جهانگیری: تامین امنیت تنگه هرمز حق حاکمیتی ایران است

اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌ جمهوری ایران، در سخنرانی خود در نشست نخست‌وزیران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای‌گفت تهران هرگونه اقدام برای حفظ امنیت تنگه هرمز را جزو «حقوق حاکمیتی» خود می‌داند.

جهانگیری روز شنبه ۱۱ آبان گفت: «جمهوری اسلامی ایران هرگونه اقدام لازم جهت حفاظت از امنیت این تنگه و حراست از مرزهای آبی خود را جزو حقوق حاکمیتی خود می‌داند.»

او توضیح داد نظام دریانوردی در تنگه هرمز بر پایه «عبور بی‌ضرر» کلیه شناورها، بدون تبعیض بوده و ایران «هرگونه اقدام در جهت امنیتی ‌سازی دریانوردی آزاد را نمی‌پذیرد».

طی ماه‌های مه تا سپتامبر و تشدید تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران، تعدادی نفتکش عبوری از تنگه هرمز مورد حمله واقع شد و در پی انتساب این حملات به ایران، آمریکا اقدام به اعزام نیرو به این منطقه کرد. تشدید تنش‌ها در این منطقه، ایران و آمریکا را تا مرز درگیری نظامی پیش برد.

جهانگیری همچنین گفت بقای توافق هسته‌ای برجام مشروط به بهره‌مندی جمهوری اسلامی از منافع اقتصادی این توافق است.

او گفت: «استمرار برجام تنها با تعادل در اجرای تعهدات از سوی تمامی طرف‌ها و برخورداری جمهوری اسلامی ایران از مزایای اقتصادی برجام مقدور خواهد بود.»

معاون اول رییس جمهوری ایران افزود پس از خروج آمریکا از برجام در سال گذشته، تهران ضمن اعلام آمادگی خود برای ادامه گفت‌وگوها با طرف‌های دیگر برجام، پس از یک‌سال اقدام به توقف برخی تعهداتش در چارچوب برجام کرد و «در صورت عمل طرف‌های مقابل به تعهدات خود»، ایران مجددا به پایبندی کامل به برجام باز می‌گردد.

منبع:پژواک ایران