تایید احکام زندان برای محمد نجفی، وکیل دادگستری و فعال حقوق مدنی

محمد نجفی که در حال گذراندن حکم سه سال حبس خود در زندان اراک است بیشتر به خاطر مصاحبه با رسانه‌های خارجی به «همکاری با دولت‌های متخاصم» متهم و به ۱۰ سال حبس محکوم شده بود. او به همراه علی باقری، مسعود آجرلو و علی بخشی در جریان اعتراضات دی‌ ماه ۹۶ بازداشت شدند. دادگاه تجدید نظر با اندکی تغییر حکم این افراد را نیز تایید کرده است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) احکامی که پیشتر برای محمد نجفی، وکیل دادگستری صادر شده بود، در دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی تایید شده است.

نجفی به یک‌سال حبس بابت «فعالیت تبلیغی به نفع گروه ها و سازمان های مخالف نظام»، دو سال حبس به اتهام «توهین به رهبری» و ۱۰ سال حبس به اتهام «همکاری با دول متخاصم از طریق انتقال اخبار و اطلاعات به وسیله مصاحبه» محکوم شده بود و دادگاه هر سه حکم صادره را تایید کرده است.

این دادگاه همچنین محکومیت علی باقری، از دیگر دستگیرشدگان در اعتراضات دی ۹۶ را در خصوص اتهام «همکاری با دول متخاصم» به خاطر «احراز ندامت و پشیمانی» از ۱۰ سال به چهار سال و نیم و به اتهام «توهین به رهبری» از دو سال به شش ماه تقلیل داده است.

حکم علی‌بخشی نیز به همین عنوان از دو سال زندان به شش ماه تغییر کرده است. با این وجود تعلیق دو سال حبس در حکم صادره پیشین برای مسعود آجرلو و اتهام «توهین به رهبری» برای علی‌بخشی  «در رسیدگی به اعتراض معاون دادستان اراک» توسط دادگاه تجدیدنظر لغو شده است. احکام صادره برای این دو نفر در دادگاه بدوی به مدت پنج سال تعلیق شده بود.

محمد نجفی در اولین پرونده خود به اتهام «اخلال در نظم و آسایش عمومی و انتشار مطالب کذب به قصد تشویش اذهان عمومی»، به ۳ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد و در حال گذراندن این حکم است.

او ۲۵ دی ۱۳۹۶ توسط نیروهای امنیتی در مقابل منزل شخصی‌اش بازداشت شد. نجفی پیش از بازداشت مسئله مرگ مشکوک وحید حیدری، یکی از بازداشت شدگان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶ را در کلانتری ۱۲ رضوی شهر اراک پیگیری می‌کرد.

مقام‌های قضایی ایران مدعی شدند که وحید حیدری برای فروش مواد مخدر بازداشت شده بود و در بازداشتگاه خودکشی کرده و معتاد بوده است. اما پس از پی‌گیری‌های محمد نجفی مشخص شد که او ۱۰ دی به خاطر شرکت در اعتراضات اراک بازداشت شده بود و احتمالا براثر ضرب و شتم و شکنجه جان خود را از دست داده است.

علاوه بر حکم ۱۰ سال زندان برای نجفی، او در یک پرونده جداگانه نیز به دلیل انتشار مطالبی در اینستاگرام و به اتهام «انتشار اکاذیب در فضای مجازی به قصد تشویش اذهان عمومی» به دو سال حبس تعزیری درجه شش و پرداخت ۴۰ میلیون ریال جزای نقدی درجه شش محکوم شده است. پیام درفشان، وکیل او درفشان علت مطرح شدن این اتهام را نامه‌ای دانسته که موکلش برای علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نوشته است.

در بخشی از این نامه که ۱۷ شهریور ماه ۹۷ نوشته شده، آمده است:

آقای خامنه‌ای!

نسلِ ما پاسوزِ شماست! روزگارمان به سیاهی عمامه‌تان است. عبایتان را از سرزمین‌هایِ همسایه جمع کنید. سرمایه ما را خرج ایدئولوژی شیعی خود نکنید. داخل به اندازه کافی اختلاس و رانت و فساد هست. پا در نعلین بزرگان جهان نکنید. ۴۰ سال در برهه حساس کنونی در جا زدیم و سر جنگ با جهان داریم ولی ناتوان از تولید پوشک هستیم و بسیار فقیرِ بی نان داریم ….

جمهوری اسلامی با وکیلان و مدافعان حقوق بشر مانند تهدیدی برای امنیت ملی برخورد می‌کند. سازمان حقوق بشر ایران می‌گوید در سال ۲۰۱۸ فشارها بر فعالان حقوق بشر در ایران  افزایش پیدا کرده و آنان با تهدید، بازداشت و زندان روبه‌رو بوده‌اند.