رضا خندان: هیچ تغییری در حکم نسرین ستوده ایجاد نشده است

رضا خندان در پی انتشار خبری از قول او مبنی بر محکومیت نسرین ستوده به ۱۲ سال حبس، به دویچه‌وله گفت که هیچ پیچیدگی و تناقضی در حکم اعلام‌شده برای همسرش وجود ندارد و او همچنان در دو پرونده مجموعا به ۳۸ سال حبس محکوم شده است.

رضا خندان همسر نسرین ستوده به دویچه‌وله گفت که بر خلاف برخی اخبار منتشرشده از سوی او، هیچ تغییری در حکم همسرش ایجاد نشده و او همچنان در یک پرونده به پنج سال و در پرونده دیگر مجموعا به ۳۳ سال حبس محکوم شده است.

رضا خندان می‌گوید: «هیچ پیچیدگی در این میان وجود ندارد و من نمی‌دانم این دو عدد چرا اینقدر پیچیدگی ایجاد کرده. مجموع دو عدد پنج و ۳۳ می‌شود ۳۸ و اگر ما گفتیم ۳۸ تجمیع این دو عدد در دو پرونده بوده است.»

به گفته آقای خندان، نسرین ستوده در پرونده دومش برای اتهامات زیر مجموعا به ۳۳ سال حبس و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شده است: اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، فعالیت تبلیغی علیه نظام، عضویت موثر در گروهگ غیرقانونی و ضدامنیتی کانون مدافعان حقوق بشر لگام و شورای ملی صلح، تشویق مردم به فساد و فحشا و فراهم آوردن موجبات آن، ظاهر شدن بدون حجاب شرعی در محل شعبه بازپرسی، اخلال در نظم و آسایش عمومی و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی.

رضا خندان می‌گوید در میان این اتهامات سنگین‌ترین اتهام، تشویق به فساد و فحشاست و تنها بابت این قلم به نسرین ستوده حکم ۱۲ سال زندان داده‌اند. او تاکید می‌کند این بدان معنا نیست که حکم نسرین ستوده ۱۲ سال است.

لازم به ذکر است که بر اساس قانون جدید مجازات اسلامی وقتی متهمی در یک پرونده به چندین اتهام محکوم شود، تنها سنگین‌ترین حکم او اجرا می‌شود که در این پرونده سنگین‌ترین حکم ۱۲ سال است.

اگر بنا باشد این احکام بدین صورت برای نسرین ستوده اجرا شود، او باید بابت دو پرونده مجموعا ۱۷ سال را در زندان بگذارند.

رضا خندان تاکید می‌کند که بر خلاف گفته قاضی مقیسه نسرین ستوده در پرونده دومش نه وکیل داشته و نه در دادگاه حضور پیدا کرده و این حکم به صورت غیابی برای او صادر شده است.

شکایت از قاضی مقیسه به اتهام نشر اکاذیب

علیرغم اعلان حکم ۳۳ سال در پرونده جدید نسرین ستوده از سوی رضا خندان، قاضی مقیسه روز ۲۰ اسفند در حاشیه مراسم تودیع و معارفه ابراهیم رییسی اظهار نظر دیگری درباره پرونده نسرین ستوده کرد که از سوی رضا خندان رد شد. او در جمع خبرنگاران گفته بود: «نسرین ستوده از باب اتهام اجتماع و تبانی علیه نظام به پنج سال و از باب اتهام توهین به رهبری به دو سال حبس محکوم شد.»

رضا خندان تصریح می‌کند که اتهام "توهین به رهبری" نه در پرونده سال ۱۳۸۹ همسرش و نه در پرونده جدید او اصلا وجود ندارد.

نسرین ستوده نیز در آخرین ملاقات با فرزندانش وقتی این خبر را شنیده به شدت برآشفته شده و درخواست کرده که همکاران و وکلایش به دلیل نشر اکاذیب از قاضی مقیسه شکایت کنند.

به گفته آقای خندان، نسرین ستوده در پرونده دومش وکیل ندارد چرا که طبق قانون جدید قوه قضاییه او تنها می‌توانسته از میان لیست وکلای پیشنهادی این قوه برای خود وکیل انتخاب کند و از این کار امتناع کرده است. به همین دلیل تقاضای تجدید نظر در این پرونده بایستی از سوی خود ستوده اعلام شود.

یک حقوقدان آشنا به پرونده نسرین ستوده به دویچه‌وله گفت از آنجا که خانم ستوده حاضر به گرفتن حکم جدیدش و امضای آن نشده، قاضی این امر را دلیلی بر اعتراض او دانسته و گفته پرونده را برای تجدید نظر می‌فرستند.

این حقوقدان امیدوار است که حکم نسرین ستوده در مرحله تجدید نظر "بشکند" و سبک‌تر شود.

ادامه حمایت‌های بین‌المللی از نسرین ستوده

دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا، رئیس پارلمان اروپا، وزیر امور خارجه آلمان، نخست وزیری فرانسه و وزارت خارجه نروژ تا کنون اعتراض خود را نسبت به حکم نسرین ستوده ابراز کرده و خواهان آزادی او شده‌اند.

کمیته برابری جنسیتی در نخست‌وزیری فرانسه در صفحه رسمی توییتر خود نوشته است: «فرانسه از نسرین ستوده، وکیل ایرانی و فعال حقوق بشر که به خاطر مبارزه برای حقوق زنان زندانی شده است، حمایت می کند.»

منبع:دویچه وله