واکنش بازارها به تنش ایران و آمریکا؛ افزایش محافظه‌کارانه قیمت نفت، طلا و دلار

قیمت سکه از ۵ میلیون تومان عبور کرد / دلار 14 هزار و 180 تومان

تسنیم نوشت: امروز در بازار آزاد قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با افزایش نسبت به روز قبل در قیمت 5 میلیون و 70 هزار تومان و سکه بهار آزادی طرح قدیم 4 میلیون و 898 هزار تومان معامله می‌شود.

به گفته فعالان بازار، از جمله دلایل افزایش قیمت طلا و سکه در بازار آزاد طی روز جاری، افزایش قیمت ارز، افزایش تقاضای خرید سکه به دلیل ورود به ماه شعبان و مراسم های عقد و عروسی است.

در بازار آزاد هر قطعه نیم سکه بهار آزادی2 میلیون و 809 هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و 789 هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی 930 هزار تومان فروخته می‌شود.

قیمت طلای 18عیار هم  470 هزار و 300 تومان ارزش‌گذاری شده است، هر مثقال طلا نیز با قیمت دو میلیون و 37 هزار تومان در بازار تهران معامله می شود. ضمن آنکه هر اونس طلا در بازارهای جهانی با قیمت 1299.1 دلار معامله می‌شود.

صرافی‌های بانک‌ها امروز قیمت دلار را برای فروش به مردم با 220 تومان افزایش نسبت به روز قبل  14 هزار و 180 تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت 14 هزار و 80 تومان خریداری می‌کنند.

برهمین‌اساس طی روز جاری قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها، 15 هزار و 680 تومان اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها 15 هزار و 580 تومان است. قیمت خرید و فروش یورو نسبت به روز کاری قبل 290 تومان افزایش یافته است.
 
واکنش بازارها به تنش ایران و آمریکا؛ افزایش محافظه‌کارانه قیمت نفت، طلا و دلار 

در پی اقدام روز دوشنبه ایالات متحده مبنی بر قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در فهرست سازمان‌های تروریستی که با اقدام متقابل ایران همراه شد، قیمت جهانی نفت و طلا به همراه نرخ دلار در بازار ایران با افزایش نسبی قیمت مواجه شدند.

به گزارش يورونيوز، هر بشکه نفت پایه برنت روز دوشنبه و پیش از انتشار بیانیه کاخ سفید به قیمت ۷۰ دلار و ۷۲ سنت در بازار جهانی معامله می‌شد. دقایقی پس از اعلام قرار گرفتن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های تروریستی و واکنش متقابل ایران قیمت هر بشکه نفت پایه برنت سیر صعودی به خود گرفت و تا ۷۱ دلار و ۲۰ سنت افزایش یافت.

بدین ترتیب بهای جهانی نفت تحت تاثیر افزایش ریسک تولید و تجارت نفت در خاورمیانه تنها ۴۸ سنت بالا رفت.

نرخ معاملاتی هر بشکه نفت پایه برنت روز جمعه گذشته ۶۹ دلار بود. البته این نرخ در روز ۲۵ ماه دسامبر به ۵۰ دلار و ۷۷ سنت کاهش یافته بود که پایین‌ترین نرخ از اوت سال ۲۰۱۷ به شمار می‌رود.

در مقابل روز ۵ اکتبر سال ۲۰۱۸ قیمت نفت تا ۸۴ دلار صعود کرده بود که بالاترین نرخ از ماه نوامبر سال ۲۰۱۴ محسوب می‌شود.

قیمت جهانی هر اونس طلا نیز در پی افزایش تنش میان ایران و آمریکا ابتدا از یکهزار و ۲۹۸ دلار تا یکهزار و ۳۰۳ دلار صعود کرد ولی سپس تا یکهزار و ۲۹۷ نیز کاهش یافت ولی در پایان معاملات بازار نیویورک در رقم یکهزار و ۲۹۸ دلار و ۷۰ سنت تثبیت شد.

بدین ترتیب نرخ جهانی طلا نیز در پی قرار گرفتن نیروهای نظامی آمریکا و ایران در فهرست تروریستی یکدیگر ۷۰ سنت افزایش یافت.

هر چند ارزیابی دقیق تاثیر عوامل سیاسی بر بازارها و تفکیک آن از عوامل اقتصادی و نهادی موثر بر بازارها دشوار است ولی حتی اگر مجموعه رشد نسبی قیمت‌ها در بازار جهانی نفت و طلا متاثر از افزایش تنش میان ایران و آمریکا باشد، تاکنون واکنشی محافظه‌کارانه بوده است.

در بازار آزاد ارز تهران نیز قیمت هر دلار آمریکا که در قالب یک روند صعودی تا ظهر روز دوشنبه از ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان به ۱۴ هزارتومان رسیده بود، طی معاملات بعدازظهر این روز تا ۱۴ هزار و ۳۵۰ تومان افزایش یافت.

این بالاترین نرخ فروش دلار آزاد از آبان ماه گذشته تاکنون بود. همزمان و تحت تاثیر افزایش قیمت جهانی طلا و نرخ دلار آزاد قیمت هر قطعه تمام سکه طلا نیز در بازار تهران بار دیگر از مرز ۵ میلیون تومان عبور کرد.

با این وجود، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران نیز با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود، اقدام آمریکا در مورد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را واجد تأثیر پایداری در بازارها ندانست.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد. شورای‌عالی امنیت ملی ایران نیز عصر روز دوشنبه در اقدامی متقابل و با انتشار بیانیه‌ای دولت ایالات متحده آمریکا را «دولت حامی تروریسم» و «فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به سنتکام» و تمامی نیروهای وابسته به آن را «گروه تروریستی» اعلام کرد.

این بالاترین سطح تنش میان ایران و آمریکا از اردیبهشت ماه گذشته تاکنون و پس از اعلام خروج یک جانبه ایالات متحده از توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران به شمار می‌رود.

منبع:پژواک ایران