انتشار اسناد محرمانۀ ۱۱ سپتامبر: فرض ارتباط تروریست‌ها با ریاض محکم‌تر می‌شود

رادیو فرانسه: به مناسبت بیستمین سالگرد حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر، دولت آمریکا یک یادداشت محرمانۀ اف.بی.آی را منتشر کرد که بار دیگر سوءظن‌ها در مورد وجود رابطه میان تروریست‌ها و حکومت عربستان سعودی را تقویت می‌کند. اما این مدرک نیز قبلاً "تصفیه" شده و نمی‌تواند وجود روابط را به طور قطعی اثبات کند.
 
از ۱٩ تروریستی که بیست سال قبل چهار هواپیمای مسافربری را ربودند و باعث مرگ نزدیک به سه‌هزار نفر شدند، ۱۵ نفرشان تبعۀ عربستان بودند.
یادداشت محرمانه‌ای که اینک منتشر شده، مربوط به بازجویی‌ها و تحقیقات اف.بی.آی است که طی سالهای ۲٠٠٩ تا ۲٠۱۵ انجام گرفته و معلوم نیست که طرف صحبت یا مصاحبه (یا بازجویی) اف.بی.ای چه کسی یا چه کسانی بوده‌اند، اما موضوع اصلی یادداشت، روابط دو تن از تروریست‌ها با افرادی است که به حکومت عربستان بسیار نزدیک بوده‌اند.
تروریست‌هایی که از آنها نام برده می‌شود نواف الحازمي و خالد المحضار هستند که هواپیمایی را ربوده بودند که به ساختمان پنتاگون برخورد کرد.
این دو با شخصی به اسم عمر البيومي ارتباط داشته‌اند که در کالیفرنیا زندگی می‌کرده و رسماً "دانشجو" بوده اما در کنسولگری عربستان مقام بالایی داشته است.
عمر البيومي در تدارک مسکن یا تأمین مالی یا تهیۀ پاسپورت به دو تروریست کمک می‌کرده است.
از طرف دیگر دو تروریست نام‌برده‌شده با فردی به اسم فهد الثميري رابطه داشته‌اند که امام مسجد لس‌آنجلس و مورد تأیید کنسولگری عربستان بوده است.
مشکل اینجاست که بخش‌های زیادی از این یادداشت اف.بی.ای قبل از انتشار حذف شده است. اگرچه در این مدرک صحبتی از ارتباط مستقیم تروریست‌ها با مقامات رسمی سعودی دیده نمی‌شود، اما احتمال نزدیکی آنها را به محافل قدرت ریاض بیشتر می‌کند.
بازماندگان قربانیان ۱۱ سپتامبر سالهاست که سخت تلاش می‌کنند تا دولت را به انتشار همۀ مدارک محرمانه وادارند. اما تاکنون هیچیک از دولت‌ها (جرج دبلیو بوش، باراک اوباما و دونالد ترامپ) این کار را نپذیرفته بودند. اینک دولت بایدن تحت فشار افکار عمومی و البته وکلای خانواده‌ها مجبور شده تا در بیستمین سالگرد فاجعه، یکی از مدارک را آنهم ناقص منتشر کند. با اینحال وکلای بازماندگان معتقدند که با انتشار یادداشت اف.بی.آی، دوران همکاری واشنگتن با ریاض در جهت جلوگیری از افشای اطلاعات به پایان رسیده و می‌توان به انتشار مدارک دیگری امیدوار بود.
 
 آمریکا یک گزارش از حملات ۱۱ سپتامبر را از حالت محرمانه خارج کرد؛ سندی از دخالت عربستان منتشر نشد

یورو نیوز: ایالات متحده آمریکا یک گزارش اف‌بی‌آی درباره حملات یازده سپتامبر را از حالت محرمانه خارج کرد. این گزارش اگرچه احتمال وجود رابطه میان مهاجمان و عربستان سعودی را تقویت می‌کند اما برخلاف انتظار خانواده‌های قربانیان، هیچ سند و مدرکی برای پیگرد حقوقی پادشاهی سعودی در اختیار آن‌ها نمی‌گذارد.

به گزارش یورونیوز، ۱۵ نفر از ۱۹ عامل هواپیماربایی و حملات یازده سپتامبر سال ۲۰۰۱ از جمله دو مهاجمی که هواپیماها را به برج‌های دوقلوی سازمان تجارت جهانی در نیویورک کوبیدند، از اتباع عربستان سعودی بودند.

گزارش پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌‌‌آی که دیروز از حالت محرمانه خارج شد یک متن ۱۶ صفحه‌ای است که در ۴ آوریل سال ۲۰۱۶ تنظیم شده است. این متن بر وجود رابطه میان عمر البیومی، یک کارمند دولت سعودی در کالیفرنیا با نواف الحازمی و خالد المحضار، دو تن از مجریان حملات یازده سپتامبر تاکید می‌کند. آقای البیومی متهم است که کمک‌های پشتیبانی در اختیار این دو نفر قرار داده است.

این گزارش برپایه گفت‌وگو با یک منبع آگاه در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۵ تهیه شده است. هویت این منبع معتبر همچنان محرمانه است. گزارش اف‌بی‌‌‌آی جزئیات ملاقات‌ها میان عمر البیومی با دو عامل حملات یازده سپتامبر را با جزئیات توضیح می‌دهد. هر دو مهاجم در سال ۲۰۰۰ به ایالات متحده رفته و در کالیفرنیا اقامت گزیدند.

به‌علاوه گزارش اف‌بی‌آی نشانگر ارتباطات جدی میان دو مهاجم و فهد الثمیری، امام جماعت یکی از مساجد لس‌ آنجلس و دیپلمات پیشین عربستان سعودی در ایالات متحده در سال‌های ۱۹۹۰ است.

اداره تحقیقات فدرال ایالات متحده در این گزارش با بررسی تلفن‌های مهاجمان به این نتیجه رسیده است که این دو تروریست با عمر البیومی، فهد الثمیری و «منبع معتبر» تحقیقات و چند نفر دیگر در تماس بوده‌اند.

منبع اف‌بی‌آی در بازجویی‌ها گفته است که عمر البیومی، فراتر از یک دانشجو، مقام مهمی در کنسولگری عربستان سعودی داسته است: «کمک بیومی به حازمی و محضار، شامل مترجمی، همراهی در سفر، تهیه منزل و تامین مالی آن‌ها بوده است.» همسر همین منبع هم به پلیس گفته است که آقای بیومی خیلی وقت‌ها از جهاد صحبت می‌کرد.

گزارش اف‌بی‌آی همچنین نشانگر دیدارهای بیومی و ثمیری با انور العولقی، سخنور و مبلغ یمنی-آمریکایی- شبکه القاعده در شبه جزیره عرب است. العولقی در سپتامبر سال ۲۰۱۱ و در جریان حمله پهپادهای آمریکا در یمن کشته شد.

با وجود همه این اطلاعات، گزارش تاکنون محرمانه اف‌بی‌آی هیچ سند و مدرکی از دخالت دولت عربستان سعودی در حملات یازده سپتامبر به دست نمی‌دهد. ریاض همواره ایفای نقش در مرگ‌بارترین حمله تروریستی تاریخ را نفی کرده است.

با این همه، جیم کریندل، یکی از وکلای خانواده‌های قربانیان با انتشار یک بیانه ضمن استقبال از انتشار این سند آن را تقویت کننده فرض حمایت عربستان سعودی از حملات یازده سپتامبر خواند.

در بیانیه آقای کریندل آمده است: «با خروج اولین سند از طبقه‌بندی محرمانه، دوره ۲۰ ساله حساب کردن عربستان بر دولت‌های آمریکا برای پوشاندن نقش این کشور در حملات ۱۱ سپتامبر به پایان رسید. خانواده‌های قربانیان منتظر انتشار اسناد محرمانه مهم‌تری در ۶ ماه آینده هستند.»

جو بایدن دستور داده است تا بخش عمده‌ای از اسناد محرمانه حملات یازده سپتامبر تا شش ماه آینده از طبقه‌بندی سری خارج و به‌صورت عمومی منتشر شوند.

منبع:پژواک ایران