معاون سیاسی سپاه : اعتراضات اخیر را گسترده‌‌ترین اعتراضات در طول عمر جمهوری اسلامی دانست

 

یک مقام ارشد سپاه پاسداران اعتراضات اخیر ایران را "بی‌نظیر"ترین و "گسترده" ترین اعتراضات در طول عمر جمهوری اسلامی توصیف کرد. به گفته او اعتراضاتی که از روز جمعه ۲۴ آبان به‌صورت محدود آغاز شد، در روزهای شنبه و یک‌شنبه اوج گرفت و به صورت گسترده ای  در صدها شهر و در ۲۹ استان از مجموع ۳١ استان کشور ادامه یافت.

به گزارش رادیو فرانسه، سرداریدالله جوانی، معاون سیاسی سپاه پاسداران در ادامه گفت این اعتراضات در شهرهای مختلف ایران از نظر تجمعات و درگیرها و خرابی ها یکسان نبوده است. جوانی گفت بیشترین اعتراضات در استان های فارس، تهران و اصفهان بوده است. او گفت که در استان اصفهان که در ۱۱۰ نقطه آن اعتراضات و درگیری‌ها رخ داد از حیث تجمعات بعد از استان‌های فارس و تهران رتبه سوم را در کشور در اختیار دارد.

با توجه به این که ایران ۳۱ استان دارد، این مقام ارشد سپاه توضیح نداد که در کدام استان‌های کشور اعتراضی روی نداده است.

در حالی که حکومت اسلامی در باره آمار کشته شدگان اعتراضات اخیر استراتژی سکوت را در پیش گرفته است و از ارائۀ آمار دقیق کشته‌شدگان اجتناب می‌کنند، سازمان عفو بین‌الملل که مشغول جمع‌آوری مدارک و اطلاعات در مورد ناآرامی‌های ایران است، در آخرین ارزیابی خود، تعداد کشته‌شدگان این وقایع را ١۶١ نفر اعلام کرد. این رقم قطعی نیست. سایت "کلمه" نیز تعداد کشته‌شدگان را ۳۶۶ نفر اعلام کرده است.

یدالله جوانی در ادامه گفته است این وقایع با این گستردگی و ابعاد در طول عمر چهل ساله انقلاب اسلامی در نوع خود "بی‌نظیر" بود: "ما حوادثی هم در ماه‌های ابتدایی انقلاب از حیث بی‌ثبات‌سازی داشتیم و در آن حوادث اکثرا مناطق قومیتی مورد توجه بود، اما اتفاقی که در روزهای پایانی آبان‌ماه رخ داد، مسئله‌ای گسترده و جدید بود که گر چه نمونه‌هایی از آن مانند حمله به حوزه بسیج و آتش زدن آن و آتش زدن بانک‌ها و مراکز دولتی در اغتشاشات سال ۸۸ و ۹۶ دیدیم، اما به لحاظ گستردگی در ابعادی بسیار کوچک‌تر از حوادث اخیر قرار دارد."

منبع:پژواک ایران