علی شمخانی: از کتمان دلایل سقوط هواپیمای اوکراین قصدی نداشتیم!

 

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، ضمن اشاره به واکنش‌ها درباره پنهان کردن سه روزه دلیل سقوط هواپیمای اوکراین اعلام کرد که «هیچ قصدی» برای کتمان آن وجود نداشته است.

شمخانی روز یکشنبه ۲۲ دی‌ماه در حاشیه مجلس بزرگداشت دو نفر از قربانیان این حادثه در تهران وجود قصد برای کتمان دلایل این حادثه را با توجه به ماهیت و شاخص‌های فنی آشکار ساز «اساسا غیرممکن» خواند.

او تاخیر در اعلام دلیل سقوط هواپیمای اوکراینی را ضرورت بررسی همه عوامل از جمله اقدامات احتمالی دشمن همچون «جمینگ»، «هک سیستم‌ها»، «موضوع نفوذ» و عوامل مرتبط دیگر عنوان کرد.

شمخانی افزود: «اثبات هر یک از عوامل تاثیرگذار بر شلیک موشک می‌توانست نحوه اطلاع‌رسانی و واکنش کشور به این رخداد را در شرایط کاملا متفاوتی قرار دهد.»

این مقام امنیتی جمهوری اسلامی همچنین «حزن، تاسف و دلشکستگی» مجموعه فرماندهان و نیروهای سپاه پاسداران برای این حادثه را «کم‌سابقه‌» عنوان کرد.

هم‌زمان غلامعلی جعفرزاده، نماینده مجلس، اظهار کرده است که «اگر فشار غربی‌ها و اطلاع‌رسانی فضای مجازی نبود» مقام‌های جمهوری اسلامی واقعیت سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین در آسمان تهران را اعلام نمی‌کردند.

ستاد کل نیروهای مسلح حکومت اسلامی سه روز پس از حادثه بامداد چهارشنبه و طی اطلاعیه‌ای در روز شنبه دلیل سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین و کشته شدن ۱۷۶ مسافر و خدمه آن را شلیک موشک سپاه پاسداران اعلام کرد.


فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران

 

منبع:پژواک ایران