پرواز بوئینگ ۷۳۷مکس۸ در اتحادیه اروپا ممنوع شد

در پی سقوط دو فروند از هواپیماهای بوئینگ "۷۳۷ مکس‌۸" در فاصله‌ای چندین ماهه، اتحادیه اروپا حریم هوایی خود را به روی پرواز این نوع از هواپیماهای شرکت آمریکایی بوئینگ بست.


به گزارش دویچه وله، اتحادیه اروپا پرواز نوع "۷۳۷ مکس‌۸" از هواپیماهای شرکت آمریکایی هوافضا و صنایع دفاعی بوئینگ را در حریم فضایی خود ممنوع کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، به گفته آژانس ایمنی هوانوردی اروپا (EASA)، این ممنوعیت از ساعت هشت شب سه‌شنبه ۲۱ اسفند (۱۲ مارس) به وقت اروپای مرکزی قابلیت اجرایی پیدا کرده است.

آلمان، فرانسه،‌ بریتانیا و سایر کشورهای اتحادیه اروپا این اقدام را در واکنش به سقوط دو فروند از هواپیماهای بوئینگ "۷۳۷ مکس ۸" در فاصله چند ماه در اندونزی و اتیوپی انجام می‌دهند.

سقوط اول در اکتبر سال گذشته رخ داد و سقوط دوم در خطوط هواپیمایی اتیوپی اتفاق افتاد که به کشته شدن ۱۵۷ نفر منجر شد.

به گزارش رویترز، آندریاس شویر، سیاستمدار حزب دمکرات‌‌مسیحی و وزیر حمل و نقل آلمان سه‌شنبه به شبکه "ان‌تی‌وی" گفت: «تا زمانی که سنجش کاملی از این سوانح انجام نشود... این تصمیم درست است.»

او با تأکید بر اولویت داشتن "ایمنی" گفت، این ممنوعیت تا زمانی که همه تردیدها در مورد ایمنی پرواز بوئینگ "۷۳۷ مکس ۸" از بین نرود پا بر جا باقی خواهد ماند.

چین، سنگاپور، استرالیا، مالزی و اندونزی نیز پرواز بوئینگ ۷۳۷ مکس را در حریم هوایی خود ممنوع کرده‌اند.

بالا گرفتن فشار در آمریکا برای توقف پرواز بوئینگ جدید ۷۳۷ 


فشارها از سوی اعضای کنگره و اتحادیه های کارگری در آمریکا بر سازمان هوانوردی این کشور برای زمین‌گیر کردن یک نوع بوئینگ جدید ۷۳۷ که ظرف چند ماه دو بار سقوط کرده بالا گرفته است.

به گزارش بی بی سی، با این حال مقام های سازمان هوانوردی آمریکا (اف ای ای) می گویند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس ۸ برای پرواز امن است.

"اف ای ای" گفت که بررسی هایش نشان دهنده "مشکلی سیستماتیک در عملکرد" این هواپیما نیست و دلیلی برای زمین گیر کردن آن وجود ندارد.

یک هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس ۸ خطوط هوایی اتیوپی روز یکشنبه دقایقی پس از بلند شدن از فرودگاه آدیس آبابا سقوط کرد و ۱۵۷ سرنشین آن کشته شدند.

این دومین سانحه مرگبار برای این نوع هواپیما ظرف پنج ماه اخیر است. در ماه اکتبر هم یک هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس ۸ خطوط لایون ایر در دریا سقوط کرده بود.

شمار زیادی از کشورها و بلوک ها از جمله بریتانیا، چین، اتحادیه اروپا و استرالیا پرواز این هواپیما در آسمان خود را ممنوع کرده اند.

تد کروز سناتور جمهوری خواه که ریاست کمیته فرعی "هوانوردی و فضا" را به عهده دارد گفت: "فکر می کنم عاقلانه است که آمریکا هم موقتا هواپیما ۷۳۷ مکس را تا زمان تایید ایمنی آن برای مسافران توسط اف ای ای زمین بنشاند."

ادوارد مارکی و ریچارد بلومنتال سناتورهای دمکرات هم در نامه ای به "اف ای ای" خواستار توقف پروازها با این هواپیما "تا زمان نتیجه گیری قطعی در مورد ایمنی عملکرد این هواپیما" شدند.

الیزابت وارن دیگر سناتور دمکرات که نامزد انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری ۲۰۲۰ است هم سازمان هوانوردی آمریکا را ترغیب کرد با دنبال کردن سرمشق سایر کشور "فورا این هواپیماها را از آسمان خارج کند."

سناتور جمهوری خواه میت رامنی هم درخواست مشابهی را مطرح کرد.

همزمان بوئینگ تایید کرد که در چند ماه گذشته مشغول توسعه "نرم افزار بهبود کنترل پرواز" بوده اما مطمئن است که پرواز با این هواپیما ایمن است.

'احتیاط'

خدمه خطوط هوایی هم از "اف ای ای" خواسته اند بوئینگ ۷۳۷ مکس را فعلا از سرویس خارج کند.

اتحادیه مهمانداران پرواز - سی دبلیو ای - گفت از اف ای ای می خواهد "برای رعایت احتیاط کامل، موقتا ناوگان هواپیماهای ۷۳۷ مکس در آمریکا را زمین بنشاند."

سارا نلسون رئیس این اتحادیه گفت: "آمریکا امن ترین سیستم پرواز در جهان را دارد، اما مردم این کشور در این زمان نامطمئن چشم انتظار مدیریت خوب هستند. اف ای ای برای بازگشت اعتماد عمومی به سیستم باید قاطعانه عمل کند."

"اتحادیه خلبانان متحد" هم به اعضایش گفت: "مهم است که اگر احساس می کنید پرواز با ۷۳۷ مکس ایمن نیست، وادار به پرواز با آن نشوید."

خطوط هوایی "سات وست" و "امریکن" که هر دو تعداد زیادی بوئینگ ۷۳۷ مکس دارند همچنان به پرواز با آن ادامه می دهند.

با این حال شرکت "سات وست" به مسافرانی که قرار است با یکی از این هواپیماها پرواز کنند پیشنهاد کرده در صورت تمایل پروازشان را عوض کنند.

شرکت "امریکن" هم گفت که "سیاست استاندارد برای تغییر بوکینگ همچنان به قوت خود باقی است."

 

منبع:پژواک ایران