ترامپ فلزات را به تحریم‌های ایران اضافه کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، با صدور فرمانی صنایع آهن، فولاد، آلومینیوم و مس ایران را به مجموعه تحریم‌های یکجانبه آمریکا اضافه کرده و در عین حال ابراز امیدواری کرده که روزی با رهبران ایران پشت میز مذاکره بنشیند.

آقای ترامپ در بیانیه‌ای گفته که با تصمیم برای خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، امنیت ملی آمریکا را ارتقا داده و با افزایش فشار، درآمدهای حکومت ایران کم شده و گرانی‌ در ایران تشدید شده است.

او گفته "کارزار فشار حداکثری" را علیه حکومت ایران دنبال می‌کند.

تصمیم دونالد ترامپ برای وضع تحریم‌های جدید یک سال پس از اجرای تصمیم او برای خروج از برجام و در روزی انجام می‌شود که مطابق اعلام حسن روحانی، همتای ایرانی آقای ترامپ، ایران اجرای تعهداتش در قالب برجام را کاهش می‌دهد.

ایران به قدرت‌های اروپایی ۶۰ روز فرصت داده تا خواسته‌هایش را برآورده کنند و گفته در غیر این صورت غنی‌سازی اورانیوم در سطح بالاتر را از سر خواهد گرفت.

بریتانیا، آلمان و فرانسه گفته‌اند مادامی که ایران به برجام پایبند باشد، آنها نیز برای حفظ این توافق تلاش می‌کنند. آنها در عین حال نسبت به عواقب جدی نقض برجام از طرف ایران هشدار داده‌اند. چین و روسیه هم از آمریکا انتقاد کرده‌اند.

آقای ترامپ گفت که "رژیم ایران برای تامین منابع مالی رفتارهای خشن تروریستی در تقلاست، چون اقتصاد را به سوی رکودی بی سابقه می رود، درآمدهای دولت خشک شده، و تورم از کنترل خارج شده است."

ایران اتهام حمایت از تروریسم را رد می کند.

در بیانیه ای که کاخ سفید به نقل از آقای ترامپ منتشر کرد آمده است: "در دوازده ماه گذشته ایالات متحده چندین گام برای افزایش تاثیر کارزار (حداکثر فشار) برداشته است. ما سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را یک سازمان تروریستی شناسایی کردیم و با اعمال کامل تحریم ها بر صادرات نفت ایران، فشارها بر این کشور را ده برابر کردیم."

دونالد ترامپ با اعلام تحریم‌های تازه علیه ایران، گفته ١٠ درصد از درآمدهای خارجی ایران ناشی از صادرات فلزات است و با تحریم صنایع فلزی ایران، راه دادن محصولات فلزی ایران به بنادر کشورهای دیگر از طرف آمریکا "تحمل نخواهد شد."

آقای ترامپ تهدید کرده: "اگر تهران عملکردش را به طور بنیادی تغییر ندهد، با اقدامات بیشتری روبرو خواهد شد."

او در عین حال با اشاره به 12 شرطی که دولتش به عنوان اساس توافقی تازه با ایران مطرح کرد گفت امیدوار است روزی با رهبران ایران ملاقات کند و قدم‌های لازم را برای "اعطای آینده‌‌ای شایسته ایران" بردارد.

سایر موضع گیری ها

پیشتر در این روز برایان هوک فرستاده آمریکا در امور ایران در واکنش به کاهش تعهدات ایران در قبال برجام این کشور را متهم کرد که دست به کار "باج گیری هسته ای" شده.

او گفت: "آمریکا هرگز گروگان باج خواهی های هسته ای رژیم ایران نخواهد شد."

در مقابل کریس مورفی، عضو ارشد کمیته فرعی سنا در امور خاورمیانه، کاهش تعهدات ایران در قبال برجام را "خبری فاجعه بار" خواند و دولت آقای ترامپ را متهم کرد با سیاست هایش از امنیت آمریکا کاسته.

به گزارش رویترز در همین حال نانسی پلوسی، رئیس دمکرات مجلس نمایندگان کنگره، خواستار ارائه گزارشی درباره ایران به اعضا شد.

براساس این گزارش تیم موریسون دستیار ویژه رئیس جمهور آمریکا و مدیر ارشد در امور سلاح های کشتار جمعی در کنفرانسی گفت که اقدام ایران "چیزی کمتر از باج خواهی هسته ای از اروپا نیست."

او گفت: "اکنون وقت آن است که جامعه جهانی قویا بدرفتاری ایران در زمینه هسته ای را محکوم کند و فشار بر رژیم را برای پذیرش درخواست های آمریکا تحت فشار قرار دهد."

او همچنین به بانک ها، سرمایه گذاران و کسب و کارهای اروپایی توصیه کرد که از مشارکت در "ساز و کار ویژه پرداخت" که برای تسهیل مبادلات غیردلاری با ایران تاسیس شده خودداری کنند.

او گفت که آمریکا به سرعت علیه هر تلاشی از سوی کشورهای اروپایی برای تضعیف تحریم های واشنگتن اقدام خواهد کرد.

منبع:بی بی سی