نوزدهمین سال حبس؛ گزارشی از وضعیت غلامحسین کلبی، زندانی سیاسی در زندان اهواز

خبرگزاری هرانا – غلامحسین کلبی، زندانی سیاسی در نوزدهمین سال حبس خود بدون مرخصی در زندان شیبان اهواز به سر می‌برد. علیرغم درخواست های مکرر وی مبنی بر رعایت اصل تفکیک جرائم تاکنون پاسخی در این خصوص داده نشده است. آقای کلبی در دی‌ماه ۷۹ در شهرستان دزفول بازداشت و در دادگاه انقلاب تهران با اتهام محاربه به اعدام محکوم شد، این حکم نهایتا به حبس ابد تقلیل پیدا کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، غلامحسین کلبی، زندانی سیاسی در نوزدهمین سال حبس خود و در زندان شیبان اهواز به سر می برد.

علیرغم درخواست های مکرر این زندانی مبنی بر رعایت اصل تفکیک جرائم که منجر به انتقال وی به زندانی دیگر خواهد شد تاکنون پاسخی از سوی مسئولین به ایشان داده نشده است. گفته می شود عملی شدن این درخواست منوط به نظر امین وزیری، دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی است.

از سوی دیگر وضعیت نامناسب بهداری زندان شیبان و عدم رسیدگی پزشکی در کنار مخالفت مسئولین با اعزام وی به مراکز خارج از زندان باعث بروز مشکلات بسیاری علی الخصوص در ناحیه فک و دندان های این زندانی شده است.

لازم به یادآوری است غلام‌حسین کلبی در دی‌ماه سال ۱۳۷۹ به همراه سعید ماسوری در شهرستان دزفول بازداشت شده بود.

این زندانی سیاسی  در سال ۱۳۸۱ در دادگاه انقلاب تهران به اتهام “عضویت در سازمان مجاهدین خلق” به اعدام محکوم شد. این حکم نهایتا به حبس ابد تقلیل پیدا کرد.

آقای کلبی در زمان تحمل دوران محکومیت خود مادر و خواهر خود را از دست داد ولی هیچ‌گاه به وی مرخصی داده نشد و علیرغم تحمل بیش از ۱۸ سال و شش ماه حبس، کماکان محکومیت خود را بدون مرخصی سپری می‎کند.

برادر آقای کلبی که تنها عضو باقی مانده از خانواده‌اش محسوب می‌شد نیز در تاریخ اول آبان‌ماه سال ۹۵ در راه زندان برای ملاقات حضوری با وی که بعد از پنج سال تلاش موفق به اخذ آن شده بود، دچار سکته شد و فوت کرد.

پیش از این در آبان ماه سال ۹۵ یک منبع نزدیک به این زندانی سیاسی در مورد فوت برادر آقای کلبی و عدم اعطای مرخصی جهت شرکت در مراسم خاکسپاری به گزارشگر هرانا گفته بود: “برادر آقای کلبی به عنوان تنها عضو باقی‌مانده از خانواده‌اش در مسیر رفتن به زندان جهت ملاقات حضوری با وی دچار سکته شد و فوت کرد. پنج سال دوندگی کرد تا موفق شود ملاقات حضوری بگیرد اما هرگز به این ملاقات نرسید و همچنان هم به آقای کلبی مرخصی جهت حضور در مراسم خاکسپاری نداده‌اند.”

شایان ذکر است، آقای کلبی پس از دستگیری مدت ۱۴ ماه را در سلول انفرادی اداره اطلاعات اهواز سپری کرد و سپس به بند ۲۰۹ و پس از آن به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شده بود. این زندانی سیاسی پس از محکومیت به زندان ماهشهر و سپس زندان کارون اهواز منتقل شد. آقای کلبی پس از تعطیلی این زندان در بهمن‌ماه سال ۹۴ همراه با دیگر زندانیان به زندان شیبان معروف به مجتمع حرفه آموزی منتقل شد.

منبع:پژواک ایران