جان باختن یک زندانی پس از اجرای حکم شلاق در زندان اهر

چهارشنبه, 1 سپتامبر 2021

استان‌وایر - «هادی عطازاده»، زندانی محبوس در زندان «اهر» در استان آذربایجان‌شرقی، روز دوشنبه ۸ شهرویور ۱۴۰۰، بر اثر عوارض ناشی از اجرای حکم شلاق، جان خود را از دست داد. 

یکی از نزدیکان هادی عطازاده در گفتگو با «ایران‌وایر» با تایید خبر جان باختن این زندانی در زندان اهر می‌گوید: «هادی به جرم مصرف مشروبات الکلی در زندان اهر محبوس بود. مسئولین زندان روز دوشنبه او را برای اجرای حکم شلاق از بند خارج کرده و شلاق زده‌اند و بعد به بند قرنطینه زندان فرستاده‌اند. وضعیت جسمی هادی از لحظه ورود به بند به شدت وخیم بوده‌است؛ اما هر چقدر هم‌بندهای هادی به مسئولان زندان اصرار کرده‌اند که او نیاز به رسیدگی پزشکی دارد، هیچ‌کس توجهی نکرده است. نهایتا بعد جان باختن هادی، جسد او را به بیمارستان انتقال داده‌اند.»

در ویدوئوهای منتشر شده از شستشوی پیکر هادی عطازاده در غسالخانه شهرستان اهر، آثار کبودی ناشی از ضربات شلاق به وضوح دیده می‌شود. همچنین در این ویدئوها از زیر سینه متوفی تا زیر گلو بخیه زده شده است.

منبع نزدیک به خانواده هادی عطازاده درباره اخبار منتشر شده درباره خودکشی این زندانی می‌گوید: «همه این‌ها شایعه است. عده‌ای می‌خواهند بر این جنایت سرپوش بگذارند. بخیه‌های روی سینه هادی آثار آزمایشات پزشکی قانونی است و خبر خودکشی و درگیری با سایر زندانیان مطلقا دروغ است.»

مسئولین زندان اهر در پاسخ به پیگیری خانواده «هادی عطازاده» درباره دلایل جان باختن این زندانی ادعا کرده‌اند که این زندانی بر اثر ابتلا به کرونا درگذشته است.

منبعی در زندان اهر در گفتگو با ایران‌وایر با رد ادعای مطرح شده از سوی مسئولین این زندان درباره ابتلای هادی عطازاده به کرونا می‌گوید: «هادی عطازاده در سلامتی کامل بود و مسئولین زندان هیچ مدرکی دال بر ابتلای او به کرونا ندارند. او چند روزی بود که از مرخصی برگشته بود. در این مدت هم هیچ‌گونه علائم بیماری نداشت. در واقع هادی تا قبل از اجرای حکم شلاق مریض نبود؛ اما بلافاصله بعد از شلاق خوردن وضعیت جسمی‌اش به شدت وخیم شد. ماموران زندان اما هیچ توجهی به وخامت حال این جوان نکردند و فقط چند قرص مسکن به او دادند. فکر می‌کنم حتی هادی قبل از اعزام به بیمارستان علائم حیاتی نداشت. در واقع هادی عطازاده را محرم نوری با هم دستی مسئولین زندان کشتند.»

«محرم نوری»، یکی از مقام های قضایی شهرستان اهر و رئیس شعبه اجرای احکام دادگستری و دادسرای عمومی و انقلاب این شهرستان است.

در دو روز گذشته خانواده و نزدیکان «هادی عطازاده»، از سوی نهادهای امنیتی شهرستان اهر برای عدم اطلاع‌رسانی درباره این حادثه تحت فشار بوده‌اند. نهادهای امنیتی شهرستان اهر با اعضای خانواده و بسیاری اقوام و دوستان هادی عطازاده تماس گرفته و آنها تهدید کرده‌اند در صورت گفتگو با رسانه‌ها بازداشت خواهند شد.

همچنین خانواده این زندانی جان‌باخته، پس از ثبت شکایت علیه مسئولین زندان و مقام های اجرای احکام شهرستان اهر، تحت فشار نهادهای امنیتی برای باز پس‌گیری شکایت خود هستند.

منبع:ایران وایر