شایعه بازداشت احمدی‌نژاد چه بود؟

 

 
محمود احمدی‌نژاد آخرین بار روز گذشته در معیت اسفندیار رحیم‌مشائی و حمید بقایی دیده شد. آن‌ها در پایان مرخصی نوروزی خود در حال بازگشت به اوین بودند که رئیس سابق دولت هم تا جلوی در اوین آن‌ها را همراهی کرد. رئیس سابق دولت در ویدئویی که بعد از این مشایعت از خود منتشر کرد، زندان اوین را «اسارتگاه» خوانده است.

در روز‌های نخست سال، خبری در برخی شبکه‌های اجتماعی پیچید مبنی بر اینکه رئیس سابق دولت بازداشت شده است. واکنش نخست کانال محمود احمدی‌نژاد و کانال دولت بهار نزدیک به او سکوت بود.

این در حالی بود که احمدی‌نژاد ۲۹ اسفند ماه به مناسبت ولادت حضرت علی (ع) توییت کرده و پیام تبریکی هم به مناسبت عید نوروز در کانال تلگرامی‌اش منتشر کرده بود. در همان روز‌های نخست عید هم تصاویری از دیدار نوروزی او با کودکان بی‌سرپرست در همان کانالش منتشر شده بود.

شاید انتشار خبر عجیب بازداشت رئیس سابق دولت از آن رو بود که محمود احمدی‌نژاد یکباره در ماه‌های اخیر شروع به گفتگو با رسانه‌های داخلی و خارجی کرده بود و حتی در برخی از این گفتگو‌ها مانند گفت‌وگویش با خبرگزاری فارس که متن کامل آن هیچ وقت منتشر نشد، اما روایتی از آن را خبرگزاری فارس روی خروجی‌اش قرار داد، حرف‌های تندوتیزی درباره برخی چهره‌های طراز اول گفته بود. گفته‌هایی که احتمالا به جز خبرگزاری فارس هیچ رسانه دیگری امکان انتشار آن را نداشت.

انتشار خبر بازداشت رئیس سابق دولت که حتی برخی از آن به حصر خانگی هم تعبیر کردند هم‌زمان بود با اخبار وقوع سیل در کشور. یک کانال تلگرامی مدعی شده بود که محمود احمدی‌نژاد به دلیل پرونده پتروشیمی معروف به «پتروشیمی‌گیت» در بازداشت و ممنوع‌الملاقات است. حامیان محمود احمدی‌نژاد مدعی شده بودند که خبر از سوی کانالی نزدیک به دولت منتشر شده است. در این کانال تلگرامی آمده بود که ابراهیم رئیسی در اولین اقدام برای خاتمه‌دادن به پرونده پتروشیمی‌گیت احمدی‌نژاد را احضار و بازداشت کرد و گفته می‌شود قاسمی وزیر وقت نفت نیز در بازداشت به‌سر می‌برد.

اما در ۱۲ فروردین ۹۸ کانال‌های تلگرامی وابسته به احمدی‌نژاد با انتشار عکسی این خبر را رد کردند. آن‌ها تصویری از رئیس سابق دولت با یک کودک که گفته شده بود نوه خواهری اوست منتشر کردند تا به این شائبه‌ها پایان دهند.

آنچه این شائبه را تقویت می‌کرد این بود که در کوران رخداد سیل در اقصی نقاط کشور هیچ واکنشی از سوی رئیس سابق دولت دیده نشد. سکوت فردی که حتی درباره پوشش یک ورزشکار زن آمریکایی توییت منتشر می‌کند کمی عجیب بود. اما بالاخره هفتم فروردین پیام تسلیت محمود احمدی‌نژاد هم درباره سیل‌زدگان روی خروجی کانال او قرار گرفت. عبدالرضا داوری مشاور رسانه‌ای سابق احمدی‌نژاد که این روز‌ها هم در توییتر بسیار فعال است، به خبرآنلاین گفته است: «ما هم این خبر‌ها را دیدیم و فقط خندیدیم».

او ادامه داد: برخی جریانات که مخالف حقوق مردم و آزادی و مخالف آقای احمدی‌نژاد هستند آرزوهایشان را در قالب این اخبار کذب منتشر می‌کنند. آقای احمدی‌نژاد روال عادی فعالیت‌هایشان را دارد و در ایام نوروز ملاقات‌هایش را در دفتر و منزل خود داشت و در همین ایام نوروز سه یا چهار جلسه مصاحبه با خبرنگاران داخلی و خارجی داشت. آخرین مصاحبه هم همین دیروز بود که مصاحبه مفصل دوساعته داشت». او در پاسخ به این سؤال که چرا رئیس سابق دولت در مناطق سیل‌زده دیده نشد گفته است: «فراموش نکنید آقای احمدی‌نژاد امروز موقعیت اجرائی ندارد لذا دسترسی و ابزار لازم را برای حضور در مناطق سیل‌زده هم ندارد بنابراین به صدور پیام اکتفا کرد».

آخرین حضور رئیس سابق دولت در عرصه عمومی تا پیش از انتشار شایعه بازداشتش به اسفند ماه باز می‌گردد. رئیس‌جمهور سابق با حضور در ورزشگاه آزادی قصد داشت در میان تماشاگران و خارج از جایگاه ویژه قرار بگیرد که با ممانعت یگان ویژه رو‌به‌رو شد و بین مأموران حفظ نظم ورزشگاه و محافظان احمدی‌نژاد درگیری ایجاد شد. احمدی‌نژاد پیش چشم ناظران کنفدراسیون آسیا از منطقه غیرمجاز وارد جایگاه تماشاگران شده بود.

رئیس سابق دولت در یکی از آخرین مصاحبه‌هایش در سال گذشته در واکنش به این سؤال که آیا قصد دارید دوباره برای ریاست‌جمهوری اقدام کند، بدون اینکه پاسخ روشنی بدهد به شیوه معمول خود گفته است؟ «ما تابع خواست مردم‌مان هستیم، اما بازهم باید صبر کنیم».

محمود احمدی‌نژاد آخرین بار روز گذشته در معیت اسفندیار رحیم‌مشائی و حمید بقایی دیده شد. آن‌ها در پایان مرخصی نوروزی خود در حال بازگشت به اوین بودند که رئیس سابق دولت هم تا جلوی در اوین آن‌ها را همراهی کرد. رئیس سابق دولت در ویدئویی که بعد از این مشایعت از خود منتشر کرد، زندان اوین را «اسارتگاه» خوانده است.

علی لاریجانی، رئیس مجلس در آخرین گفت‌وگوی خود در سال گذشته با هفته‌نامه مثلث درباره اختلافش با محمود احمدی‌نژاد گفته بود: «وقتی آدم از خدا نترسد، کسی نمی‌تواند جلویش را بگیرد».

منبع:شرق