تحریم های آمریکا علیه ایران، برای شرکت های چینی فعال در ایران اثربخش و سمی بوده است

 

به گزارش اسپوتنیک، وزیر نفت،  بیژن زنگنه اعلام نمود که شرکت چینی " شرکت ملی نفت چین" که یک سال پیش در پروژه توسعه گاز پارس جنوبی ایران (مرحله 11) جایگزین شرکت فرانسوی توتال شد ، ایران را ترک می کند.

مقامات "شرکت ملی نفت چین" اعلام نمودند که این شرکت به دلیل فشار ایالات متحده آمریکا نمی تواند کانال های بانکی برای انتقال وجه به ایران ایجاد نمایند.

نیکولای کوژانوف دانشیار مرکز مطالعات خلیج فارس از دانشگاه قطر ، محقق ارشد در دانشگاه "اقتصاد جهانی و روابط بین الملل وابسته به آکادمی علوم روسیه" در مصاحبه با اسپوتنیک در خصوص دلایل "فرار" چینی ها از ایران  و همچنین اینکه تهران به چه کسی  می تواند در اجرای پروژه های نفت و گاز خود اطمینان کند، سخن گفت.

کوژانوف در این خصوص بر این عقیده است که: "خروج چین از ایران، به معنای یک چیز می تواند باشد: تحریم های آمریکا فعال و موثر در اقتصاد جهانی است. در واقع، یک شرکت بزرگ عملاً قادر به انجام تجارت با تهران نیست. "

به گفته وی، ایران این آسیب (خروج شرکت های چینی را) انتظار نداشت، زیرا از همان ابتدای فشار تحریم ها، چین فقط "پرچم خود را نشان داد ، یعنی به طور رسمی ، او در این پروژه ها شرکت می کند. اما در عمل ، شرکت های چینی هیچ عجله ای برای ورود به ایران و توسعه این همکاری ندیدند. پروژه هایی که انتظار می رفت تا پایان تحریم های فعلی پایان یابد، به سرانجام نرسید ".

وی گفت: "حتی تماس های معمول با تهران برای شرکت های چینی بسیار سمی شده است. هیچ سرمایه خارجی در اکثر پروژه های ایرانی وجود ندارد و نخواهد بود".

منبع:پژواک ایران