بازار بورس؛ ارزش غول نفتی آرامکو عربستان از اپل پیشی گرفت

اپل دیگر پرارزش‌ترین کنسرن جهان نیست. غول نفتی آرامکو عربستان سعودی از کنسرن اپل پیشی گرفته است. با افزایش قیمت سهام این کنسرن نفتی، ارزش آرامکو به ۲۴۲۰ میلیارد دلار رسید. چه عواملی این کنسرن را پرارزش ساخته است؟
Saudi-Arabien | Symbolbild Aramco

شرکت نیمه‌دولتی آرامکو عربستان سعودی که بزرگترین تولیدکننده نفت جهان است، بر پایه آخرین نتایج بسته شدن بازار بورس در روز چهارشنبه ۱۱ مه (۲۱ اردیبهشت)، ارز‌شی بالغ بر ۲بیلیون و ۴۲۰میلیارد دلار (۲۴۲۰ میلیارد) یافته است.

ارزش سهام کنسرن فن‌آوری آمریکایی اپل بر اساس همین نتایج به سطح ۲بیلیون و ۳۷۰ میلیارد دلار (۲۳۷۰ میلیارد) کاهش یافته است. بدین گونه آرامکو سعودی برای نخستین بار از سال ۲۰۲۰ بدین سو اپل را پشت سر گذاشته است.

در حالی که آرامکو از افزایش قیمت نفت سود برده، سهام فن‌آوری در طول هفته‌های گذشته سیر نزولی یافته است. اپل در اوایل سال جاری میلادی با ارزش ۳ بیلیون دلار (۳هزار میلیارد) از کنسرن نفتی آرامکو جلو بود.

آرامکو ریشه آمریکایی دارد

تنها بخشی کمی از سهام آرامکو در بازار بورس قابل معامله است و بخش عمده این شرکت معظم در انحصار دولتی است. "آرامکو" اختصاری است از نام "شرکت نفتی عربی-آمریکایی"، و این به زمانی بازمی‌گردد که این شرکت به طور عمده در دست آمریکایی‌ها بود. در آن زمان شرکت‌های نفتی آمریکایی از جمله "تکزاکو" که امروز بخشی از شرکت "شورون" است، و دو کنسرن امروز ادغام شده "اکسون" و "موبیل اویل"، در آرامکو سهیم بودند.

اپل پیش از این نسبت به خسارت‌های میلیاردی ناشی از اقدامات کرونایی در چین هشدار داده بود. تدابیر سخت اتخاذشده علیه کرونا در چین بر سطح تقاضا و نیز زنجیره ارسال کالا تأثیر گذارده است.

علاوه بر این، اوراق بانکی این تولیدکننده آیفون و دیگر سهام فن‌آوری‌ها به دلیل بالا رفتن نرخ بهره در بازار سرمایه، هر چه بیشتر زیر فشار قرار گرفته‌اند. به طوری که حتا افزایش نامنتظره فروش محصولات اپل، بر نگاه بدبینانه سرمایه‌گذاران تأثیری چندانی نخواهد گذارد.

Saudi-Arabien Dharan | Aramco Logo

در عوض آرامکو اخیرا آمار دو برابر شدن سود این شرکت در سال گذشته را ارائه داد. این کنسرن نفتی علت افزایش سود را در بالا رفتن سطح تقاضای جهانی به دنبال روند کاهشی پاندمی کرونا عنوان کرده است. با این حال آرامکو در ماه‌های گذشته به دلیل حملات شورشیان حوثی یمن به تأسیسات نفتی عربستان سعودی با توقف‌هایی در تولید روبرو بوده است.

آرامکو هنوز به شدت وابسته به میدان نفتی "غوار" در شرق کشور است. غوار بزرگترین میدان نفتی جهان محسوب می‌شود و پس از ده‌ها سال همچنان حدود ۴درصد کل میزان استخراج نفت جهان را به خود اختصاص می‌دهد. این برآورد کارشناسان که کاهش احتمالی ذخایر این حوزه نفتی امکان استخراج تا کنونی را مختل کند تا کنون واقعیت نیافته است.

آرامکو سعودی در سال گذشته میلادی درآمدی بالغ بر ۴۰۰ میلیارد دلار داشته که سود آن ۱۱۰ میلیارد دلار بوده است. درآمد اپل در همین بازه زمانی ۳۷۸ میلیارد دلار بوده که حدود ۱۰۱ میلیارد دلار سود برای این کنسرن به همراه داشته است.

منبع:دویچه‌وله