وزارت جهاد کشاورزی هم کشتار دام‌های حامله را تائید کرد

وزارت جهاد کشاورزی در ایران، کشتار دام‌های حامله در بعضی کشتارگاهها را تائید کرده و از برخورد قانونی با "خاطیان" خبر داده است.

حسین دماوندی‌نژاد، معاون وزارت جهاد کشاورزی به خبرگزاری ایرنا گفته:​ "در چند کشتارگاه، ذبح دام‌های مولد اثبات شده که با توجه به ممنوعیت این موضوع، افراد خاطی شناسایی شده و تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرند."

او گفته: "در دستورالعمل‌های متعددی به کشتارگاه‌ها و صاحبان دام ابلاغ شده که کشتار دام مولد ممنوع است."

اخیرا گزارش و تصاویری از کشتار دامهای حامله در کشتارگاه فجر اسلامشهر منتشر شده بود که قوه قضائیه جمهوری اسلامی آن را تائید کرده بود؛ هر چند ذبح این نوع دامها محدود به یک شهر و منطقه خاص در ایران نیست و مدتهاست ادامه داشته است.

از جمله دلایل کشتار دامهای آبستن "کمبود نهاده‌های دامی و افزایش قیمت" است؛ بعضی دامداران می‌گویند توان تامین نیاز خوراک دامهای خود را ندارند. کمبود خوراک باعث شده دامها بیش از پیش روانه کشتارگاهها شوند.

از سوی دیگر هزینه‌های بالای تولید دام در ایران حاشیه سود دامداران را کاهش داده است؛ بعضی دامداران می‌گویند خوراک دام که قرار بوده از طریق وزارت جهاد کشاوری به قیمت دولتی به‌دست آنها برسد، بطور کامل نمی‌رسد و آنها را مجبور کرده این محصولات را با قیمت بالاتری در بازار آزاد تهیه کنند که هزینه‌های آنها را هم افزایش داده است.

به همه اینها باید خشکسالی بی‌سابقه در ایران را هم اضافه کرد که در بعضی استان‌ها به بحران تبدیل شده و مشکلات دامداران را چند برابر کرده است.

حسین دماوندی نژاد گفته است: "خشکسالی امسال در ۴۰ سال گذشته بی‌سابقه است و با توجه به اینکه دام‌های روستایی سبک وابسته به مراتع هستند حفظ دام عشایر دشوار شده"

او البته کمبود در تامین نهاده‌های دامی را رد کرده و گفته: "هیچ کمبودی در تامین نهاده‌های دامی وجود ندارد و تنها مشکل بحث حمل و نقل از بنادر به استان‌هاست که تا حدودی مرتفع شده و حل مشکلات در این حوزه همچنان در دست پیگیری است."

افزایش تقاضای فروش دام به دلیل مقرون به صرفه نبودن نگهداری برای دامداران، خرید تضمینی دام را هم مشکل کرده است.

محمد رضا قلی پور، مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی اواخر مهر ماه گفته بود:"بره نر به ازای هر کیلوگرم ۵۰ هزار تومان و میش ۳۲ هزار تومان خریداری می‌شود و البته عشایر بیشتر متمایل به عرضه میش‌های حذفی خود هستند."

اتفاقات اخیر در حالیست که قیمت گوشت در بازار چندین برابر گوسفند زنده است.

طی سالهای اخیر افزایش نرخ ارز قیمت نهاده‌های دامی را در ایران افزایش داد و دامداران را با مشکلات جدی مواجه کرده که نتیجه آن افزایش تقاضا برای فروش دام است.

نتایج طرح آمارگیری کشتار دام کشتارگاههای ایران در اردیبهشت ماه امسال نشان می‌دهد در این ماه (اردیبهشت ۱۴۰۰) ۴۹ درصد عرضه گوشت قرمز در کشتارگاه‌های ایران در مقایسه با اردیبهشت ماه سال ٩٩ افزایش یافته بود.

منبع:بی بی سی