سناتور آمریکایی: مقامات سعودی می‌گویند ایران از گوگل‌مپ برای حمله به آرامکو استفاده کرد

 

یک سناتور آمریکایی به نقل از مقام‌های سعودی اعلام کرد که «حمله دقیق ایران به تاسیسات نفتی آرامکو» در عربستان سعودی در شهریورماه از طریق جاسوسی نبوده، بلکه با کمک «نقشه‌های ماهواره‌ای گوگل» صورت گرفته است.

به گزارش ايران اينترنشنال، وبسایت «واشنگتن‌ اگزمینر» روز دوشنبه ششم آبان‌ماه در همین زمینه نوشته که بنا به گفته جو مانچین، سناتور ویرجینیای غربی، مقام‌های آرامکو اعلام کرده‌اند که نقشه‌های ماهواره‌ای گوگل به قدری واضح بوده‌اند که این حملات بتواند با آن هدف کوچکی را نشانه بگیرد.

مانچین در همین زمینه توضیح داد طی سفری که دو هفته پس از این حمله‌ها به عربستان سعودی داشته، فیلم‌هایی از شلیک موشک‌ها به تاسیسات نفتی به او نشان داده شده است.

این سناتور آمریکایی در همین زمینه به مجمع رهبری زیرساخت‌های آمریکای شمالی در واشنگتن گفت: «من از [آرامکو] [رسما] سوال کردم، گفتم آیا شما نگران جاسوسی نیستید، ممکن است کسی که در تاسیسات برای شما کار می‌کند تمام این اطلاعات پیچیده و همچنین مختصات مکانی برای موشک‌ها را داشته باشد.»

به گفته او، مقام شرکت آرامکو در پاسخ گفته است: «اگر فكر می‌كردیم مشكل این بوده، [نگران] می‌شدیم، اما در اصل همه چیز مربوط به گوگل است، گوگل‌مپ.»

مقام‌های آمریکا و عربستان سعودی ایران را در حمله به تاسیسات نفتی آرامکو مقصر معرفی کرده‌اند.

منبع:ایران اینترنشنال