ماموریت ویژه سپاه انصارالمهدی درباره رهبران جنبش سبز چیست؟
 

ماموریت ویژه سپاه انصارالمهدی درباره رهبران جنبش سبز چیست؟

مهدي كروبي روز سه‌شنبه هنگامي كه براي شركت در مراسم ختم پدر محمدرضا عارف معاون اول سيدمحمد خاتمي به مسجد دانشگاه شريف رفته بود، براي چندمين بار مورد حمله گروهي قرار گرفت كه به اسم دفاع از ولايت بدترين توهين‌ها و اهانت‌ها و ناسزاها را به چهره‌هاي شناخته شده نظام مدافعش نثار مي‌كنند. اين عده به اسم دفاع از ولايت اين‌بار نگذاشتند كروبي وارد مسجد شود و با سردادن شعارهایی نظیر «فتنه‌گر برو بيرون»، «منافق برو بيرون» و «دانشگاه جاي فتنه‌گران نيست» مانع ورود وي به مسجد دانشگاه صنعتي شريف شدند. مهدي كروبي به توصیه اطرافیان اش از حضور در مجلس ختم خودداري كرد و از دانشگاه صنعتي شريف خارج شد.

اما اين افراد چه كساني هستند كه هربار مي‌دانند كروبي چه زمان و چه ساعتي در كدام محل حاضر مي‌شود كه به اسم مردم و مدافعان نظام و انقلاب دقيقا در همان محل حاضر مي‌شوند و به او اهانت مي‌كنند.

سپاه انصار المهدي

از ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي و بعد از اتفاقات اوايل انقلاب كار حفاظت از شخصيت‌هاي مهم و تاثيرگذار انقلاب به بخشي از نيروهاي سپاه پاسداران سپرده شد.

اين بخش بعدها سپاه حفاظت انصار المهدي نام گرفت. اين سپاه هم‌اكنون كاملا زیر مجموعه سپاه پاسداران بشمار می‌رود. این نیروی حفاظتی در اوایل انقلاب و بعد از ترورهای فراوان علیه مسئولان ارشد نظام شکل گرفت و ماموریت خود را آغاز کرد. مقر رسمی این نیرو در دو ساختمان ۶ طبقه‌اي در خیابان پاستور تهران قرار دارد و این نیرو در نقاط دیگر شهر تهران نیز از قبیل سفارت سابق آمریکا (مرکز خنثی سازی بمب) و محمدشهر کرج یک پادگان آموزشی دارد.وظیفه اصلی این نیرو، حفاظت از جان تمام مقام‌های سیاسی نظام از جمله روسای جمهور و مجلس سابق است. این نیرو با استعداد حدود ۳۰٬۰۰۰ نفر وظیفه حفاظت از جان مقام‌های سیاسی حکومت ایران را دارا است.

ازابتداي شكل‌گيري اين سپاه، افرادش به‌واسطه نزديكي به مقام‌هاي حكومتي و اطلاع از اقدامات و عملكردشان و خبرهاي پشت پرده، اهميت دوچنداني يافتند، به‌گونه‌اي كه انتخاب افراد و نيروهايش با گزينش‌هاي مختلف انجام میشود. اين موضوع البته سبب‌ساز رواج فساد در اين نيرو هم شد. سال 87 عبدالعلي نجفي فرمانده سابق سپاه انصار المهدي، پنج ماه پس از انتشار اخباري مبني بر دست داشتن وي ‏در برخي پرونده هاي مالي، به طور رسمي از سمت خود برکنار شد.‏ نجفي به زمين خواري و همدستي با "مافياي زمين فارس" متهم شده بود. آن زمان در خبر رسمي اعلام اين تغيير از سوي روابط عمومي سپاه پاسداران هرچند آمده بود که اين تغيير "در ادامه تغييرات در ‏سپاه پاسداران انقلاب اسلامي" است، اما دقيقا از عنوان "برکناري" استفاده شده بود: «در ادامه تغييرات در ‏سپاه پاسداران سردار عبدالعلي نجفي فرمانده سپاه حفاظت انصار المهدي از سمت خود برکنار و‏‎ ‎سردار خوش ‏نواز در حال حاضر سرپرستي اين فرماندهي را بر عهده دارد‏‎.‎‏»

سوابق سپاه انصار المهدي

ساختار سپاه حفاظت انصار المهدي به‌گونه‌اي است كه انتخاب افراد و تيم‌هاي مراقبتي كاملا خارج از وظيفه افراد مختلف است و تعداد افراد و حتي نحوه محافظت از افراد به عهده فرماندهي اين نيرو و مصوبات شوراي عالي امنيت ملي است. بر همين اساس اطلاع از برنامه‌ها و اقدامات افراد مختلف و محل‌ حضورشان كاملا موضوعي طبيعي است.

در همين حال حضور طولاني مدت افراد اين نيرو در كنار شخصيت‌هاي مهم، در مواردي باعث تاثيرپذيري اين افراد شده است. مانند اتفاقي كه براي سرتيم حفاظتي ميرحسين موسوي افتاد و عدم همكاري احتمالي او با فرماندهانش سبب‌ساز بركناري و حتي بازداشتش شد. البته در همان زمان كه خبر بازداشت سرتيم حفاظتي ميرحسين منتشر شد معاونت روابط عمومي و تبليغات ستاد حفاظت انصار المهدي (عج) خبر دستگيري سر تيم حفاظتي ميرحسين موسوي را تكذيب و اعلام كرد سر تيم حفاظتي نامبرده طبق ضوابط جاري ماموريتش به اتمام رسيده و صرفا جابه‌جايي كاري صورت گرفته است.

محافظ يا مخبر

پس از اتفاقات مربوط به انتخابات رياست جمهوري، نقش تيم‌هاي حفاظتي افراد وشخصيت‌هاي درگير در موضوع انتخابات مانند ميرحسين موسوي، مهدي كروبي و سيدمحمد خاتمي بيش از گذشته اهميت يافت. اين افراد موظف به گزارش كوچك‌ترين دیدار و اقدامات افراد مختلف بودند، در همين حال در مواردي مجبور به خودداري از انجام وظيفه مصوبشان بودند. اتفاقي كه در مواردي حتي منجر به شكايت بعضي وابستگان شخصیت ها شد. آن چنان كه حسين كروبي فرزند مهدی کروبی در گفت‌وگويي رسما اعلام كرد كه محافظان پدرش به وظايفشان عمل نمي‌كنند. توجه به كاركرد اين نهاد و اتفاقاتي كه براي چهره‌هاي مهم منتقد حكومت ايران می افتد، مي‌تواند گره‌گشاي بسياري از مجهولات باشد.

منبع:ندای سبز آزادی


فهرست مطالب  در سایت پژواک ایران