سوابق نظامی سردار نقدی
 

سوابق نظامی سردار نقدی

سایت بولتن به معرفی كامل محمد رضا نقدی پرداخته است.

وی تحصیلات ابتدایی و متوسط را در دبستان و دبیرستان اسلامی قدس واقع در خیابان منیریه تهران پشت سر گذاشت و با توجه به تحصیلات جهشی سه كلاس در یك سال در سال 1356 در سن 16 سالگی موفق به اخذ دیپلم شد.
پس از ورود به دانشگاه گیلان كه در آن زمان توسط اساتید آلمان غربی اداره و فضای ماركسیستی در حوزه‌ دانشجویی آن حاكم بود به كمك شهید بهمن طباخی و چند تن از دانشجویان مذهبی دیگر انجمن اسلامی این دانشگاه را تاسیس كرد و نقش بسزایی در هدایت فعالیت‌های انقلابی و مذهبی دانشجویان و مردم در استان گیلان داشت.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در خرداد ماه 1358 بلافاصله پس از صدور فرمان تاریخی امام خمینی (ره) برای تشكیل جهاد، با كمك جمعی از دوستان دانشگاهی و فعالان اجتماعی رشت، جهاد سازندگی استان گیلان را تاسیس كرد. هنوز دو ماه از تاسیس جهاد سازندگی نگذشته بود كه موج توطئه گروهك‌های ماركسیستی و منافقین برای به آشوب كشاندن استان و ناامن‌سازی جنگل‌های شمال آغاز شد و بدنبال درخواست فرماندهان وقت سپاه كه در معرض حمله گروهك‌ها واقع شده بودند، همزمان با فعالیت‌های جهادی بصورت بسیجی و داوطلبانه وارد سپاه شد و مسئولیت فرهنگی سپاه گیلان را بر عهده گرفت.

مسئول اطلاعات سپاه گیلان

به دنبال اوج گیری توطئه‌های گروهكی و با اصرار شهید انصاری استاندار وقت گیلان، برای خنثی كردن توطئه‌های آن دوران به مسئولیت اطلاعات سپاه منصوب شد و فعالیت وی در این سمت تا سال 1360 ادامه داشت.
بدنبال فروكش كردن آشوب‌های مذكور به غرب كشور رفت و به معاونت اطلاعاتی شهید بزرگوار محمد بروجردی كه در آن زمان فرماندهی سپاه در غرب كشور منطقه 7 را بر عهده داشت، منصوب شد.
سردار نقدی از بنیانگذاران قرارگاه حمزه سید الشهداء (ع) در شمال غرب كشور بود و پس از تصویب و شكل‌گیری این قرارگاه به سمت معاونت اطلاعات آن منصوب شد.
در سال 1363 و بدنبال تشكیل وزارت اطلاعات و انتقال امور اطلاعاتی كشور به آن وزارت، از فعالیت‌های اطلاعاتی كناره گرفت و قرارگاه جنگ‌های نامنظم غرب و شمالغرب كشور را بنیان نهاد و با سازماندهی نیروهای مردمی عراق و عشایر كرد و عراقی و با ایجاد پایگاه‌های متعدد چریكی در عمق خاك عراق با انجام عملیات گسترده و مكرر پارتیزانی و در استان‌های شمالی آن كشور جبهه‌ جدیدی را روی ارتش صدام گشود.
در سال 1365 و بدنبال تغییر استراتژی كار در عراق از "كار با مردم به كار با گروهای سیاسی "، علاقه‌ای به این استراتژی نشان نداد و با واگذاری مسئولیت خود به دیگران به جبهه‌های‌ جنوب رفت.

فرمانده لشكر بدر
به دنبال عملیات كربلای 5 و شهادت شهید اسماعیل دقایقی فرمانده لشكر بدر، در اسفندماه 1365 به فرماندهی آن لشكر منصوب شد و ضمن انجام عملیات متعدد در جبهه‌های دفاع مقدس بخشی از این لشكر را كه با توسعه‌ كمی و كیفی به طراز سپاه ارتقاء داده شده بود برای انجام جنگ‌های پارتیزانی به ارتفاعات قره‌داغ در منطقه‌ كركوك عراق برد و عملیات مكرر پر افتخاری را در جبهه‌های داخل عراق علیه رژیم بعثی هدایت كرد.
نقدی در نبردهای ارتفاعات شاخ شمیران در ماههای آخر جنگ بر اثر اصابت تیر دشمن مجروح شد و به افتخار جانبازی نائل گردید.
یكسال پس از پایان جنگ، فرماندهی سپاه بدر را به سردار مرتضی قربانی واگذار كرد و برای ادامه تحصیل در دوره‌ فرماندهی و ستاد نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی پذیرفته شد.

از موسسان دانشكده افسری امام علی(ع)
وی دوره فرماندهی و ستاد (كارشناسی ارشد علوم دفاعی) را با موفقیت كامل پشت سر گذاشت و بخاطر كسب رتبه اول در كل دوره (نفر اول در 72 نفر) مفتخر به دریافت جایزه از فرماندهی معظم كل قوا گردید.
پس از پایان دوره دافوس، سردار محمد رضا نقدی به فرماندهی دانشكده امام علی سپاه منصوب و این دانشكده را تاسیس كرد.
هنوز یكسال از راه اندازی این دانشكده نگذشته بود كه جنگ‌های یوگسلاوی سابق و كشتار مسلمانان در بوسنی و هرزگوین آغاز شد و سردار محمد رضا نقدی به نمایندگی از طرف آیت‌الله جنتی كه در آن وقت مسئولیت پشتیبانی از مردم بوسنی و هرزگوین، را بر عهده داشت، در راس نیروهای پشتیبانی مردمی به بوسنی هرزگوین اعزام شد و نقش فعالی در حمایت از مردم مظلوم این خطه ایفا نمود.

فرمانده حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی
حدود یكسال بعد عبدالله نوری وزیر كشور وقت كتبا از محضر مقام معظم رهبری در خواست كرد تا سردار نقدی، به سمت فرماندهی حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی منصوب شود.
فرمانده معظم كل قوا با این درخواست وزیر كشور موافقت و طی حكمی سردار نقدی را از سپاه به نیروی انتظامی منتقل و به سمت فرماندهی حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی منصوب نمودند. وی در این سمت نقش چشمگیری در سالم سازی و ارتقاء منزلت اجتماعی ناجا ایفاء نمود.

سردار نقدی و كوی دانشگاه
حادثه‌ كوی دانشگاه در 18 تیر 1378 فرصت دیگری را در اختیار آنها قرار داد، لذا بلافاصله پس از آن حوادث، مطبوعات حامی خاتمی و حزب كارگزاران شایعه گسترده‌ای را مبنی بر دخالت منفی سردار نقدی در حوادث كوی دانشگاه منتشر كردند. غافل از آنكه وی به خاطر اشتغال به مأموریت‌های دیگری در آن تاریخ، اساسا در حوزه‌ حادثه حضور نداشته تا در این امر دخالت مثبت یا منفی داشته باشد.
با تشكیل دادگاه‌های كوی دانشگاه معلوم شد كه كل فعالیت‌ها در این حادثه توسط فرمانده انتظامی تهران بزرگ هدایت شده و چه مثبت یا منفی، هیچ ارتباطی با سردار نقدی نداشته است.

معاون آماد و پشتیبانی و تحقیقات صنعتی ستاد كل نیروهای مسلح
یكسال بعد و در شهریورماه 1379 با پیشنهاد رئیس ستاد كل نیروهای مسلح، سردار نقدی با حكم حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمانده معظم كل قوا به سمت معاون آماد و پشتیبانی و تحقیقات صنعتی ستاد كل نیروهای مسلح منصوب شد.
وی در این سمت مسئولیت هدایت طرح‌های مهم صنعت و فناوری تسلیحاتی نیروهای مسلح را بر عهده گرفت كه بومی شدن تولید انواع موشك‌های زمین به زمین، پدافند هوایی، ماهواره‌برها، تولید انبوه انواع بی‌سیم‌های تاكتیكی، خودروهای نظامی، مهمات، سامانه‌های پدافندی، ناوهای جنگی و زیر سطحی‌ها، شناورهای تندرو، موشك‌انداز و به ثمر نشستن تولید انواع سامانه‌های جنگ الكترونیك، هواپیمای جنگنده و انواع هواپیماهای بدون سرنشین، شكل‌گیری مركز استاندار دفاعی كشور و تشكیل بنیاد امور نخبگان نیروهای مسلح از جمله نتایج درخشان فعالیت دستگاه‌های تحقیقاتی، صنعتی وزارت دفاع و مراكز خودكفایی نیروهای مسلح در دوران تصدی وی در بالاترین مسئولیت ستادی تحقیقات در نیروهای مسلح است.

ابتكار تشكیل ستاد پدافند غیرعامل كشور پس از حوادث 11 سپتامبر
پس از حوادث 11 سپتامبر كه تهدیدات جدید نظامی آمریكا علیه جمهوری اسلامی ایران آغاز شد. در سال 1382 سردار نقدی ابتكار تشكیل ستاد پدافند غیرعامل كشور را پیشنهاد كرد و پس از تصویب فرماندهی معظم كل قوا خود با حفظ سمت به ریاست این ستاد منصوب شد و ستاد پدافند غیرعامل كشور را كه امروز نقش مهمی در تقویت بنیه‌ دفاع عمومی كشور ایفاد می‌كند و طرح‌های عظیمی را به مرحله‌ اجرا گذاشته، بنیان گذاشت.
با روی كار آمدن دولت نهم، سردار نقدی ریاست پدافند غیرعامل كشور را به سردار جلالی واگذار كرد تا تمركز بیشتری روی مسئولیت اصلی خود داشته باشد اما با درخواست احمدی‌نژاد و موافقت ستاد كل، با حفظ سمت معاونت آماد ستاد كل نیروهای مسلح، مسئولیت ریاست ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز نیز به وی محول شد.

ریاست ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز
سردار نقدی مبارزه با قاچاق را از سردار قالیباف كه در آن تاریخ ریاست این ستاد را برعهده داشت، تحویل گرفت و تا بهار سال 1386 كه در این سمت ماند، كشور شاهد تحولات عمده‌ای در این عرصه بود كه عمده‌ترین آن جدی شدن رسیدگی به پرونده‌ قاچاقچیان دانه درشت و پر نفوذ بود همین مطلب موجب شد كه با كناره‌گیری وی از این سمت این شایعه كه كناره‌گیری وی به سبب مخالفت دولت احمدی‌نژاد با این برخوردها بوده است، دامن زده شود حال آنكه واقعیت این بود كه با بالا گرفتن موج تهدیدات و تحریم‌های جدید دولت نو محافظه كار بوش، رئیس ستاد كل از وی خواسته بود تا ریاست ستاد مبارزه با قاچاق را به شخص دیگری واگذارد و روی مسئولیت اصلی خود در ستاد كل نیروهای مسلح كه اولویت بالاتری داشت تمركز كند.
به هرحال در خردادماه 1386 با موافقت رییس جمهور، وی ریاست ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز را به غلامحسین الهام وزیر دادگستری وقت واگذار كرد تا تمام همت خود را روی امور تحقیقاتی و صنعتی و پیشبرد طرح‌های مهم تسلیحاتی نیروهای مسلح متمركز كند.
سردار نقدی با همكاری وزارت علوم تحقیقات و فناوری و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح آیین‌نامه‌ همكاری دانشگاه‌ها و نیروهای مسلح را تدوین و پس از تصویب آن توسط فرماندهی معظم كل قوا با تصدی ریاست شورای اجرایی همكاری دانشگاه‌ها و نیروهای مسلح، سازمان گسترده‌ای را در حوزه‌ی همكاری دانشگاه‌ها با نیروهای مسلح و تقویت فرایند تبدیل علم به فناوری و تولید محصول شكل داد. همچنین با فراخوان تمام استعدادهای كشور برای تولید بومی مواد اولیه تحریمی با تشكیل هئیت عالی بومی‌سازی مواد اولیه، قدم‌های بزرگی در راه بومی‌سازی مواد اولیه وارداتی برداشته شد.
این اقدامات كه بومی‌سازی بسیاری از مواد و قطعات مورد نیاز نیروهای مسلح را به دنبال داشت، از سوی شورای امنیت سازمان ملل، دور زدن تحریم‌های سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی ایران شناخته شد و شورای مذكور طی قطعنامه‌ای در سال 1385 از تمام كشورهای جهان خواست سفرهای خارجی وی را كنترل كنند و رفت و آمدهای او به كشورهای متبوع خود را به سازمان ملل گزارش كنند.
این اقدام شورای امنیت سازمان ملل صرفا نوعی تهدید علیه وی برای كنار گذاشتن موج داخلی سازی تولید تسلیحات بود چرا كه اساسا نگاه وی به داخل و همكاری دانشمندان و مخترعان داخلی بود و حتی نیم نگاهی هم به كمك گرفتن از خارج نداشتند تا با كنترل این روابط كار وی با اخلال مواجه شود.
وی از سال 1384 در دوره‌ دكترای امنیت ملی و روابط‌ بین‌الملل، دانشگاه عالی دفاع ملی پذیرفته شد و اینك با پشت سرگذاشتن موفق امتحان جامع این دوره، تالیف رسانه‌ دكترا را پیش رو دارد.
سردار محمدرضا نقدی، اینك با حكم فرماندهی معظم كل قوا به سمت سازمان بسیج مستضعفین منصوب شده است.

منبع:سایت بولتن


فهرست مطالب  در سایت پژواک ایران