آمریکا: هنوز نمی‌توان با اطمینان گفت توافق هسته‌ای با ایران حاصل می‌شود

معاون وزیر خارجه آمریکا با اشاره به انتخابات ایران به عنوان عاملی که مذاکرات برجام را پیچیده می‌کند می‌گوید تا مشخص شدن تمامی جزئیات نمی‌توان با اطمینان گفت توافق هسته‌ای با ایران حاصل شده است.
وندی شرمن روز چهارشنبه، ۱۹ خرداد، در نشستی مجازی در موسسه مارشال آلمان گفت که مذاکرات هسته‌ای با ایران در آغاز هفته آینده از سر گرفته می‌شود و به نظرش پیشرفت زیادی در مذاکرات حاصل شده، اما با تکیه بر تجربه‌ شخصی‌اش بر این باور است که تا مشخص شدن تمامی جزئیات توافق هسته‌ای، نمی‌توان گفت که توافقی صورت خواهد گرفت.
در مقابل مقامات ایران و روسیه نسبت به حصول توافق هسته‌ای تاکنون خوش‌بینی زیادی نشان داده‌اند.
در همین زمینه سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، روز چهارشنبه گفت که اکنون «موارد اندکی» از اختلافات باقی مانده تا توافق هسته‌ای حاصل شود.
خبرگزاری ریانوستی روسیه از قول وی گزارش داد که «دیگر موانع غیرقابل عبوری برای رسیدن به توافق هسته‌ای باقی نمانده است».
مقامات ایران نیز به دفعات اظهار داشته‌اند که بر سر مسائل اصلی پیرامون لغو تحریم‌ها توافق حاصل شده است.
در همین حال انتخابات ریاست جمهوری ایران طبق برنامه قرار است روز ۱۸ ژوئن یعنی ۹ روز دیگر برگزار شود و انتظار می‌رود نماینده جناح تندرو جایگزین حسن روحانی شود.
این موضوعی است که به عقیده خانم شرمن می‌تواند مذاکرات را پیچیده کند. او روز چهارشنبه انتخابات ریاست جمهوری ایران را «عاملی مایه پیچیدگی» مذاکرات توصیف کرده، اما توضیحی درباره پیچیدگی این موضوع و تاثیر آن بر توافق هسته‌ای نداده است.
علی ربیعی
ربیعی: سیاست هسته‌ای ایران با تغییر دولت دچار دگرگونی نخواهد شد
با این حال، سخنگوی دولت ایران روز سه‌شنبه اعلام کرد که سیاست هسته‌ای ایران با تغییر دولت دچار دگرگونی نخواهد شد.
علی ربیعی در نشست مطبوعاتی خود در پاسخ به این سوال که چه تضمینی در صورت احیای برجام از سوی دولت بعدی ایران وجود دارد گفت تا زمانی که همه طرف‌های برجام به تعهدات خود پایبند بمانند، می‌توانند مطمئن باشند که جمهوری اسلامی ایران هم از تعهدات خود عدول نخواهد کرد.
وی در ادامه گفت پرونده هسته‌ای یک پرونده ملی است که با اجماع در جمهوری اسلامی ایران جلو می‌رود و به تحولات داخلی مرتبط نیست و دستگاه‌های حاکمیتی آن را پیگیری می‌کنند.
وی گفت تصمیمات هسته‌ای با تایید «مقامات عالی نظام» اتخاذ می‌شود. ظاهرا اشاره وی به آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی است.
آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا نیز اخیرا گفته بود هنوز مطمئن نیست آیا ایران خواهان بازگشت به تعهدات هسته‌ای هست یا نه.

منبع:رادیو فردا