مورد توضیحات بیشتری نداد و تنها یکبار دیگر گفت که "آغاز جنگ از طرف روسیه اشتباه بود. وی با این همه از مناسبات خود با مسکو دفاع کرد و گفت: "اما چرا باید من دست از گفت و گوهائی بردارم که به لحاظ حقوقی امکان پذیر هستند و برای خانواده من مشکلی به بار نمی آورند؟"

سیاستمداری که در ۱۷ سال گذشته ضمن حفظ مناسبات گرم خود با پوتین از منافع صنعت گاز و نفت روسیه نیز پشتیبانی کرده است، در ادامه مصاحبه خود این را که توافق احتمالی میان اوکراین و روسیه "صلح دیکته شده" خوانده شود نادرست دانست و افزود: این کار خنثی کردن پیشاپیش شانس ها است، در حالی که هم مسئله شرق اوکراین و دونباس راه حل میانه دارد و هم "استقلال مسلحانه اوکراین" به جای پیوستن این کشور به ناتو".

الحاق کریمه، مسئله تمام شده

عضو هیئت بازرسان کنسرن گازپروم روسیه و نامزد عضویت در شورای بازرسان کنسرن روسنفت که تاکنون به رغم همه فشارهای سیاسی حاضر به ترک پست های خود نشده است، الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه در سال ۲۰۱۴ را امری تمام شده و غیربازگشت شمرد و گفت: "این تصور که ولودومیر زلنسگی رئیس جمهور اوکراین بتواند شبه جزیره کریمه را با نظامی گری دوباره تصرف کند، نادرست است".

وی اضافه کرد: "چه کسی باور می کند که یک رئیس جمهور روس زمانی کریمه را به اوکراین پس بدهد؟"

شرودر ضمن تقدیر از نقش رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در میانجی گری میان روسیه و اوکراین تصریح کرد که بدون موافقت واشنگتن، جنگ اوکراین به یک آتش بس پایدار نخواهد رسید.

دفاع از نورداستریم ۲

گرهارد شرودر، در عین حال اظهار داشت که بهره برداری از خط لوله ۱۲۳۰ کیلومتری نورداستریم ۲ که قرار بود گاز روسیه را به موازات خط لوله نورداستریم ۱ از میان دریای بالتیک به شرق آلمان برساند، می تواند بحران انرژی اروپا و آلمان را حل کند.

بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران سیاسی خط لوله نورداستریم ۲ را دلیل اصلی حمله روسیه به اوکراین می دانند، زیرا آمریکا، اوکراین و لهستان همواره مخالف بهره برداری از این خط لوله بودند.

کارشناسان بر این باورند که روسیه پس از حمله به اوکراین صدور گاز از خط لوله نورداستریم یک را به شدت کاهش داده تا اروپا در پائیز و زمستان امسال دستخوش سرما و رکود اقتصادی شدید شود و به راه اندازی خط لوله نورداستریم ۲ تن بدهد.

کارهای ساختمانی این خط لوله پیش از آغاز جنگ اوکراین به پایان رسیده و اکنون تنها صدور مجوز بهره برداری از سوی دولت آلمان برای راه اندازی آن کافی است. اما آلمان و آمریکا اعلام کرده اند تا زمانی که روسیه از اوکراین عقب ننشیند، با این امر موافقت نخواهند کرد. علاوه بر این آلمان تلاش های گسترده ای را برای بی نیازی پایدار از انرژی های فسیلی روسیه آغاز کرده است.

منبع:رادیو فرانسه