کاخ الیزه از نقش خود درباره تنش میان ایران و آمریکا خبر داد

 

یک مقام ریاست جمهوری فرانسه گفت: "نقش ما این است که سعی کنیم شرایطی را برای کاهش تنش بین ایران و آمریکا ایجاد کنیم."

به نوشته نشنال این مقام کاخ الیزه که به نام او اشاره‌ای نشده در گفت و گو با نشریه "نشنال" امارات به دیدار اخیر «دونالد ترامپ» و «امانوئل مکرون» روسای جمهوری آمریکا و فرانسه اشاره کرد و افزود: " بسیار مهم است که در مورد وضعیت بسیار پرتنش با ایران بحث و هدف را برای کاهش تنش و دستیابی به اهداف مشترک فرانسه و آمریکا، بسیار روشن کنیم."

او تاکید کرد:"نقش ما این است که سعی کنیم شرایطی را برای کاهش تنش ایجاد کنیم."

نشنال به نقل از این مقام کاخ ریاست جمهوری فرانسه افزود:با وجود اختلاف‌های آشکار میان ترامپ و مکرون در خصوص خاورمیانه، این دو در باره تنش با ایران و برگزیت مذاکرات "مثبت و سازنده" ای در مورد موضوع‌هایی که نیاز به اقدام مؤثر دارند، داشتند.

این مقام کاخ الیزه با بیان اینکه ترامپ و مکرون مسائل مهمی را مورد بحث قرار دادند، گفت: "این، نشست بسیار مهمی بود که ما را قادر می‌سازد تا با وجود اختلاف‌ها بتوانیم در زمینه مسائل بسیار پیچیده کار کنیم."

او گفت: "رئیس جمهور ترامپ فشار (سیاسی) زیادی بر ایران می‌آورد تا بتواند معامله‌ای بهتر داشته باشد،اما بین حداکثر فشار و معامله بهترباید کاری انجام شود. "

این مقام کاخ ریاست جمهوری فرانسه به دیدار ۳۰ دقیقه‌ای ترامپ و مکرون در یک جلسه خصوصی در «کائن" فرانسه اشاره کرد و ادامه داد: لازم است توافقی برای مذاکره‌ با تهران وجود داشته باشد.

وی همچنین با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهوری آمریکا به ژاپن، در عین حال سفر آتی «شینزو آبه» به تهران برای تضمین تعهدات ایران به مبانی مذاکرات را "مهم" خواند.

او گفت:این در چارچوب پیشنهاد پلتفرم جهانی مکرون برای مذاکره با ایران بود که نه تنها شامل فعالیت‌های هسته‌ای ایران بلکه برنامه‌های موشک بالستیک و سیاست منطقه‌ای آن نیز می شود.

منبع:پژواک ایران