وقتی پلیس از ثبت در تاریخ غافل می شود!
 

وقتی پلیس از ثبت در تاریخ غافل می شود!

شبکه جنبش راه سبز(جرس): سرتیپ حسین ساجدی نیا به عنوان رئیس پلیس جدید پایتخت منصوب شد. حسین ساجدی‎نیا، جانشین عزیزالله رجب زاده، پیش از این معاونت عملیات نیروی انتظامی را بر عهده داشت و قبل از آن، جانشین فرمانده انتظامی تهران بزرگ بود. رجب زاده  در مراسم تودیعش گفت: در حوادث اخیر هیچ کس آسیب ندیده است!
 
 
خودم خواسته ام
 
دلیل تعویض فرماندهی پلیس تهران بازنشستگی عزیزالله رجب زاده عنوان شده است .اما پس از حوادث روز عاشورا عبدالحسین ناصری مخبر کمسیون امنیت داخلی و امور شورا های مجلس در گفتگویی اعلام کرد که وی روز عاشورا مورد بازجویی قرار گرفته است  .
 
ناصری اظهار داشت: « اگر خواهان آرامش هستیم باید جلوی اغتشاشات را بگیریم و حافظان امنیت را تقویت کنیم، اما متاسفانه در روز عاشورا... دستگاه قضایی سردار رجب‌ زاده فرمانده انتظامی تهران بزرگ که باید نیروهای میدانی خود را در برخورد با هنجارشکنان ساماندهی می کرد، احضار و دو ساعت و نیم معطل می کند.»
 
در پی این اظهار نظر، واکنشی از سوی قوه قضائیه یا دیگر نهادهای مسئول در ارتباط با "احضار" فرمانده وقت پلیس تهران منتشر نشد.
 
یک روز بعد از عاشورا (۶ دی)، فرماندهی نیروی انتظامی تهران بزرگ با صدور اطلاعیه ای به مجروح شدن عزیزالله رجب زاده و تعدادی از نیروهایش در جریان اعتراضات این روز اشاره کرد.
 
اما با اینکه شایعاتی مبنی بر حوادث روز عاشورا  برای جابجایی وی وجود دارد فرمانده  سابق نیروی انتظامی تهران بزرگ  در مراسم تودیع خود گفت که جابجایی وی با درخواست خودش صورت گرفته و دلیل دیگری نداشته است.
 
به خود افتخار می کنیم
 
سردار رجب زاده در این مراسم گفت :« به درایت و عقلانیت نیروی انتظامی برای جلوگیری از آسیب ندیدن تجمع کنندگان در درگیریهای پس از انتخابات افتخار می کنم.»
 
 
فرمانده سابق نیروی انتظامی تهران بزرگ در مورد حوادث پس از انتخابات گفت:« روز انتخابات در شهر تهران امنیت به صورت کامل حکمفرما بود، ولی فردای انتخابات تجمعات آغاز شد و اغتشاشگران با جمعیت بسیار زیاد در حدود 11 نقطه تهران تجمع کردند، ولی با برنامه ریزی و عملیات ویژه ناجا و قرارگاه ثارالله به مرور این تجمعات کنترل و پس از 30 خرداد جمعیت آنها بسیار کاسته شد و سرانجام پس از روز عاشورا به صورت کامل کنترل شد و مردم حساب خود را از اغتشاشگران جدا کردند.»
 
4 کشته در 9 روز
 
رجب زاده در حالی این اظهارات را مطرح می کند که در شنبه 30 خرداد  موج عظیمی از خشونت ها در شهر تهران به چشم می خورد .
 
هرچند که کشته شدن ندا آقا سلطان سمبل خشونت این روزبود ، اما تعداد زیادی فیلم از این روز در اینترنت منتشر شد که نشان از خشونت نیروهای انتظامی و ضرب و جرح مردم توسط آنها دارد .
 
مسعود هاشم زاده نیز از کشته شدگان این روز بود و تا 30 خرداد ماه منابع رسمی خبر از کشته شدن 4 نفر در درگیری های خیابانی داده بودند . (تصاویری از درگیرهای آن روز و کشته شدن یک نفر را در اینجا و اینجا می توانید ببینید .)
 
 و این تازه یک هفته پس از اعلام نتایج انتخابات بود .
در همان روز احمدی مقدم در نامه ای به میرحسین موسوی ضمن تشریح وظایف نیروی انتظامی هشدار داد که چنانچه این اعتراضات ادامه پیدا کند، رفتار تندتری در انتظار معترضین است.(متن این نامه را می توانید اینجا  ببینید .)
 
حمله به کوی
 
5 روز قبل از تمام این اتفاقات اما نیروهای انتظامی به همراه لباس شخصی ها به کوی دانشگاه حمله کردند .این هجوم هرچند به تهران محدود نشد اما در پایتخت بیشترین خسارت را بر جا گذاشت .
 
گاز اشک آور ، استفاده از گلوله های ساچمه ای ،ضرب و شتم دانشجویان و تخریب اموال آنها فاجعه ای را به بار آورد که مجلس محبور به دخالت شد و کمیته ای را برای بررسی این حوادث در نظر گرفت و قرار شد احمدی مقدم در مجلس حضور یابد .
 
(تصاویر از تخریب خوابگاه دانشجویان در 25 خرداد را میتوانید اینجا ببینید.)
در آخرین روز از خرداد ماه هم رئيس شوراي تبيين مواضع بسيج دانشجويي استان تهران از نیروی انتظامی به خاطر عملکردش در این روزها تشکر کرد .
 
خرداد ماه در حالی به پایان رسید که در 9 روز  تعدادی کشته و زخمی و بازداشتی به خاطر اعتراضات خیابانی در پرونده نیروی انتظامی بود .
 
برخورد می کنیم
 
رجب زاده در تیر ماه خبر از برخورد شدید با معترضان داد .
وی  با ارسال بيانيه‌اي به خبرگزاري‌ها نوشت،  «نگاه اين فرماندهي به برهم زنندگان آسايش و آرامش مردم، آشوبگران، اغتشاشگران، نگاه مقابله‌اي قاطعانه و برخورد شديد با مخلان نظم و امنيت است.»
 
تقابل مردم و پلیس
 
18 تیرماه همزمان با سالگرد حمله به کوی دانشگاه در سال 1378 بار دیگر خیابان های تهران صحنه درگیری میان مردم و نیروهای انتظامی شد .
 
به گزارش خبرگزاری رویترز، پلیس در بعضی مناطق مجبور شد برای متفرق کردن جمعیت به تیراندازی هوایی اقدام کند.
این خبر گزاری درگیری های پیش آمده را شدیدترین درگیری ها از زمان توقف اعتراض‌های عمومی در تهران توصیف کرده است.
 
خبرگزاری فرانسه نوشت مأموران انتظامی پلاک بعضی اتومبیل ها را که رانندگانشان بوق می زدند ضبط می کرده اند.
آن روز خیابان های تهران میدان نبرد میان مردم و نیروهای انتظامی بود .
 
دو روز پیش از این حوادث رجب زاده اعلام کرده بود که نیروی انتظامی پوزه دشمنان را به خاک خواهد مالید .
 
کهریزک شکنجه ندارد
 
تا دی ماه و حادثه بزگ عاشورا، اما نیروی انتظامی باز هم با مردم درگیری هایی پیدا کرد. ازجمله در راهپیمایی روز قدس.
اما شاید مهمترین اتفاقات  در این فاصله زمانی بر ملاشدن راز کهریزک بود .
 
چهار کشته آمار رسمی دولت جمهوری اسلامی از این زندان بود .خبرهایی نیز از منابع موثق مبنی بر شکنجه و آزار زندانیان به گوش می رسید .
 
احمدی مقدم و رادان هرچند که بعد ها پای خود را از کهریزک کنار کشیدند، اما پیش از آن و در مهر ماه اعلام کرد که آزار جنسی در کهریزک وجود ندارد .رادان نیز کهریزک را یک اشتباه کوچک خوانده بود .
 
(گزارش کامل زندان کهریزک را می توانید اینجا ببینید.)
 
در کنار لباس شخصی ها
 
13 آبان و16 آذر باز هم نیروی انتظامی از جان مردم محافظت نکرد .
لباس شخصی ها که هنوز هم هویت آنها به شکل رسمی مشخص نشده است در کنار نیروی انتظامی به سرکوب مردم پرداختند .
 
(تصاویر فرار مردم از نیروی انتظامی و دستگیری آنها را در 13 آبان می توانید اینجا ببینید .)
 
مردمی که تا پیش از این حساب نیروی انتظامی و لباس شخصی ها را از هم جدا می دیدند حالا آنها را در سرکوب خود متحد یافتند .بیشترین خشونت در این روز دامن دانشجویان را گرفت .
 
قتل با ماشین دزدی
 
دی ماه شاید اوج خشونت نیروی انتظامی در برابر مردم بود .
 صحنه دلخراش زیر کردن فردی با ماشین نیروی انتظامی باعث شد که احمدی مقدم اعلام کند ماشین دزدی بوده است .اما بنا  به گفته شاهدان عینی این حادثه در خیابان های دیگر تهران نیز تکرار شده بود .(فیلم این حادثه را می توانید اینجا ببینید .)
 
بنا به گفته منابع عینی در ایران کشته شدگان روز عاشورا به 15 نفر رسیدند، اما احمدی مقدم تنها کشته شدن خواهر زاده میر حسین موسوی را تائید کرد .
 
دادستان تهران اعلام کرد که در این روز 7 نفر کشته شده اند .
به گفته احمدی مقدم  در آن روز 500 نفر دستگیر شدند .
 
(تصویری از یکی از کشته شدگان این روز را می توانید اینجا ببینید .)
 
آنچه مستند است
 
از 22 خرداد تا 22 بهمن ماه فیلم  ها و تصاویربسیاری از  کشته شدن و زخمی شدن مردم در تجمعات خیابانی موجود است .
 
مردم هر جامعه ای پلیس را مسوول حفاظت از جانشان می دانند . اما در حوادث ایران بسیاری از آسیب های جانی توسط پلیس به مردم زده شد .
 
و بسیجیان که بیشترین خشونت ها را به خرج دادند، به گفته احمدی مقدم حسابشان از پلیس جدا نیست .با تمام این مدارک و آماری که موجود است و با منتشر شدن هزارها فیلم از خشونت نیروی انتظامی با مردم در اعتراضی خیابانی در سومین مراسم تودیع و معارفه ای که در 16 ماه گذشته در نیروی انتظامی تهران بزرگ صورت گرفته است، احمدی مقدم  اعلام  می کند  :« نیروی انتظامی تهران بزرگ با همکاری بسیج تلاش فراوانی برای کنترل تجمعات کرد و خدا را شاکریم که از این مسئولیت سربلند خارج شدیم.»
 
(برای دیدن تصاویر دیگری از درگیری میان مردم و نیروی انتظامی را می توانید اینجا و اینجا  را ببینید . )
 
 
یلدا آراسته

منبع:جرس


فهرست مطالب  در سایت پژواک ایران