ماس: افزایش غنی‌سازی توافق هسته‌ای را به کل به خطر می‌اندازد

وزیر خارجه آلمان از اقدام ایران به تسریع و افزایش غنی‌سازی اورانیوم انتقاد کرد و آن را خطری برای توافق هسته‌ای خواند. پیش از آن نیز اتحادیه اروپا جمهوری اسلامی را فرا خوانده بود، به تعهدات خود در قبال برجام پایبند بماند.

هایکو ماس در جریان سفر خود به مجارستان به اقدام تازه ایران به راه‌اندازی سانتریفیوژهای جدید واکنش نشان داد و از آن انتقاد کرد.

وزیر امور خارجه آلمان بعدازظهر دوشنبه ۱۳ آبان (۴ نوامبر) در کنفرانسی خبری در بوداپست تسریع و افزایش غنی‌سازی از سوی ایران را گامی غیرقابل‌قبول خواند و گفت، جمهوری اسلامی با این کار آینده توافق هسته‌ای را به کل به خطر می‌اندازد.

او تصریح کرد که این امر در مورد هر یکی از گام‌های ایران صادق است که سبب نقض برجام شود.

به گفته هایکو ماس ایران سانتریفیوژهایی بسیار پیشرفته ساخته است که با آنچه در توافق هسته‌ای تعیین شده، مغایرت دارد.

ساعاتی پیش از آن علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، اعلام کرده بود که جمهوری اسلامی یک زنجیره ۳۰ تایی سانتریفیوژهای پیشرفته نسل ششم موسوم به IR6 را در نطنز راه‌اندازی کرده است.

واکنش اتحادیه اروپا

مایا کوچیانچک، سخنگوی فدریکو موگرینی، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اروپا در واکنش به اقدام تازه ایران به راه‌اندازی سانتریفیوژهای جدید از جمهوری اسلامی خواست که تصمیم خود را پس گرفته و به تعهداتش در قبال برجام وفادار بماند.

او تصریح کرد: ایران پس از خروج آمریکا از برجام ۱۴ ماه تمام به این توافق پایبند بود و اتحادیه اروپا نیز تا زمانی که جمهوری اسلامی به تعهدات خود در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای وفادار بماند، پایبندی خود را حفظ خواهد کرد.

سخنگوی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز ایران را به پایبندی به تعهدات مربوط به توافق هسته‌ای تشویق کرد. او افزود، غنی‌سازی فراتر از میزان تعیین‌شده در برجام از لحاظ اقتصادی نیز به ایران کمکی نخواهد کرد.

منبع:دویچه وله