شکست مجدد بوریس جانسون پیش از تعطیلات پارلمانی بریتانیا

پارلمان بریتانیا به درخواست بوریس جانسون مبنی بر برگزاری انتخابات پیش از موعد رای منفی داد. این چهارمین شکست جانسون در رای‌گیری‌های پارلمان بریتانیا ظرف یک هفته گذشته بود؛ شکستی که موقعیت جانسون را دشوارتر می‌کند.
UK Brexit | Boris Johnson (AFP/T. Akmen)

 

شعار اصلی بوریس جانسون خروج قطعی بریتانیا از اتحادیه اروپا در پایان مهلت جاری، یعنی روز ۳۱ اکتبر بود. او زمام امور بریتانیا را با این شعار از ترزا می‌، نخست‌وزیر مستعفی حزب محافظه‌کار تحویل گرفت. پس از اخراج ۲۱ نماینده حزب محافظه‌کار که مخالف برگزیت سخت و خروج بدون کسب توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا بودند، جانسون اکثریت پارلمانی خود را از دست داده بود.

بوریس جانسون روز دوشنبه ۱۸ شهریور (نهم سپتامبر) برای دومین بار ظرف هفته گذشته خواستار برگزاری انتخابات پیش از موعد پارلمانی شده بود؛ انتخاباتی که می‌بایست پیش از فرارسیدن مهلت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا برگزار شود. اکثریت نمایندگان مجلس عوام، همان‌گونه که انتظار می‌رفت، با درخواست بوریس جانسون مخالفت کردند.

تاکتیک انتخاباتی

بر اساس نظرسنجی‌ها، گرچه از محبوبیت بوریس جانسون ظرف روزهای گذشته کاسته شده است، اما احتمال پیروزی او در انتخابات زیاد ارزیابی می‌شود. برگزاری انتخابات پارلمانی به دنبال از دست رفتن اکثریت در مجلس عوام، الزامی است.

مخالفت جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر و دیگر نمایندگان اپوزیسیون دولت در پارلمان بریتانیا ناظر بر برگزاری انتخابات پیش از موعد در این کشور نیست، مخالفت آن‌ها با زمان برگزاری این انتخابات است.

کوربین و دیگر مخالفان خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا خواستار برگزاری انتخابات پس از مهلت تعیین شده برای برگزیت هستند.

بر اساس تصمیم اکثریت نمایندگان پارلمان بریتانیا، هرگاه دولت این کشور نتواند تا روز ۱۹ اکتبر با اتحادیه اروپا بر سر برگزیت به توافق برسد، مهلت خروج این کشور از اتحادیه اروپا تا روز ۳۱ ژانویه سال ۲۰۲۰ تمدید خواهد شد. موضوعی که باید از سوی اتحادیه اروپا نیز پذیرفته شود.

چهارمین شکست ظرف یک هفته

بوریس جانسون در واپسین ساعات فعالیت پارلمان بریتانیا پیش از آغاز تعطیلات پارلمانی متحمل یک شکست دیگر شد.

جانسون تمدید مهلت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را بی مورد ارزیابی کرده و از این رو بر آن بود تا با برگزاری انتخابات و بهره بردن احتمالی از اکثریت نمایندگان پارلمان به وعده خود مبنی بر خروج قطعی بریتانیا از اتحادیه اروپا در روز ۳۱ اکتبر عمل کند.

UK Brexit

در رای‌گیری روز دوشنبه نهم سپتامبر جانسون موفق به کسب ۲۹۳ رای شد. حال آنکه برای تحمیل خواست برگزاری انتخابات پارلمانی او به ۴۳۴ رای نیاز داشت.

افزون بر آن پس از تایید ملکه الیزابت، قانون منع خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا رسمیت یافت. طرح این قانون در واپسین روزهای هفته گذشته در هر دو مجلس عوام و اعیان بریتانیا تصویب شده بود.

جانسون چند روز پیش از  رسمیت یافتن این قانون گفته بود که "حاضر است بمیرد" اما تن به درخواست تمدید مهلت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا ندهد. اکنون دو راه قانونی برای او وجود دارد: رسیدن به توافق با اتحادیه اروپا پیش از ۱۹ اکتبر یا تمدید مهلت خروج بریتانیا از این اتحادیه.

احتمال کسب توافق با اتحادیه اروپا ظرف این مدت از سوی تحلیلگران بسیار ناچیز ارزیابی می‌شود.

اگر بوریس جانسون حاضر به پذیرش این دو راه نشود، تنها راهی که برای او باقی می‌ماند کناره‌گیری از مقام نخست‌وزیری است. در چنین حالتی، دوره نخست‌وزیری او به عنوان کوتاه‌ترین دوره نخست‌وزیری در تاریخ بریتانیا ثبت خواهد شد.

منبع:دویچه‌وله