مجوز آمریکا به کرۀ جنوبی برای پرداخت غرامت به یک شرکت ایرانی

 

وزارت امور خارجۀ کرۀ جنوبی اعلام کرد که از دولت واشنگتن برای پرداخت بدهی معوقۀ خود به گروه «دیانی» ایران از طریق سیستم مالی آمریکا، مجوز گرفته است. این در حالیست که وزارت خزانه داری آمریکا، شرکت ژاپنی «سوجیتز» را به علت معامله مخفیانه کالاهای ایرانی و نقض تحریم های اقتصادی ایالات متحده علیه ایران، بیش از ۵٫۲ میلیون دلار جریمه کرد.

به گزارش رادیو فرانسه، وزارت امور خارجۀ کره جنوبی، روز چهارشنبه اعلام کرد که از آمریکا مجوزی ویژه دریافت کرده است تا غرامتی معوقه بالغ بر ۷۳ میلیارد وون کرۀ جنوبی (معادل حدود ۶۳ میلیون دلار) را به گروه «دیانی» که یک شرکت ماشین سازی ایرانی است بپردازد.

دولت سئول اعلام کرده است که این مجوز ویژه از سوی ادارۀ کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا، صادر شده است. این مجوز به کره جنوبی این امکان را می‌دهد تا بدهی خود به شرکت صنایع ماشین‌سازی بزرگ «دیانی» در ایران را تسویه کند.

به گفته وزارت خارجه کره جنوبی، دفتر دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا در تاریخ ۶ ژانویه، مجوزی ویژه صادر کرده است که به موجب آن، دولت سئول می‌تواند به سرمایه گذار ایرانی بر سر مالکیت ناموفق «دوو الکترونیک» در سال ۲۰۱۰، غرامت بپردازد.

این مجوز بر اساس درخواست مرکز بین المللی حل و فصل اختلافات سرمایه گذاری (ISDS) در سال ۲۰۱۸، ارائه شده است.

شرکت صنایع دیانی این غرامت را بابت خریداری ناموفق سهام شرکت دِوو الکترونیک در سال ۲۰۱۰ از دولت کره جنوبی دریافت می‌کند.

وزارت امور خارجۀ کره جنوبی برخورداری از این مجوز را برای تکمیل سریع پرونده گروه «دیانی» که یکی از موارد حل نشده میان سئول- تهران است مهم ارزیابی کرده و ابراز امیدواری کرده است که صدور این مجوز ویژه بتواند پایه‌ای مهم برای رفع اختلافات با سرمایه‌گذار ایرانی و بهبود مناسبات دوجانبه با جمهوری اسلامی ایران باشد.

مرکز بین المللی حل و فصل اختلافات سرمایه گذاری (ISDS)، در ژوئن ۲۰۱۸ به دولت کره دستور داده بود تا به گروه دیانی حدود ۶۳ میلیون دلار بپردازد اما این پرداخت به علت تحریم‌های آمریکا معوق مانده بود.

همچنین دولت کره جنوبی گفته است که با برخورداری از این مجوز ویژه می‌تواند از سیستم مالی آمریکا برای ارسال پول به گروه دیانی استفاده کند؛ حال آنکه رقم دقیق مبلغی که قرار است ارسال شود، از طریق رایزنی‌های بعدی تعیین خواهد شد.

این در حالیست که مقامات سئول همچنان تاکید می‌کنند که سرنوشت هفت میلیارد دلار از دارایی‌های ایران که در بانک‌های کره جنوبی مسدود شده است، به نتیجۀ مذاکرات احیای توافق برجام در وین بستگی دارد. در این راستا، معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی، اخیراً با رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در حاشیه مذاکرات احیای برجام ملاقات و گفتگو کرده است.

آمریکا یک شرکت ژاپنی را به دلیل نقض تحریم های ایران، ۵٫۲ میلیون دلار جریمه کرد

آمریکا شرکت تجاری ژاپنی «سوجیتز» را به دلیل معاملۀ مخفیانۀ کالاهای ایرانی و نقض آشکار تحریم‌های اقتصادی ایالات متحده علیه ایران، ۵ میلیون و ۲۲۸ هزار دلار جریمه کرد.

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا (اوفک)، اعلام کرد که کارمندان شعبۀ هنگ کنگ شرکت ژاپنی «سوجیتز» اقدام به تجارت مخفیانه کالا از ایران کرده اند.

طبق گفتۀ دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا، کارمندان این شرکت با پنهان کردن منشأ محموله‌ای حاوی ۶۴۰۰۰ تن رزین پلی‌اتیلن با چگالی بالا (HDPE) تولید ایران، از طریق موسسات مالی ایالات متحده و برخلاف مقررات، پرداخت‌هایی را به دلار در ارتباط با این معامله انجام داده اند.

این ماده که در تولید پلاستیک استفاده می‌شود، طبق اعلام اوفک، از یک تأمین‌کننده ناشناس در تایلند خریداری شده و سپس برای خریداران شرکت سوجیتز در چین ارسال شده است.

بر اساس اطلاعیۀ اوفک، شرکت سوجیتز با این اقدام باعث شده است که موسسات مالی ایالات متحده آمریکا که وجوه پرداختی معامله را پردازش می کردند، تراکنش های مالی ممنوعه مربوط به کالاهای با منشأ ایرانی را تسهیل کنند.

بر اساس اعلام دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا، شرکت ژاپنی سوجیتز بین سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۸ ، مبلغ ۷۵٫۶ میلیون دلار را برای پرداخت این کالاها، از بانک خود در هنگ‌کنگ به بانک تامین‌کننده در تایلند، انتقال داده است.

شرکت تجاری سوجیتز که در بورس اوراق بهادار توکیو فعالیت دارد، یک غول تجاری محسوب می شود که در تأمین مالی، تولید و توسعه پروژه نیز مشارکت دارد.

اُفک پیش از این شرکت ‌هایی را در چین، سنگاپور و امارات هدف قرار داده و آنها را متهم کرده بود که با تولیدکنندگان و بازرگانان نفت ایران تجارت کرده‌ اند.

منبع:رادیو فرانسه