کنگره آمریکا کشتار ارامنه به دست ترکیه را به رسمیت شناخت

 

مجلس نمایندگان آمریکا در اقدامی بی‌سابقه دیروز (سه‌شنبه) با تصویب قطعنامه‌ای که ازحمایت قاطع دو حزبی برخوردار بود، واقعه نسل کشی ارامنه به دست امپراتوری عثمانی را به رسمیت شناخت.

به گزارش وب سایت هیل این قطعنامه غیرالزام آور با رای مثبت 405 نماینده در برابر تنها 11 رای منفی به تصویب رسید.

در این قطعنامه غیرالزام آور از دولت ایالات متحده آمریکا خواسته شده تا واقعه نسل‌کشی بیش از 1.5 میلیون ارامنه در فاصله سال‌های 1915 تا 1923 را به دست امپراتوری عثمانی به رسمیت بشناسد.

از حاشیه‌های جالب توجه رای گیری دیروز، رای منفی ایلهان عمر نماینده مسلمان (مینه سوتا) از حزب دموکرات به این قطعنامه بود. عمر چنین استدلال کرد که «بهتر است پیش از رای مثبت به این قطعنامه ابتدا وقایعی چون کشتار جمعی میلیون‌ها انسان بومی قاره آمریکا و همچنین تجارت برده غربی‌ها از طریق کشتی و در عرض اقیانوس اطلس را محکوم کنیم.»

او همچنین در بیانیه‌ای که به منظور توضیح مواضعش بابت رای دیروز به رسانه‌ها ارسال کرده ، مستندات ارایه شده برای این واقعه تاریخی را زیر سوال برده و افزود: «مسئولیت پذیری و به رسمیت شناختن نسل‌كشی نباید همچون چماق در جنگ سیاسی استفاده شود بلكه باید براساس اجماع آكادمیكی خارج از فشار و الزامات ژئوپلیتیك انجام شود.»

گفتنی است گزینه رای به قطعنامه شناسایی نسل کشی ارامنه به دست امپراتوری عثمانی دهه‌ها بود که در دالان‌های کنگره آمریکا مطرح بود اما بنا به ملاحظات سیاسی هیچ گاه به مرحله رای گیری و تصویب نرسیده بود.

منبع:پژواک ایران