سفیر روسیه از وجود «نگرانی جدی» در شورای حکام از برنامه اتمی ایران خبر داد

Ulyanov.jpgبی‌بی‌سی فارسی - میخائیل اولیانف، سفیر روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، خبر داده است که در جریان اجلاس شورای حکام آژانس اعضا درباره برنامه اتمی ایران "نگرانی جدی" داشته‌اند.
آقای اولیانف در توییتر خود نوشته است: "بحث درباره رسیدگی به ایران در جلسه شورای حکام آژانس نشان داد که وضعیت فعلی که توافق هسته‌ای برجام به دلیل فشار حداکثری آمریکا تقریبا متوقف شده، مایه نگرانی جدی است. اکنون حتی منتقدان سنتی توافق هسته‌ای نیز ارزش آن را بهتر درک می‌کنند".
 
 
 
جلسه شورای حکام آژانس متشکل از ۳۵ دولت عضو این نهاد از سه روز پیش در وین آغاز شده و قرار است تا جمعه یعنی دو روز دیگر هم ادامه داشته باشد.
نماینده اتحادیه اروپا در آژانس و دفتر نمایندگی ایالات متحده در این نهاد از عملکرد ایران در برابر مقررات آژانس ابراز نگرانی کرده‌اند.
پیشتر گزارش شده بود قدرت‌های غربی در شورای حکام با هدف حفاظت از مذاکرات در حال انجام برای احیای توافق هسته‌ای، قصد ندارد قطعنامه‌ای علیه ایران صادر کنند.
با اینکه به نظر می‌رسد احتمال صدور قطعنامه علیه ایران کم باشد، نماینده اتحادیه اروپا با انتقاد از این کشور گفته است که اقدامات ایران توانایی آژانس در نظارت بر برنامه اتمی را کاهش داده است.
دفتر نمایندگی آمریکا در آژانس هم با انتشار بیانیه‌ای از ایران خواسته هر چه سریعتر به سئوالات مدیرکل جواب دهد و تهدید کرده است که ادامه این وضعیت "باعث پیچیده شدن تلاش‌ها فعلی برای احیای توافق برجام و رفع تحریم‌های ایالات متحده خواهد شد".
در آغاز جلسه شورای حکام، رافائل گروسی مدیرکل در بیانیه‌ای خطاب به اعضا اعلام کرد که ایران به غیر از کاهش سطح دسترسی بازرسان آژانس، باز هم به سئوالات درباره منشا ذرات اورانیوم کشف شده در سه سایت و فعالیت‌های ایزوتوپی در یک مرکز اعلام نشده پاسخ نداده و از مکان نگهداری مقداری اورانیوم طبیعی هم آژانس را مطلع نمی‌کند.
مدیرکل آژانس سپس با ابراز "نگرانی عمیق" از رویکرد ایران این موضوع را در یک کنفرانس خبری تکرار کرد و گفت که "عدم پیشرفت در شفاف‌سازی و ندادن پاسخ به سئوالات آژانس از سوی ایران، به طور جدی بر توانایی آژانس در ارائه اطمینان از اینکه ماهیت برنامه هسته‌ای ایران صلح‌آمیز است، تأثیر می‌گذارد".
همزمان با ادامه نشست شورای حکام، شبکه آمریکایی فاکس نیوز گزارش داده است که ایران به فعالیت‌های خود در توسعه یک سایت اتمی‌اش موسوم به "سنجریان" شدت بخشیده است. فاکس نیوز می‌گوید ایران در سایت مظنون به طراحی و آزمایش هایی است که در نهایت به این کشور امکان می‌دهد سلاح‌های اتمی در ابعاد کوچک طراحی و تولید کند.
کاظم غریب آبادی سفیر ایران در آژانس، آقای گروسی را به ابراز "نگرانی مصنوعی" و "بزرگ‌نمایی چند موضوع پیش پا افتاده و بی‌اهمیت" متهم کرده و از وی خواسته تا اسرائیل برای پیوستن به مقررات بازرسی آژانس تحت فشار قرار دهد.
همزمان با انتقادهای آژانس از ایران بابت پاسخ ندادن به سئوالات این نهاد، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا گفته بود ایران از نقظه گریز هسته‌ای که در زمان اجرای کامل برجام بیشتر از یک سال بود به چند ماه رسیده و با ادامه وضعیت موجود به چند هفته هم خواهد رسید.
نقطه گریز هسته‌ای به معنی مدت زمان لازم برای رسیدن به سلاح هسته‌ای از زمان تصمیم گیری تا دستیابی به مواد لازم برای ساخت آن است.
ابراز نگرانی‌ها در جلسه شورای حکام درباره اقدامات ایران در حالی صورت می‌گیرد که انتظار می‌رود دور ششم مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا برای احیای توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌های ایالات متحده به زودی آغاز شود.
آقای بلینکن گفته است حتی اگر دو طرف به توافقی برای رفع تحریم‌های اتمی برسند صدها تحریم غیرمرتبط با پرونده اتمی تا زمان تغییر رفتار و سیاست‌های ایران از جمله در حمایت از گروه‌های شبه نظامی در منطقه ادامه خواهد یافت.

منبع:بی بی سی