واکنش بلینکن به توطئه ربودن مسیح علی‌نژاد: تلاش برای مرعوب کردن خبرنگاران را تحمل نمی‌کنیم

 
رادیو فردا: آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در گفت‌وگوی تلفنی با مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار ایرانی، ضمن شجاعانه توصیف کردن فعالیت‌های این روزنامه‌نگار، تاکید کرده است که آمریکا همیشه از کار خبرنگاران مستقل در سراسر جهان، که امری ضروری است، حمایت می‌کند.
او در توییتی که عصر دوشنبه، ۲۸ تیرماه منتشر کرده، با اشاره به این گفت‌وگوی تلفنی تاکید کرده است که ایالات متحده تلاش‌هایی که برای ساکت کردن یا مرعوب کردن خبرنگاران صورت می‌گیرد را تحمل نخواهد کرد.
وزارت دادگستری آمریکا ۲۳ تیرماه اعلام کرد یک تیم چهار نفره وابسته به دستگاه‌ اطلاعاتی ایران تلاش کرده است مسیح علی‌نژاد را از نیویورک برباید، ولی این برنامه‌ریزی خنثی شده است.
مسیح علی‌نژاد نیز در رشته توییتی با اشاره به این گفت‌گوی تلفنی نوشته است که به وزیر خارجه آمریکا درباره حوادث خوزستان و سرکوب معترضان به بحران آب و شهروندان دوتابعیتی زندانی در ایران، حوادث آبان ۹۸ و همچنین سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران اشاره کرده و از دولت آمریکا خواسته است که حکومت ایران را «پاسخگو کند».
 
 
 گفت‌وگوی تلفنی بلینکن با مسیح علینژاد؛ تاکید بر پیگیری نقض حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی 

صدای آمریکا: آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا با مسیح علینژاد، روزنامه‌نگار ایرانی آمریکایی و همکار بخش فارسی صدای آمریکا تلفنی گفت‌وگو کرد. این مکالمه پس از افشای تلاش جمهوری اسلامی برای ربودن خانم علینژاد در خاک آمریکا صورت گرفت.

مسیح علینژاد در این مکالمه تلفنی که عصر دوشنبه ۲۸ تیر به وقت شرق آمریکا صورت گرفت، به وزیر خارجه ایالات متحده گفت که او اولین نفر نیست و آخرین نفر هم نخواهد بود که توسط جمهوری اسلامی مورد تهدید و آزار قرار گرفته است. این روزنامه‌نگار ایرانی به شهروندان دو تابعیتی و همچنین غیرایرانیان دربند زندان‌های ایران اشاره کرد و گفت جمهوری اسلامی نه فقط برای شهروندان ایران بلکه برای سایر کشورها و شهروندانشان یک خطر است.

مسیح علینژاد همچنین اشاره کرد که همزمان با این مکالمه جمهوری اسلامی جواب اعتراضات مسالمت‌آمیز به بی آبی در خوزستان را با گلوله داده است؛ همان طور که پیش از این جان ۱۵۰۰ تن را در اعتراضات آبان۹۸ گرفت و به هواپیمای مسافربری پرواز۷۵۲ شلیک کرد و حالا خانواده‌های قربانیان این فجایع را تحت فشار می‌گذارد تا اطلاع‌رسانی نکنند.

این روزنامه‌نگار ایرانی ساکن نیویورک همچنین از وزیر خارجه آمریکا خواست تا همان گونه که به مذاکره با جمهوری اسلامی اهمیت می‌دهند، خواست مردم ایران و مواضع گروه‌های مختلف ایرانیان را در قبال جمهوری اسلامی مدنظر قرار دهند؛ چرا که به گفته او خواسته مردم ایران داشتن یک حکومت نرمال در سال ۲۰۲۱ میلادی است اما جمهوری اسلامی تحت هیچ شرایطی یک حکومت نرمال نیست.

خانم علینژاد می‌گوید که وزیر خارجه آمریکا نیز ضمن ابراز خوشحالی از خنثی شدن نقشه جمهوری اسلامی برای ربودن مسیح علینژاد عنوان کرده که آمریکا به شدت این تهدید را جدی گرفته و دولت بایدن نیز خود را متعهد به پیگیری نقض حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی می‌داند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نیز با انتشار توییتی به گفت‌و‌گوی خود با خانم علینژاد اشاره کرد.


بلینکن نوشت، با مسیح علینژاد که از خود «شجاعت بسیار زیادی» نشان داده گفتگو کرده و تصدیق کرده است که آمریکا همیشه از کار خبرنگاران مستقل در سراسر جهان، که امری ضروری است، حمایت می‌کند و تلاش‌ها برای ساکت کردن یا مرعوب ساختن‌شان را تحمل نخواهد کرد.

دادستانی ایالات متحده آمریکا در منهتن و وزارت دادگستری آمریکا روز سه‌شنبه ۱۳ ژوئیه با انتشار بیانیه‌‌هایی با اعلام این که سرویس‌های اطلاعاتی ایران در حال برنامه‌ریزی برای ربودن یک روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر از شهر نیویورک بودند و قصد داشتند او را به ایران ببرند، نام افراد عضو این شبکه وابسته به حکومت ایران را که در این عملیات آدم‌ربایی شرکت داشتند منتشر کرد.

منبع:پژواک ایران