قدرت‌های غربی از ارائه قطعنامه علیه جمهوری اسلامی منصرف شدند؛ استقبال محافل تندرو در ایران

قدرت‌های غربی روز دوشنبه از ارائه یک قطعنامه به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در انتقاد از رفتار ایران خودداری کردند. این در حالی که مطبوعات تندرو نزدیک به سپاه پاسداران در ایران از توافق اخیر تهران و آژانس استقبال کرده‌اند و آن را پیروزی برای جمهوری اسلامی دانسته‌اند.

تصمیم آمریکا، فرانسه، آلمان و بریتانیا برای عدم ارائه قطعنامه علیه ایران که قرار بود در نشست جاری شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صورت گیرد، پس از سفر اخیر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران اتخاذ شد.

در این سفر قرار شد بازرسان آژانس به دوربین‌های نظارتی خود در ایران دسترسی یابند و کارت‌های حافظه آنها را تعویض کنند.

پیش از آن، در پی یک گزارش آژانس درباره ایران مبنی بر به خطر افتادن قدرت نظارتی آژانس درباره فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی، احتمال ارائه یک طرح قطعنامه از سوی قدرت‌های غربی علیه جمهوری اسلامی افزایش یافته بود.

با این حال، گروسی روز دوشنبه در نشست شورای حکام گفت جمهوری اسلامی هنوز درباره پرسش‌های آژانس درباره چندین سایت اعلام نشده توضیحی ارائه نکرده است.

او از «قاطعیت» خود در برابر ایران سخن گفت و تاکید کرد توافقی که اخیرا در تهران صورت گرفت، تاکنون در این ابعاد به دست نیامده بود. گروسی همچنین توافق تهران را گامی مثبت در جهت نظارت آژانس بر فعالیت‌های هسته ای ایران خواند.

با وجود «سازنده» خواندن مذاکرات آژانس با تهران از سوی گروسی، اما مطبوعات تندرو در تهران نتایج این سفر را به نفع جمهوری اسلامی دانسته‌اند.

روزنامه «وطن امروز» در تیتری با عنوان «چشمان کاملا بسته!» که اشاره به عدم دسترسی بازرسان آژانس به کارت‌های حافظه دوربین‌های نظارتی دارد، نوشت: «در شرایط کنونی این آمریکا و طرف غربی هستند که به احیای برجام نیاز دارند و ایران پس از پشت سر گذاشتن کارزار فشار حداکثری به نقطه آسایش رسیده است.»

این روزنامه درباره «استفاده از اهرم قطعنامه شورای حکام برای کسب امتیازی جدید از» جمهوری اسلامی نیز نوشت: «آمریکا و ۳ کشور اروپایی اساسا در شرایطی قرار ندارند که بخواهند وارد فاز تنش هسته‌ای با ایران از طریق تقابل در آژانس شوند.»

جمهوری اسلامی متهم است که فعالیت‌های هسته‌ای خود را که اخیرا شدیدا افزایش داده، با هدف دستیابی به سلاح اتمی ادامه می‌دهد.

اما مقام‌های تهران با استناد به یک «فتوا»ی خامنه‌ای می‌گویند که در پی سلاح اتمی نیستند.

بسیاری از نیروهای اپوزیسیون جمهوری اسلامی معتقدند که ضررهای محیط‌زیستی، اقتصادی، امنیتی و سیاسی پیشبرد برنامه هسته‌ای ایران برای این کشور، حتی اگر به قصد صلح‌آمیز باشد، بیشتر از منافع آن است.

منبع:رادیو فرانسه