هایکو ماس از ایران خواست به تعهدات برجامی خود کاملا پایبند بماند

هایکو ماس از ایران خواست به تعهدات برجامی خود کاملا پایبند بماند

وزیر امور خارجه آلمان کاهش تعهدات برجامی ایران را اقدامی خطا خواند و از ایران خواست تا به الزام‌های پیش‌بینی شده در برجام عمل کند. هایکو ماس نسبت به خطر رویارویی نظامی در ارتباط با مناقشه هسته‌ای با ایران هشدار داد.

    
هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان، از همه کشورها درخواست کرده است تا مانع افزایش تنش در مناقشه هسته‌ای با ایران شوند. ماس تاکید کرد که برای مانع شدن از وقوع یک رویارویی نظامی در ارتباط با این مناقشه، برخورد سنجیده و مسئولانه همه کشورهای ذیربط الزام‌‌آور است.

در پی اعلام اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجامی از سوی جمهوری اسلامی ایران، کشورهای اروپایی شرکت کننده در توافق هسته‌ای از مسئولان ایران درخواست کرده بودند که در این سیاست خود تجدید نظر کنند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

هایکو ماس در مصاحبه‌ای که با گروه رسانه‌ای "فونکه مدین" داشته است، به حساسیت اوضاع در ارتباط با مناقشه هسته‌ای ایران اشاره کرده و نسبت به خطر رویارویی نظامی هشدار داده است.

ماس گفته است: «همه باید مسئولانه اقدام کنند. در غیر این صورت، این خطر وجود دارد که ما خروجی ناظر بر راه‌حل مسالمت‌آمیز مناقشه هسته‌ای را از دست بدهیم.»

یک "پیام کاملا خطا"

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان، سیاست ایران در راستای کاهش تعهدات برجامی خود را کاملا خطا ارزیابی کرده و از ایران خواسته است تا به تعهدات و الزام‌های پیش بینی شده در توافق هسته‌ای کاملا پایبند بماند.

وزیر امور خارجه آلمان گفته است که همچنان فرصت برای یافتن یک راه حل مسالمت آمیز وجود دارد. اما، چنین امری مستلزم همراهی و اقدام مسئولان همه کشورهای ذیربط است.

هایکو ماس گفته است که نمی‌شود از اروپا انتظار داشت به تنهایی برای این مناقشه راه حلی پیدا کند، در حالی که سایر کشورها در خلاف جهت گام برمی‌دارند.

لازم به یادآوری است که پیش از هایکو ماس، وزیران امور خارجه فرانسه و بریتانیا نیز به ایران در خصوص کاهش تعهدات برجامی خود هشدار داده بودند.

ایران روز چهارشنبه چهارم سپتامبر خبر از اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجامی خود داد. در همین رابطه، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران روز شنبه هفتم سپتامبر، خبر از به‌کارگیری نسل پیشرفته‌ سانتریفوژها و افزایش میزان غنی‌سازی اورانیوم داد.

منع استفاده از سانتریفوژهای پیشرفته و محدودیت‌‌های ناظر بر میزان غنی‌سازی اورانیوم، از مهم‌ترین محورهای توافق هسته‌ای به شمار می‌آیند.

منبع:دویچه‌وله