فرانس 24: کارت وفاداری حزب الله به لبنانی ها برای خرید از فروشگاه ایرانی!

 
فرانس 24: گروه شیعه حزب الله لبنان زنجیره ای از سوپرمارکت ها را راه اندازی کرده است که با محصولات سوریه، عراق و ایران و با قیمت پایین کالا عرضه می کنند .این فروشگاه ها با کارت صادر شده توسط حزب قابل دسترسی است. این شیوه در کشوری که در اثر بحران مالی و کمبود مواد غذایی دچار مشکل است عجیب است. منتقدان می گویند پیشنهاد ارائه خدمات از سوی جنبش قدرتمند شیعه برای دریافت کارت وفاداری آنهم در یک کشور بحران زده لبنان ، موازی کاری ست.

در حالی که مردم لبنان با یک سری بحران های شدید اقتصادی، اجتماعی و سیاسی همراه با تورم زیاد و کمبود مواد غذایی روبرو هستند، جنبش حزب الله طرفدار ایران، اخیراً چندین سوپرمارکت را در سنگرهای مختلف خود در بیروت، منطقه بقاع و جنوب کشور افتتاح کرده است.قیمت مواد غذایی در لبنان نه تنها بالاست بلکه یافتن آن نیز گاه غیرممکن است.

یک مقام احزاب به فرانسه 24 گفت: سوپرمارکت های زنجیره ای محصولات سوریه، عراقی و ایرانی را می فروشد.نام این فروشگاه ها به نام آل سجاد، برگرفته از نام امام علی السجاد، چهره ای از اسلام شیعه که به سخاوت خود مشهور بود.برای خرید از این سوپرمارکت ها، باید کارت صادر شده از حزب الله را به همراه داشته باشید . این مقام که خواست نامش فاش نشود. توضیح داد: برای واجد شرایط بودن کارت شما باید ماهانه کمتر از ۱۵۰۰۰۰۰۰ پوند لبنان (حدود ۱۲۵ دلار در بازار سیاه) درآمد داشته باشید.

در لبنان، اکنون بیش از نیمی از مردم زیر خط فقر زندگی می کنند و پول ملی بیش از ۸۰ درصد ارزش خود را از دست داده است.حزب الله در حال راه اندازی زنجیره ای از سوپرمارکت ها به نام ال سجاد است که کالاهایی را با قیمت پایین در اختیار مردم لبنان قرار دهد تا در بحران شدید اقتصادی همراه با سقوط قیمت ارز و افزایش دیوانه وار قیمت ها به مردم کمک کنند.

این مقام گفت: هر کسی که نیاز داشته باشد می تواند از ما خرید کند، صرف نظر از وابستگی مذهبی و حتی اگر طرفدار حزب الله نباشد. اما در حال حاضر بیشتر مشتری ها از جامعه شیعه هستند و این ابتکار جدید باعث افتخار است.

اما در آن سو ،ماه ها است که حزب الله متهم اصلی قاچاق محصولات غذایی اساسی به سوریه، از جمله شکر و آرد است .حزب الله از این طریق به تخلیه قفسه های فروشگاه کمک می کند و لبنانی ها را از همان کالاهای اساسی محروم می کند.

حزب الله نگفته است که چند نفر کارت السجاد را که به آنها امکان می دهد از سوپرمارکت های آن ها خرید کنند در اختیار دارند، اما تعداد آنها بیش از ۸۰۰۰ نفر تخمین زده شده است.

تا چندی پیش، تعداد دارندگان این کارت‌ها در لبنان به حدود ۸ هزار نفر بوده است. افرادی که می‌توانند با داشتن کارت وفاداری، ماهیانه ۵ کیلوگرم برنج، ۵ کیلوگرم شکر، ۵ لیتر روغن خوراکی، ۴ کیلوگرم پودر لباسشویی، ۳ بسته ماکارونی، ۴ قوطی ماهی تن و ۲ بطری مواد شوینده دریافت کنند.

خرید این مواد غذایی از این فروشگاه‌ها، رایگان نیست اما با تخفیف بسیار بالایی همراه است.

مساله مهم درباره لبنان این است که لبنان اکنون درگیر بحران اقتصادی بزرگی است. مردم لبنان اکنون روزانه تنها بین ۲ تا ۴ ساعت برق دارند؛ ارزش پول‌شان در مقابل دلار آمریکا به شدت افت کرده و این در حالی است که نه سوختی برای خودروها در پمپ‌بنزین‌های این کشور پیدا می‌شود و نه دارویی در داروخانه‌ها.

لینا، یک زن ۴۰ ساله، مجرد و بیکار که در یک روستای کوچک در دره بقاع زندگی می کند، گفت که او کارت را درخواست نکرده است، اما از اعضای حزب حزب الله ملاقات کرده است که آن را به او پیشنهاد کرده اند. نام او، مانند افراد دیگری که برای این مقاله مصاحبه کرده اند، برای محافظت از هویت او تغییر کرده است.

لینا، یک زن ۴۰ ساله، مجرد و بیکار که در یک روستای کوچک در دره بقاع زندگی می کند، گفت که او کارت را درخواست نکرده است، اما اعضای حزب الله دریافت کارت را به او پیشنهاد کرده اند. البته نام او نیز، مانند افراد دیگری که برای این مقاله مصاحبه کرده اند، برای محافظت از هویت او تغییر کرده است.

او گفت فروشگاه های حزب الله، انبارهای بزرگی پر از کالا هستند. من توانستم شیر، برنج، شکر و روغن نباتی را با قیمت های مناسبی از آنجا خریداری کنم. هر کسی که دارای کارت آل سجاد باشد، ماهانه مقدار مشخصی محصول از جمله پنج کیلو برنج، پنج کیلو شکر، پنج لیتر روغن پخت و پز، چهار کیلو پودر لباسشویی، سه بسته ماکارونی، چهار قوطی تن ماهی و حتی دو بسته مواد شوینده ظرفشویی نیز دریافت می کند.

حسن، یک معلم ۳۹ ساله و پدر دو فرزند ساکن نباتیه در جنوب لبنان، گفت که اعضای حزب الله از روستای وی با وی تماس گرفته اند و پیشنهاد کارت ال سجاد را به او داده اند….

وی گفت: آنان فقط از من کپی شناسنامه ام خواستند. آنان حتی مرا می شناسند و به من اعتماد دارند. ما در هر خرید بیش از 1 میلیون پوند ۳۵ درصد تخفیف دریافت می کنیم. این کارت حتی به ما امکان می دهد تا در طولانی مدت با قیمت های مناسب به مراقبت های بهداشتی دسترسی داشته باشیم.
 
 

منبع:پژواک ایران