علت قطع طولانی اینترنت در سیستان و بلوچستان
عبدالستار دوشوکی

- قطع اینترنت در استان سیستان و بلوچستان که از آغاز اعتراضات سراسری آغاز شده بود، بدون توضیح مشخصی از سوی مقامات جمهوری اسلامی دست‌کم ۱۸ روز ادامه پیدا کرد.

- عبداستار دوشوکی: چطور است که فرودستان در بقیه استان‎ها به دلیل افزایش قیمت بنزین تظاهرات کنند اما فرودست‌ترین فرودستان در سیستان و بلوچستان تظاهرات نکنند؟
- «در استان سیستان و بلوچستان ما بسیج عشایری داریم که همه قوم و خویش همین افراد معترض هستند و جمهوری اسلامی نمی‌توانست از آنها برای سرکوب معترضان استفاده کند.»

جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ برابر با ۰۶ دسامبر ۲۰۱۹

روشنک آسترکی (+ویدئو) از آخرین ساعات روز گذشته اینترنت در برخی نقاط استان سیستان بلوچستان وصل شد و دولت اعلام کرده است که تا پنجشنبه‌شب ۱۳ آذر ۱۳۹۸ اینترنت در همه مناطق این استان وصل خواهد شد.

قطع اینترنت در این استان که از آغاز اعتراضات سراسری آغاز شده بود، بدون توضیح مشخصی از سوی مقامات جمهوری اسلامی دست‌کم ۱۸ روز ادامه پیدا کرد؛ در روزهای گذشته که طولانی شدن قطع اینترنت در این استان پرسش‌برانگیز شد برخی مقامات سخنان متناقضی در این‌باره مطرح کردند.

 

محمود واعظی رئیس دفتر حسن روحانی روز چهارشنبه اعلام کرد که قطع اینترنت سیستان و بلوچستان هیچ ارتباطی با اعتراضات اخیر ندارد و این اقدام به دلیل «ملاحظات امنیتی» صورت گرفته است.

محمود واعظی توضیح نداد چه «ملاحظات امنیتی» در این استان وجود دارد که کلیه مناطق استان به اینترنت دسترسی ندارد و اساساً اینترنت چه خطری برای امنیت این استان دارد؟!

قطع اینترنت در ایران یک روز پس از آغاز اعتراضات سراسری در آبان‌ماه و از عصر روز شنبه ۲۵ آبان آغاز شد. دولت روحانی که وعده داده بود هیچگاه پای وزیر ارتباطاتش روی دکمه قطع اینترنت نخواهد رفت با دستور شورای امنیت کشور (شاک) که زیرمجموعه وزارت کشور است خطوط اینترنت در سراسر کشور را قطع کرد.

قطع اینترنت در ایران در برخی استان‌ها به مدت ۱۰ روز و در برخی استان‌هایی که اعتراضات سراسری در آنها گسترده‌تر بود تا ۱۳ روز ادامه داشت. مردم استان سیستان و بلوچستان اما حدود سه هفته به اینترنت دسترسی نداشته‌اند.

خاموشی اینترنت در کشور هر چند موجب اعتراضاتی از سوی شهروندان و برخی نهادهای حقوق بشری شد، اما از سوی بسیاری از مقامات کشوری مورد تشویق قرار گرفت. از جمله علی فدوی جانشین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی چند روز پس از سرکوب سنگین و کشتار مردم معترض، اینترنت را «مجرای خباثت‌های آمریکا» خواند.

علی فدوی گفته بود که «ترامپ و پمپئو وحشت کردند که ما اینترنت را قطع کردیم چون اینترنت مجرای خباثت‌ها و شرارت‌هایی بود که آنها می‌خواستند انجام دهند.»

همچنین شکرالله بهرامی رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح نیز از قطعی اینترنت تمجید کرد و با «اراذل» خواندن  مردم معترض گفته بود: «مسئولان تلاش بسیاری کردند تا ارتباط اینترنت قطع نشود، اما در نهایت دیدند که اینطور نمی‌شود و مجبور شدند اینترنت را قطع کنند. حال دشمنان ما عزا گرفته‌اند که چرا مدتی است اینترنت قطع شده و نتوانستند کاری انجام دهند.»

همه اینها در حالیست که قطع اینترنت جدا از نقض آشکار حقوق بشر در مورد بیش ۸۰ میلیون ایرانی، خسارات زیادی به بخش‌های مختلف اقتصادی به ویژه کسب و کار بخش خصوصی وارد کرده است. این خسارت بدون شک در استان محرومی چون سیستان و بلوچستان که حدود سه هفته اینترنت بطور سراسری قطع بود بسیار سنگین بوده است.

قابل توجه آنکه مردم در این استان در نخستین ساعات آغاز اعتراضات سراسری آبان در روز جمعه ۲۴ آبان به اعتراضات پیوستند و تظاهرات گسترده‌ای در شهرهای زابل، خاش و زاهدان برگزار شد.

ویدئوی زیر اعتراضات مردم در ایرانشهر در ۲۵ آبان را نشان می‌دهد:

نمایشگر ویدیو
 
 
00:00
 
00:22
 
 

این ویدئو نیز اعتراضات در شهر زاهدان را نشان می‌دهد:

نمایشگر ویدیو
 
 
00:00
 
00:48
 
 

در این میان خبر بازداشت مولوی فضل‌ الرحمن کوهی روحانی اهل سنت و منتقد جمهوری اسلامی موجب شد اعتراضات در سیستان و بلوچستان بیشتر از اعتراضات در دیگر نقاط ایران ادامه یابد.

مولوی فضل‌ الرحمن کوهی در خطبه‌های نماز جمعه اول آذر با اشاره به سخنان مقامات جمهوری اسلامی درباره سرکوب معترضان گفته بود که «این افتخار نیست، پدر به کتک زدن فرزندش افتخار نمی‌کند» و ادعای مقامات جمهوری اسلامی مبنی بر اینکه افزایش قیمت بنزین باعث افزایش قیمت دیگر کالاها نخواهد شد را «فریب» خوانده بود.

ویدئوی زیر مربوط به تاریخ شنبه ۹ آذر در دوراهی پشامگ- سرباز جنوب است که نیروهای امنیتی و انتظامی به سوی مردم معترض به بازداشت مولوی فضل الرحمن کوهی تیراندازی کرده و برای پراکنده کردن آنها به سمت‌شان گاز اشک‌آور شلیک کردند. در این حمله تعداد زیادی از مردم مجروح شدند:

نمایشگر ویدیو
 
 
00:00
 
00:21
 
 

عبدالستار دوشوکی مدیر مرکز مطالعات بلوچستان در لندن، درباره قطع طولانی اینترنت در استان سیستان و بلوچستان توسط دولت به کیهان لندن می‌گوید: «آنچه آقای واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور گفته که قطع اینترنت سیستان و بلوچستان هیچ ربطی به گرانی بنزین و اعتراضات سراسری ندارد و گفته آنجا شرایط ویژه‌ای وجود دارد و اشراری در پاکستان سکونت دارد که وارد استان سیستان و بلوچستان می‌شوند و آنجا حرکات تروریستی و غیره انجام می‌دهند و به همین دلیل نیروهای امنیتی دنبال این هستند که خسارتی به مردم وارد نشود، درست نیست.

عبدالستار دوشوکی

گروه‌های مسلحی مثل جیش‌العدل که در پاکستان هستند و گاهی در ایران عملیات تروریستی انجام می‌دهند اصلا ربطی به مسئله تلفن و قطع اینترنت و بنزین ندارد و این گروه‌ها از قدیم وجود داشتند. حتی زمانی که عملیات‌های سنگین مثل کشتن حدود ۳۰ پاسدار، یا عملیات انتحاری و یا در مهرماه سال گذشته که ۱۱ نفر از هنگ مرزی و نیروهای بسیج میرجاوه را ربودند که هنوز هم ۳ نفر در اسارت هستند، هرگز تلفن و اینترنت قطع نشد. در نتیجه این توجیه آقای واعظی غیرقابل قبول است. ضمن اینکه آن گروه‌هایی مثل جندالله یا جیش العدل که در پاکستان هستند هرگز از خطوط تلفن یا اینترنت ایران استفاده نمی‌کنند. از طرفی حسین علی شهریاری نماینده اصولگرای زاهدان گفته که قطع اینترنت تصمیمی بوده که شورای عالی امنیت کشور بنا به درخواست سپاه پاسداران گرفته است. محمدنعیم امینی فرد که رئیس مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان هم گفته اعتراضات در این استان کمتر از مناطق دیگر ایران بوده و چرا اینترنت قطع است؟ محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات هم گفته اینترنت در شمال استان وصل شده و در جنوب هم وصل خواهد شد. منظور اینکه، همه مقامات از رئیس دفتر رئیس جمهور تا نمایندگان استان و وزیر ارتباطات ادعاهای ضدونقیضی برای قطع ماندن اینترنت در استان مطرح کردند.»

عبدالستار دوشوکی در ادامه‌ی گفتگو با کیهان لندن می‌افزاید: «همه قبول دارند که قیام و اعتراضات سراسری در ایران، قیام فرودستان و مستضعفان است و اگر بخواهیم در مورد فقر و فرودستی صحبت کنیم استان سیستان و بلوچستان در رأس فهرست قرار می‌گیرد. در نتیجه چطور است که فرودستان در بقیه استان‎ها به دلیل افزایش قیمت بنزین تظاهرات کنند اما فرودست‌ترین فرودستان در سیستان و بلوچستان تظاهرات نکنند؟ این با عقل جور در نمی‌آید و با توجه به همه ویدئوهایی که از اعتراضات وجود دارد، مشخص است که مردم در استان سیستان و بلوچستان در کنار بقیه مردم ایران تظاهرات کرده‌اند.»

نمایشگر ویدیو
 
 
00:00
 
02:14
 
 

مدیر مرکز مطالعات بلوچستان در لندن درباره عوامل ادامه قطع اینترنت در استان سیستان و بلوچستان می‌گوید: «در استان سیستان و بلوچستان بخش قابل توجهی از مردم از طریق قاچاق سوخت تلاش دارند لقمه‌ای نان به دست بیاورند و امرار معاش کنند در نتیجه افزایش قیمت بنزین بیشترین تاثیر را روی زندگی آنها می‌گذارد. نکته دیگر اینکه اعتراضات در سیستان و بلوچستان تا شنبه گذشته نیز ادامه داشت و پس از دستگیری مولوی فضل الرحمن کوهی و همراهانش و انتقال آنها به مشهد اعتراضات مردمی ادامه داشت. در نتیجه از نظر جمهوری اسلامی، استان سیستان و بلوچستان مثل یک جعبه‌ی باروت می‌مانست.

از سوی دیگر سیستان و بلوچستان یک استان مرزی است و اگر تظاهراتی شکل بگیرد اینهایی که در اینسوی مرز هستند می‌توانند به آنسوی مرز فرار کنند و خارج شوند. نکته دیگر اینکه در بسیاری از بنادر استان سیستان و بلوچستان اعتراضاتی هم از سوی صیادان صورت گرفته چون واقعا قیمت سوخت برای صیادان خیلی گران تمام شده و هزینه‌هایشان را افزایش داده است.»

عبدالستار دوشوکی همچنین به کیهان لندن می‌گوید: «اعتراض به افزایش قیمت سوخت در اکثر شهرها و استان‌ها ادامه داشت و جمهوری اسلامی موضوع تجزیه‌طلب بودن این افراد را مطرح می‌کند. من ادعای جمهوری اسلامی درباره تجزیه‌طلب بودن این افراد را رد می‌کنم چون موضوع تجزیه‌طلبی در این قیام و اعتراضات سراسری و همینطور در سیستان و بلوچستان وجود نداشت.

توجه کنید در بسیاری از شهرهای ایران طی اعتراضات سراسری این بسیج بود که مردم را سرکوب می‌کرد و در استان سیستان و بلوچستان ما بسیج عشایری داریم که بسیج عشایری همه قوم و خویش همین افراد معترض هستند. به ویژه در شهرهای کوچک که همه همدیگر را می‌شناسند و روابط خانوادگی و خویشاوندی وجود دارد، جمهوری اسلامی نمی‌توانست از نیروهای بسیج عشایری برای سرکوب مردم معرض استفاده کند. به همین دلیل هم می‌بینیم در استان سیستان و بلوچستان تعداد کشته‌شدگان خیلی کمتر از نقاط دیگر است. جمهوری اسلامی به همین دلیل اینترنت را بست که بگوید در استان سیستان و بلوچستان اعتراضی وجود ندارد و نمی‌خواست اخبار اعتراضات هم بیرون بیاید.»

او به موارد دیگری در استان سیستان و بلوچستان اشاره می‌کند که در قطع طولانی‌مدت اینترنت در این استان مؤثر بوده است: «در همان ابتدای کار علمای اهل سنت از جمله مولوی عبدالحمید امام جمعه زاهدان مخالفت خودشان را با افزایش قیمت بنزین اعلام کردند و گفتند این اقدام به زیان مردم فقیر است و به همین دلیل هم مولوی فضل الرحمن کوهی و همراهانش را دستگیر کردند. ضمن اینکه جمهوری اسلامی همیشه از مسئله سوخت و بنزین به عنوان یک رانت حکومتی به نفع اهداف خودش استفاده می‌کند، مثل برای جذب مردم به بسیج عشایری یا قاچاق سوخت به پاکستان و افغانستان و یا حتی از صیادان لنج‌‎ها استفاده می‌کند. همین امروز آمریکا اعلام کرده یک لنج که به احتمال خیلی زیاد مال کنارک بوده قطعات موشکی به حوثی‌ها می‌برده است. این کاریست که سال‌هاست جمهوری اسلامی با لنجداران در آن منطقه می‌کند. یعنی از آنها می‌خواهد در ازای رانتی که به آنها می‌دهد برایشان وسایلی جابجا کنند و اگر هم لنجداران و کارگران بازداشت شدند چون همگی زبان اردو بلندند بگویند پاکستانی هستند و نگویند هیچ ارتباطی با ایران و جمهوری اسلامی دارند. منظورم اینست که حکومت همیشه از سوخت به عنوان یک رانت در راستای اهداف امنیتی خودش استفاده کرده است؛ چه در داخل استان سیستان و بلوچستان، چه در منطقه مثل فرستادن اسلحه به یمن توسط لنج‌های بومی کنارک و جاسک و دیگر بنادر استان. بنابراین با قطع اینترنت نمی‌خواسته تظاهرات در استان گسترش و ادامه پیدا کند.»

منبع:کیهان لندن


عبدالستار دوشوکی

*سخنی با علمای اهل سنت بلوچستان که برای حوادث آمریکا اشک می ریزند [2020 Jun] 
*جنجال توخالی مستند کانال ۴ و نقش ملکه بریتانیا در کودتا علیه دولت مصدق [2020 Jun] 
*چرا نظر سازمان بهداشت جهانی در مورد ماسک تغییر کرد؟  [2020 Jun] 
*قای ف م سخن، فحاشی و توهین زیبنده جنابعالی نیست [2020 Jun] 
* سقوط ژرف و خفت آور اردشیر زاهدی در مصاحبه با امید دانا  [2020 Apr] 
*سوالی از شاهزاده رضا پهلوی که همچنان بی جواب مانده [2020 Apr] 
*سناریو جعلی اما هدفمند وزارت اطلاعات با انتشار بیانیه جعلی [2020 Apr] 
*توصیه های فاجعه آمیز و نادرست سازمان جهانی بهداشت در مورد ماسک  [2020 Apr] 
*جهل مرکب شیعه و سنی از جمکران تا مکُران  [2020 Mar] 
*سخنان مولانا عبدالحمید توسط وزارت بهداشت تائید شد [2020 Mar] 
*نقدی بر نامه اساتید دانشگاه و فعالان سیاسی به دونالد ترامپ [2020 Mar] 
*حقایق ناخوشایند و تلخی که مولانا عبدالحمید عیان کر [2020 Mar] 
*راه حل نظامی برای فاجعه کرونا عقلانی و علمی نیست [2020 Mar] 
*تجاهل و ناآگاهی اکبر گنجی در مورد خطر حاد ویروس کرونا [2020 Mar] 
* قاسم سلیمانی: طلب اشک از محرومان فراموش شده جنوب استان کرمان؟  [2020 Jan] 
*علت قطع طولانی اینترنت در سیستان و بلوچستان  [2019 Dec] 
* نقدی بر رادیو فردا: حیاط خلوت اصلاح طلبان و ملی ‏مذهبی ها  [2019 Nov] 
* سکوت در جنگ نابرابر بین ملت و رژیم جابر جایز نیست  [2019 Nov] 
*چرا بعد از ٤٢ سال از هر نوع فعالیت سیاسی کناره گیری می کنم  [2019 Nov] 
*چرا و چگونه بریتانیا در برزخ برگزیت گرفتار آمد؟  [2019 Oct] 
*توهین مدیرکل شورای مدیریت گذار به ٩٩ درصد اپوزیسیون  [2019 Oct] 
*حکایت یک شهر و دو قصهء تلخ اپوزیسیون ایرانی [2019 Oct] 
*نقدی گذرا به شورای مدیریت گذار (از تصور تا توهم) [2019 Sep] 
*در نقد اتهامات مطرح شده توسط رضا علیجانی و سهم خواهی بیشتر  [2019 Aug] 
*آیا توهین به اهل سنت بخشی از باورهای مذهب شیعه است؟ [2019 May] 
*نژادپرستی مامورین سپاه بر علیه کودکان بلوچ [2019 May] 
*سقوط دیکتاتور سودان و درس هایی برای ایرانیان [2019 May] 
*بازی ماهرانه عمران خان در زمین جمهوری اسلامی [2019 Apr] 
*سقوط دیکتاتور سودان و درس‌هایی برای ایرانیان [2019 Apr] 
*استاندار بلوچستان, گرگی در لباس میش برای دریدن استان  [2019 Mar] 
*شارلاتانیسم حشمت رئیسی و بی پرنسیبی تلویزیون کانال یک [2019 Mar] 
*نقدی بر بیانیه رضا پهلوی در چهل‌سالگی حصر.. [2019 Feb] 
*نامه سرگشاده اپوزیسیون به وزیر خارجه آمریکا در مورد کنفرانس لهستان [2019 Jan] 
*آیا کوه اتحاد چپ ء جمهوریخواه موش زائید؟  [2019 Jan] 
* دفاع صادق زیباکلام از شکنجه در ایران [2019 Jan] 
* نقشه فقر استانهای کشور [2018 Dec] 
* نقش تلویزیونهای تکفیری در بمبگزاری چابهار  [2018 Dec] 
*کالبدشکافی معضل اعتیاد در سیستان و بلوچستان  [2018 Dec] 
*سخنی صادقانه با هنرمندان دلواپس بر علیه تحریم ها [2018 Nov] 
*گروگانگیری جیش العدل و دروغپردازی خبرگزاری جمهوری اسلامی  [2018 Oct] 
*سیاست “نسل کشی فرهنگی” عامدانه جمهوری اسلامی در بلوچستان [2018 Oct] 
*کشتار اهواز و عکس العمل سردرگم سازمانهای اتنیکی ایران [2018 Sep] 
* بندر چابهار تا یک ماه آینده به هند واگذار می‌شود [2018 Sep] 
*نامه سرگشاده به مولوی عبدالحمید در مورد ضرورت اجرای شریعت اسلام [2018 Aug] 
*حضور «استقلال طلبان» و «فدرالیست ها» در کنگره ملی ایرانیان در ساختمان کنگره آمریکا | [2018 Jun] 
*نقدی بر نوشته دکتر علیرضا نوری‌زاده و کنفرانس واشنگتن، عبدالستار دوشوکی [2018 Jun] 
*دلیل دشمنی و اتهام زنی اصلاح طلبان برعلیه اپوزیسیون چیست؟  [2018 Jun] 
*موضوع: توهین یک استاد دانشگاه به بلوچها و تظاهرات اعتراضی مردم  [2018 May] 
* سیاست دوگانه دولت در قبال بی آبی در سیستان و بلوچستان  [2018 May] 
*مطلبی در مورد ادعای اولیه و سپس تکذیب صادق زیبا کلام  [2018 May] 
* ارتش آزاد سوریه یا سربازان پیاده نظام ترکیه؟ [2018 Jan] 
*نباید شعارهای ملت را به نفع سلطنت مصادره یا تحریف کرد [2018 Jan] 
* حمایت صریح و تمام قد مولوی عبدالحمید (رهبر اهل سنت ایران) از تجمعات اعتراضی مردم [2018 Jan] 
* توهین نادرست اصلاح‌طلبان به مردم عاصی و معترض ایران [2017 Dec] 
* مهستان یا کودکستان بزرگسالان «خبرگان رهبری سکولارها»  [2017 Dec] 
*ایران: ملتی پریشان و سرگردان بین پاسارگاد و کربلای معلی [2017 Nov] 
* آی ملت، به داد ما برسید [2017 Sep] 
*نامه مولوی عبدالحمید و جواب آیت‌الله خامنه‌ای [2017 Sep] 
*چرا از سخنان حسن روحانی باید حمایت کرد [2017 Jul] 
*طرح توسعه سواحل مکران یا نابودی بلوچستان؟ [2017 Jul] 
*شکست مفتضحانه اپوزیسیون در انتخابات  [2017 May] 
*چرا اهل سنت و اقوام نباید به روحانی رای بدهند [2017 May] 
*چرا در ایران روز جهانی زبان مادری جشن گرفته نمی شود؟  [2017 Feb] 
*بلوچها بعنوان اجنبی از حق اجاره منزل در بیدخون عسلویه محروم شدند [2016 Dec] 
*دلیل مخالفت با فراکسیون اقوام در مجلس چیست؟ [2016 Nov] 
*چرا بلوچها با امکانات و شرایط ۱۰۰ سال قبل زندگی می‌کنند؟ [2016 Oct] 
*رفراندوم بریتانیا و رای خروج از اتحادیه اروپا  [2016 Jun] 
*نظر زیگموند فروید در مورد حسام‌الدین آشنا مشاور روحانی [2016 Apr] 
*سفر بی ثمر رئیس جمهور به پاکستان  [2016 Mar] 
*مهندسی گسترده در انتخابات زاهدان [2016 Feb] 
*سخنی کوتاه با معاون رئیس جمهور در مورد اعدام مردان یک روستا [2016 Feb] 
*پایان دوران حسینعلی شهریاری در زاهدان و بهارستان [2016 Feb] 
*چرا باید انتخابات را تحریم و حامیان آن را نفی کرد؟ [2016 Feb] 
*چرا هموطنان در مقابل «رنج بلوچستان» بی تفاوت هستند؟ [2015 Dec] 
*رانتخواری بیسابقه وزیر صنعت در پروژه های منطقه آزاد چابهار [2015 Sep] 
*چرا توافق هسته ای به سود منافع استراتژیک ملت ایران است؟ [2015 Jul] 
*جام زهر هسته ای با نرمشی واقع بینانه [2015 Apr] 
*روز جهانی زبان مادری: فارسی را پاس بداریم بقیه زبانها را زاپاس [2015 Feb] 
*ترسیم فقر مطلق مردم بلوچستان در آغاز «دهه زجر» [2015 Jan] 
*بی‌اطلاعی يا تبليغات سوء بر عليه بلوچ‌ها؟ [2014 Dec] 
*هویت ایرانی به روایت دکتر عطاالله مهاجرانی [2014 Dec] 
*فتوای جدید جبهه ملی: تشیع از ارکان مهم ملیت ایرانی است [2014 Nov] 
* روشنفکر ایرانی به روایت مسعود بهنود؟  [2014 Nov] 
*نقدی بر عملکرد صدا و سیما، آیا بلوچ ایرانی نیست؟ [2014 Sep] 
*بلوچ ها و روز جهانی قربانیان ناپدید شدن های اجباری [2014 Aug] 
*احتمال تجزیه عراق، سوریه، پاکستان و افغانستان و عواقب آن برای ایران [2014 Jun] 
*نقدی بر عملکرد و اهداف درازمدت بخش فارسی بی بی سی و صدای آمریکا [2012 Dec] 
*نقدی بر فرهنگ بهتان و بدعت گذاری [2011 Oct] 
*سکولاریسم نو ! نواختن شیپور از سر گشاد آن [2011 Sep] 
*به یاد مـاشـاءالله بــامـری موسقی‌دان بلوچ که امروز به خاک سپرده شد [2011 Jul] 
*پروژه الماس فریب، درس آموزنده ای برای اپوزیسیون [2011 Jun] 
*در ذهـن بمبگذار انتحاری بلوچ چه میگذرد؟ [2011 May] 
*آمدند، نشستند و گفتند و رفتند ! [2011 Apr] 
*اعدام ۱۱ بلوچ و انتقامجویی جمهوری اسلامی از بمبگزاری چابهار [2010 Dec] 
*کشتار چابهار توسط جندالله وعکس‌العمل بلوچ‌ها [2010 Dec] 
*حقایق زندگی عبدالمالک ریگی از صعود تا سقوط  [2010 Jun] 
*نقدی برمنشور جنبش سبز و موضع اپـوزیـسـیـون سـکولار برونمرزی [2010 Jun] 
*فتواي تكان دهنده شيخ در مورد صدها ميليون مسلمان سنی مذهب [2009 Feb]