گزارش‌ها از «قتل» یک زندانی سیاسی توسط دو زندانی بزهکار در زندان تهران

زندان فشافویه در ۳۲ کیلومتری جنوب تهران قرار دارد
زندان فشافویه در ۳۲ کیلومتری جنوب تهران قرار دارد

بنا بر گزارش‌هایی در فصای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی در زندان تهران بزرگ (فشافویه)، هدف حمله دو تن از زندانیان بزهکار قرار گرفته و جان خود را از دست داده‌است. مقام‌های قضائی جمهوری اسلامی هنوز اطلاعاتی در این مورد ارائه نکرده‌اند.

آن‌طور که گزارش‌های منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های فضای مجازی حاکی‌ست روز دوشنبه ۲۰ خرداد ماه «دو تن از زندانیان بزهکار با چاقو» به آقای شیرمحمدعلی «حمله کرده‌اند».

بنا بر گزارش‌ها مهاجمان به علیرضا شیرمحمدعلی ضرباتی زده‌اند که جراحت و زخم‌های شدیدی برجای گذاشته و آقای شیرمحمدعلی پیش از رسیدن به بیمارستان جان خود را از دست داده‌است.

آن‌طور که مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر از روند محاکمه علیرضا شیرمحمدعلی، ۲۱ ساله گزارش داده بود، او به اتهام «توهین به مقدسات»، «توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی»، «توهین به رهبری» و «تبلیغ علیه نظام»، به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

بازداشت آقای شیرمحمدعلی به اواخر تیر سال پیش باز می‌گردد و بنا بر گزارش‌ها در ارتباط با فعالیت‌های او در فضای مجازی انجام شده بود.

گفته می‌شود شیرمحمدعلی و برزان محمدی، دیگر زندانی بازداشت‌شده در اعتراضات مرداد ۱۳۹۶، به دلیل «فقدان امنیت جانی» در زندان فشافویه و مخالفت با طرح درخواست انتقال به زندان اوین، دست به اعتصاب غذا زده بودند.

 
Madyar
 
@madyar
 

وعده انگار که مرگ بود!https://twitter.com/madyar/status/1118168633207869440?s=21 

Madyar
 
@madyar
 

با وعده‌های نماینده دادستان امروز علیرضا شیرمحمدعلی به صورت موقت به اعتصاب غذای خود پایان داد.
نماینده دادستان همچنین با برزان محمدی هم دیدار کرد و قول‌هایی که داد که مورد قبول او واقع نشد و همچنان به اعتصاب غذا ادامه می‌دهد. https://twitter.com/madyar/status/1117836240542474241 

Madyar
 
@madyar
 

اسفند ۹۷ در نامه‌ای برای اعتصاب غذایش همراه برزان محمدی نوشته بود؛ «زندگی در لجنزار زندان تهران بزرگ در شأن ما نیست». نوشته بود که آنجا «امنیت جانی» ندارد.
صدایش و اعتراضش را نشنیدند.

 
See Madyar's other Tweets
 
 

اعتصاب غذا اواخر فروردین ماه و پس از دریافت «وعده کمک از سوی نماینده دادستان» پایان یافته بود. با این حال به نظر می‌رسد طی ماه‌های گذشته تغییر خاصی در وضیعت این دو زندانی رخ نداده، دست‌کم به زندان دیگری انتقال پیدا نکرده‌اند.

وضعیت زندانیان، و به‌طور مشخص زندانیان سیاسی، در زندان فشافویه بارها با اعتراضات ناظران داخلی و خارجی و خود زندانیان همراه شده‌است.

برخی از خود زندانیان در فشافویه وضعیت آن را «ضدبشری» توصیف کرده‌اند.

نادر فتوره‌چی، روزنامه‌نگاری که در فشافویه بوده، در گزارشی در مورد وضع زندانیان نوشته بود «کسی در ایران بی‌پناه‌تر و مظلوم‌تر از آنها وجود ندارد. آنها به معنای دقیق کلمه تحت شرایط ضد بشری قرار دارند و طردی مضاعف را تجربه می‌کنند که تحمل آن، حتی برای یک شبانه روز از توان انسان خارج است».

گزارش‌ها در مورد حمله به زندانیان سیاسی نیز در فشافویه بی‌سابقه نیست؛ برای نمونه در شهریور ماه سال پیش که دیدبان حقوق بشر از «ضرب و شتم» دراویش متحصن در آن زندان خبر داده بود.

این در حالی‌ست که برخی خبرگزاری‌های داخلی ایران مانند «تسنیم» این زندان را «اردوگاه یا زندان ویژه محکومان مواد مخدر» با «بندهایی با همه امکانات» توصیف کرده بودند.

ندامتگاه مرکزی تهران بزرگ یا زندان فشافویه در ۳۲ کیلومتری جنوب تهران قرار دارد.

مقام‌های قضائی ایران هنوز واکنشی به گزارش‌ها در مورد «کشته‌شدن» علیرضا شیرمحمدعلی نشان نداده‌اند.

منبع:رادیو فردا