نگرانی آمریکا و اروپا از بازداشت یک بازرس آژانس در ایران

اتحادیه اروپا و آمریکا  در رابطه با بازداشت موقت یک بازرس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران در هفته گذشته ابراز نگرانی کردند. اتحادیه اروپا از ایران خواسته اطمینان دهد که چنین عملی تکرار نخواهد شد.

اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا نگرانی خود را بابت بازداشت موقت بازرس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در هفته گذشته بیان داشتند.

جکی ولکات، نماینده آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، پنج‌شنبه ۹ نوامبر در بیانیه‌ای اقدام ایران را "تحریک‌آمیز و برخورنده" خواند. او گفت که اعضای شورای حکام باید مشخص کنند که این اقدام "به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست، تحمل نخواهد شد و باید تبعاتی داشته باشد".

اتحادیه اروپا نیز در بیانیه‌ای پنج‌شنبه ۹ نوامبر اعلام کرد که در رابطه با موضوع پیش آمده "عمیقا نگران" است. در بیانیه اتحادیه اروپا که لحنش در مقایسه با بیانیه سفیر آمریکا آرام‌تر است آمده که "متوجه هستیم که موضوع حل و فصل شده است و از ایران می‌خواهیم که اطمینان دهد که چنین اتفاقی دیگر در آینده تکرار نخواهد شد".

خبرگزاری رویترز روز گذشته خبر داده بود که هفته گذشته یک بازرس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به مدت کوتاهی در مرکز غنی‌سازی نظنز بازداشت شد و مدارک مسافرتی این بازرس نیز توقیف شد. به گفته سه دیپلمات مطلع، بازرس بازداشتی یک زن است که مجبور به تحویل مدارک مسافرتی خود به ماموران ایرانی شده است.

سازمان انرژی اتمی ایران در واکنش در بیانیه‌ای درباره آن‌چه "ممانعت از ورود یک بازرس آژانس به تاسیسات نطنز" خواند توضیح داد. در این بیانیه آمد که "علت این اقدام ایران نگرانی از احتمال همراه داشتن مواد مشکوک بوده است." ایران می‌گوید مجوز پذیرش این بازرس "لغو و به آژانس اعلام شده است." 

منبع:دویچه وله