خطیب‌زاده: خرابکاری‌های‌ هسته‌ای تأثیر قابل‌توجهی بر مسائل فنی بین ایران و آژانس داشته است

در آستانه سفر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی با اشاره به اینکه خرابکاری‌ها در برنامه‌ هسته‌ای ایران، « تاثیر قابل‌توجهی بر برخی ابعاد فنی گذاشته است»، از آژانس خواسته است که در «مسیر همکاری‌های فنی باقی بماند».

او بدون ارائه جزئیات گفته است که برخی کشورها می‌خواهند «جهت‌گیری‌های سیاسی و اغراض سیاسی‌شان را به نام آژانس جلو ببرند».

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنج‌شنبه ۲۷ آبان تایید کرد که رافائل گروسی پس از دو ماه بلاتکلیفی برای دیدار با مقام‌های جمهوری اسلامی، روز دوم آذر عازم تهران می‌شود. جمهوری اسلامی ماه‌هاست که دسترسی آژانس به اطلاعات دوربین‌های نصب شده در مراکز هسته‌ای را مسدود کرده و توضیحی درباره برخی مسائل مبهم مانند کشف آثار اورانیوم غنی‌سازی شده در چند سایت اعلام نشده خود، نمی‌دهد. جمهوری اسلامی همچنین غنی‌سازی اورانیوم تا سطح ۶۰ درصد را توسعه داده و اقدام به تولید اورانیوم فلزی کرده است.

رویترز پیشتر در گزارشی گفته بود که اجلاس شورای حکام آژانس درباره عدم پاسخگویی جمهوری اسلامی به منشاء اورانیوم پیدا شده در سایت‌های اعلام نشده هسته‌ای و محدودیت همکاری با آژانس می‌تواند به تصویب قطعنامه علیه جمهوری اسلامی منجر شود.

در واکنشی دیگر، علی باقری کنی، معاون سیاسی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، که مسئول تیم مذاکره‌ کننده جمهوری اسلامی برای احیای برجام است، در گفت‌وگو با شبکه الجزیره، از آژانس خواسته است که «ماهیت فنی خود را حفظ کرده و به هیچ فشار سیاسی تن ندهد».

یک هفته پس از برگزاری نشست آتی شورای حکام و همچنین سفر گروسی به تهران قرار است دور هفتم مذاکرات احیای برجام از روز هشتم آذر (۲۹ نوامبر) در وین، پایتخت اتریش، از سر گرفته شود.

منبع:پژواک ایران